Pazar , 27 Kasım 2022

“ZEKERİYA ÖZ TÜRKİYE’YE İADE EDİLEMEZ”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Almanya bize Zekeriya Öz’ü vermezse hiçbir suçluyu Almanya’ya vermem. Bu konuda süratle kırmızı bülten çıkacaktır. Almanya’yı da göreceğiz. Olmadığı takdirde Almanya bizden hiçbir suçluyu Erdoğan imzası ile isteyemez, vermem” şeklindeki açıklamasına Almanya’dan sert tepkiler geldi.

SAVCI VE RTE

İşte Erdoğan’ın açıklamalarına o tepkilerden bir bölümü…

Süheyla Kaplan

KILIÇ: “YAVUZ HIRSIZ, EV SAHİBİNİ BASTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Yeşiller Partisi eski Milletvekili Memet Kılıç:

“Şu an Türkiye’deki muktedirler gelecek nesiller için İslamcının tarifini çiziyorlar. İslamcının demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi kaygısı yoktur. O sadece gücü ele geçirip yağma yapar. İktidarını da demokratik yoldan teslim ettiğine rastlanmamıştır. Sivas katillerini hapisten kaçıp, pasaport alıp, havaalanından Almanya’ya çıkarken ‘göremeyen’ İslamcılar, onların iadesini sözde isterken, mahkeme kararı yerine mahkeme protokolünü belge olarak sunmuşlardı. Türkiye’de Sivas davası ve Deniz Feneri davasını zaman aşımına sürükleyen İslamcıların Almanya’ya verecek hukuk dersleri yoktur. Yavuz hırsız, ev sahibini bastırmaya çalışıyor.”

“ZEKERİYA ÖZ TÜRKİYE’YE İADE EDİLEMEZ”

Alman Sosyal Demokrat Parti ( SPD) Berlin eyaletinin milletvekili, ceza hukuku avukatı Erol Özkaraca:

“Eğer Zekeriya Öz Almanya’ya iltica başvurusunda bulunursa, burada kalma şansı var. Almanya’daki mevcut iltica yasasıyla Öz’ün durumunda olan politik suçluları korumak istiyoruz. Hukuksal yönden Türkiye’ye geri gönderilmesi sözkonusu olamaz. Erdoğan’ın tehdidi burada bir şey ifade etmiyor. Çünkü hukukun üstünlüğü var. Burada Erdoğan’a şu soruları sormak gerekiyor: AB’ye tam üye olmaktan tamamıyla vazgeçmek mi istiyorsun? Avrupa değerlerini benimseyecek misin? Erdoğan’ın Türkiye’si gelecekte Avrupa değerlerini paylaşacak mı? 

Erdoğan’ın tehditleri Avrupa’ya karşı alınmış düşmanca bir tutum. Eğer Zekeriya Öz hukuksal ve politik yönden destek istiyorsa buna hazırım”

Sol Parti milletvekili Cansu Özdemir:

“Erdoğan’ın her zamanki tehditleri. Ne zaman bir seçim süreci yaklaşsa, Batı ülkelerine bu dili kullanır. Sanırım şimdi de bu şekilde seçimlere hazırlanıyor.”

“ZEKERİYA ÖZ İLTİCA TALEBİNDE BULUNABİLİR”

Sol Parti Berlin eyalet Milletvekili Hakan Taş:

“Sayın Cumhurbaşkanının her şeyden önce görev alanlarını ve de anayasal çerçevede yapması ve yapmaması gerekenleri öğrenmesi gerekiyor. Bunları öğrenemeyecek kapasitede ise gerekli danışmanları 1100 odadaki sarayına işe alabilir. Geçmişte Sivas katliamı sanıklarının Almanya’ya kaçtığında görev alanı farklı olan ve doğrudan sorumlu olan bir başbakan, suçlular konusunda acaba neden farklı düşüncelere sahip? Neden Vahit Kaynar ve diğer arananlar hakkında o dönemin başbakanı aynı duyarlılığı göstermemiştir? Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın her şeyden önce Zekeriya Öz’ün Türkiye’de neden arandığını iyi bir şekilde Alman makamlarına aktarması ve olası Öz’ün iadesi talebini eksiksiz bir dosya ile Almanya’ya aktarması gerekir. Öz’ün Türkiye’de siyasi iktidarın kurbanı olduğu yönünde bir düşünce sabitlenirse Almanya’dan iltica talebinde bulunulabilir.”

Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen:

“Erdoğan zamanında muhalifler politik suçlular olarak görülmekte. Sadece sol muhalefet değil, Erdoğan düşüncesini paylaşmayan herkes suçlu olarak görülmektedir. AKP rejiminden buraya kaçan hiç kimse Almanya tarafından Türkiye’ye geri gönderilmemeli, Alman hükümetinden de bunu bekliyorum.” 

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.