Çarşamba , 28 Eylül 2022

Yurtdışında Oy kullanımı başladı

7 Haziran 2015  tarihinde Türkiye’de gerçekleşecek olan Milletvekili Genel seçimleri için, Türkiye dışında bulunan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 2 milyon 800 bin seçmen, bulundukları ülkelerde, 8 Mayıs’tan itibaren oy kullanmaya başladı. Bu seçmenlerin 1,4 milyonu Almanya’da bulunuyor.

P1040477

Güncel / Haber Merkezi

7 Haziran’da yapılacak olan milletvekili genel seçimi için 54 ülkedeki 112 temsilcilikte sandıkta Oy verme işlemi, 8 Mayıs ile   31 Mayıs tarihleri arasından gerçekleşecek.

Hamburg’da konuştuğumuz seçmen ve sandık görevlileri, Hamburg T.C. Başkonsolosluğu içinde kurulan 4 sandıkta oy verme işleminin ilk günü sakin geçtiğini, yoğunluğun hafta sonu yaşanabilineceğini belirttiler.
Bugün başlayan oy verme işlemi, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa ve İsviçre’deki seçmenler 24 gün boyunca yani 31 Mayıs’a kadar oy kullanabilecek. Hollanda’daki seçmenler ise 29-31 Mayıs tarihleri arasında 3 gün boyunca oy kullanabilecekler. Ayrıca yurt dışındaki seçmenler, 8 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında 33 gümrük kapısında da oy verebilecekler.

P1040474

TATİL GÜNLERİ DE OY KULLANILABİLECEK

Yurt dışında 2 milyon 848 bin seçmen oy kullanma hakkına sahipken, bunların 1 milyon 404 bini Almanya’da bulunuyor. Almanya’daki seçmenler, 13 merkezde oylarını kullanabilecekler. Aralıksız yani hafta sonları ve resmi tatillerde de sürecek olan oy verme işlemi 10.00 ile 19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
ÜÇ ÖNEMLİ UYARI

Yetkililerce yapılan açıklamada, Herkesin sadece bir tane birleşik oy pusulası alma hakkı olduğunu Cep telefonu, fotoğraf ya da film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmenin yasak olduğu belirtildi. Bu tür cihazlar varsa oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık görevlilerine bırakılması gerekiyor. Seçim alanında hiçbir şekilde, herhangi bir partinin amblemi, flaması, bayrağıda bulunmayacak.
Oy verme işlemleri tamamlandığında oylar Türkiye’ye THY uçağı ile gidecek ve gerek uçağa yüklerken gerekse Türkiye’ye ulaşıncaya kadar başında siyasi partilerin temsilcileri de bulunacağı belirtildi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.