Salı , 31 Ocak 2023

Yurtdışı oylarında skandal: YSK’nın göndermediği pusulalar AKP bürosundan çıktı

AKP’li yöneticinin Türk vatandaşlarının yurt dışındaki oy verme işlemi daha resmen başlamadan, hatta pusulalar başkonsolosluklara ulaştırılmadan, Almanya’da mühürlü oy pusulası ile poz verdiği ortaya çıktı.

AKP yöneticilerinden Ahmet Duran 11 Mart 2017 tarihinde AKP’nin Duisburg seçim koordinasyon merkezinde çektiği bir fotoğrafı Facebook hesabından paylaştı. Fotoğrafta Duran’ın elinde mühürlü bir oy pusulası olduğu görülüyordu. Oysa YSK’nın 16 Nisan referandumunda kullanılacak mühürlü oy pusulalarının sevkıyatına 12 Mart’ta başladığı ortaya çıktı. YSK, mühürlü oy pusulalarını 12-18 Mart tarihleri arasında yurt dışı temsilciliklere gönderdi.

“EĞİTİM AMAÇLI GÖNDERİLDİ” İDDİASINI YSK YALANLADI

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, fotoğrafı paylaşan AKP’li yaptığı açıklamada, “söz konusu oy pusulasının kendilerine eğitim çalışmaları esnasında sandık görevlilerini bilgilendirmek amaçlı gönderildiğini” öne sürdü. Ancak YSK bu iddiayı da yalanladı. YSK yetkilileri “eğitim amaçlı oy pusulası gönderme gibi bir uygulamanın olmadığını” açıkladı.

OY PUSULASININ AKP BÜROSUNDA NE İŞİ VAR?

CHP Parti Meclisi Üyesi Emre Çam, “Bu oy pusulasının AKP bürosunda ne işi var? 12 Mart’ta gönderilmeye başlanan oy pusulaları nasıl oluyor da 11 Mart’ta Almanya’nın Duisburg şehrinde bulunuyor? Biz sandıkların başında duruyoruz ancak oy çuvallarını konsolosluk binasına kilitliyoruz. AKP bürolarından oy pusulası çıkması açıklanamaz. Bu konunun en üst düzeyde takipçisi olacağız. Yüksek Seçim Kurulu’na şikayette bulunacağız ve savcılığa da suç duyurusu yapacağız” açıklaması yaptı.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından AKP’li Duran, Facebook’taki bu paylaşımını sildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.