Çarşamba , 5 Ekim 2022

YURDIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNE İTİRAZ BAŞVURULARI İÇİN SON GÜN, 26 ŞUBAT 2017

Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu’nun aşağıdaki internet adresinden kontrol edebilirler.

 Yurt Dışı Seçmen Sorgulama:

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp

Hamburg Baş Konsolosluğu sosyal Medya sayfasında  yaptığı açıklamada; Yurtdışında kurulacak sandıklarda oyunu kullanmak isteyen, ancak Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmayan veya kayıtları Yurtiçi Seçmen Kütüğü’nde görünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Yurtdışı Seçmen Kütüğüne itirazda bulunmak için 18-26 Şubat 2017 tarihlerinde hafta içi 09.00-16.00 ve hafta sonu 10:00-15.00 saatleri arasında Hamburg Başkonsolosluğuna şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.” denildi

İtiraz süresi 26 Şubat saat 15.00’te sona erecektir. İtiraz süresi bittikten sonra yapılan adres beyanı ve adres değişiklikleri yurtdışı seçmen kütüğüne yansımayacaktır.

Adres beyanı için gerekli olan belgeler:
– Nüfus cüzdanı
– Pasaport
– Aufenthaltstitel
– Varsa Meldebescheinigung

Anılan tarihlerde hafta sonu günlerinde diğer konsolosluk işlemleri yapılamayacak olup, sadece Adres Beyanı işlemi yapılabilecektir. Adres Beyanı müracaatı için randevu alınmasına gerek yoktur.

Açıklamada, ”Anayasa Değişikliği Halkoylamasında yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanmalarını teminen sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, vatandaşlarımızı aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından +90 444 99 75 numaralı telefon numarası ile ”Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi” oluşturulmuştur.  Anılan Çağrı Merkezi 17 Şubat’a kadar hafta içi hergün Türkiye saati ile 09:00 – 18:00, 17 Şubat – 17 Nisan 2017 tarihleri arasında ise 24 saat Türkçe hizmet verecektir”

EN YAKIN SANDIĞA GİDEBİLİRSİNİZ

YSK, 12 Ocak 2017 tarih ve 27 sayılı karar ile Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı bulunan seçmenlerin yurtdışında bağlı bulundukları temsilciliklerde oy kullanmaları yönünde bir sınırlandırma bulunmadığını, oy verme günlerinde bulundukları yerlere en yakın yurtdışı seçim mahallinde oy kullanabileceklerine karar verildiğini açıklamıştı.

OY VERME İZLEMİ 27 MART’TA BAŞLAYACAK 9 NİSAN’DA SONA ERECEK

Yurtdışı Seçmen Kütüğü 18 Şubat 2017 Cumartesi günü TSİ 08.00 ’de YSK’nın internet sitesinde ilan edilmişti. Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak Anayasa Değişikliği Halk Oylaması için yurtdışındaki seçmenler 27 Mart Pazartesi günü oy kullanmaya başlayacak ve oylama 9 Nisan Pazar günü sona erecek. Yurtdışında kurulacak sandıklarda oy kullanma saatleri hafta içi ve hafta sonu yerel saat ile 09.00-21.00 olarak belirlendi. Gümrük kapılarında ise oy verme işlemi 27 Mart Pazartesi günü başlayacak ve 16 Nisan Pazar günü sona erecek.

Güncel Haber Merkezi / Hamburg

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.