Perşembe , 9 Şubat 2023

Zor Seçim

cezmi-ancil

Cezmi Ancil

Sevmek kolay. Belki de zor. Her evlilik ya da her sevgili aşkmıdır bilmiyorum. Çarpılmanın derecesine bağlı. Ya da kazanmanın.

Hayatın her alanında böyle. Sevmek. Delice sevmek. Fanatik olmak. Zora başvurmak ya da hoşgörülü olmak.

Particilik de öyle. Fanatik tutuculuk. Hoşgörüsüzlük, kırma, yıpratma. Yalan söyleme, kandırma, oyalama…. Gizli pazarlıklar.. Yani bir nevi sanat.

“Hükümet gibi kadın” der eskiler. Güç, asalet simge eder. Ya da başka… Soyulacak çok yanı olur ya…

Seçimler bitti. İktidarda Hükümet gibi kadın olmasada hükümet gibi bir hükümet var.

Oy vermek kolay. Ya da “iktidar olunur ama iktidarda kalmak zor” denir.

Şimdi zor. Sonrası zor. Sözleri tutmak zor. Zoru başarmak zor. Yan çizemezsin artık. Çizersen Cumhur karşına dikilir. Ya dört yıl sonra ya da hemen sokakta.

Gezi gibi…

Herşeye rağmen, ister seçimlere karşı ol, ister olma, hangi partiden olursan ol. İster fanatik ister sade çay gibi şekilsiz aynı ülkenin vatandaşı olarak – kimi bazen ne yazık ki diyebileceğimiz… Her seçim sonucu herkesin katlanmak zorunda olduğu bir Hükümet karşımıza çıkıyor. Ya işleri başımıza açan ya da düzelten.

Bir gerçek var. Seçim sürecinde CHP ve HDP seviyeli politika yaptılar. Özellikle birbirlerine karşı kırıcı, yerli yersiz incitici olmadılar.

MHP’ye karşı bile… O ayrı.

Hükümet olanlar her daim hedeftir. Vebaldir. AKP’nin vebal olması da doğaldır. Parlamenterizm böyle bir şey..

Cumhurreiside senden yana ise ve herşeye karışıyor ise muhalefetin ortak taarruzu da normaldir.

12 Eylül sürecinde Elazig Askeri Cezaevi Müdürü Binbaşı Sami şöyle derdi işkence yaptirirken;!Eşeği … osuruğuna katlanır.”

Aradan çok zaman geçti. 12 Eylülün etkisi halen sürmekteki halen Sami’yi unutamıyoruz. Evren ölmüş olsa bile. Onun mirası partiler de cabası…

Toprağı bol olsun diyecem ama belki yaşıyorsa bile diğer tarafa hazırlık aşamasında olduğu için hesabı diğer tarafta artık…

Şimdi AKP hesabı gibi. Hem bu dünyada hem öteki tarafta…. Her hükümet öyle. Yazan öyle yazmış. Vebal Cumhurun mu onların reislerinin mi…

Her neyse…

Şimdi nostaljinin de mistizmin de sırası değil.

CHP ve HDP`nin bir anlamda tabandan gelen, az çok bir ortak kitle veya asgari duygu birligi-ulusalcı, milliyetci çıkışları bir kenara korsak, bu dengeli politikada etkili oldu

Şimdi HDP’yi dişlama, boşa çıkarma,”terörize” etme, krimanile etme gibi cabalar olması doğaldır. Gizli pazarlıklara, gündemlere de şaşmamak gerekir.

CHP`nin tabanına ters düsmeme, HDP`nin de gereksiz çıkışlara, son söyleyeceklerini en basta söyleme, kendi ayağına “SIKMAMA” gibi bir derdi olmali.

Bir General için en tehlikeli an;”SAVASI KAZANDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜ ANDIR.”

Şimdi en karlı AKP. Dahası rahat olan…

Savaşta yara almış,Generalleri yersiz kalmış, savaşcıları moralsiz olsa bile, onlardan nemalananlar moralsiz ve üzgün olsalar bile bunlar her savaşın ilk dönemlerinin kaçınılmaz psikolojisi…

İhale Reisicumhurda.

Karşı cephede neler oluyor. Onların işi daha zor. AKP savunmada bekliyor ve rahatlıkla taktisyenleriyle toplantılar yapabiliyor. Kurmayları tecrübeli. Zengin.

Iktidar olanakları onların elinde. Geç kalındığını, tereddüt edildiğini,birlik olunmayacağını anladığı anda karşı saldırıya geçmesi de çok doğaldır.

Zafer sarhoşluğunda öyle bir tokat yersin ki, osuruga katlanmak bir yana koku sende çıkmaya başlar.

Etrafında kimse kalmaz.

Seni delice sevdiğini sandıkların bile.

Aşk bu… Ferman dinlemez.

About Cezmi Ancil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.