Pazar , 26 Mart 2023

Yüksekdağ: “Ben yargılanıyorsam Cumhurbaşkanı da yargılanmalı”

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ PYD’yle ilgili sözleri nedeniyle yargılandığı davada o sözleri söylediği dönem, PYD liderinin Türkiye’de protokol uygulanarak ağırlandığını hatırlattı ve “Ben yargılanıyorsam Cumhurbaşkanı, dönemin başbakanı ve müsteşarları da yargılanmalı” dedi

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya SEGBİS yöntemiyle bağlanarak beyanda bulundu. PYD’yle ilgili sözleri nedeniyle suçlanan Yüksekdağ ilgili sözleri söylediği dönemde PYD lideri Salih Müslim’in Türkiye’de protokolle ağırlandığını söyledi ve kendisi yargılanıyorsa Erdoğan’ın da yargılanması gerektiğini kaydetti. Yüksekdağ şöyle konuştu:

Hakkımda sürdürülen ve yapılanlar daha önceki gibi temel hukuk kriterlerinin aşılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Seçilmiş bir kişi olarak söz söyleme hakkım güvenceye alınmıştır. Bu anayasal bir güvencedir. Kurumsal kişiliğim, söz söyleme hakkım Anayasa ile teminat altına alınmıştır. Kısa bir süre önce alınan bir kararla Anayasa’nın temel hükümleri ihlal edilerek bu hakkımız gasp edilmiştir. Anayasal güvenceye yönelik operasyon gerçekleştirilmiştir. Haksız yöntemlerle çok büyük bir çoğunluk üzerinde baskı gerçekleştirilmektedir. Temel hak ve özgürlükler ihlal edilmektedir. Kalıcı haklar geçici Anayasa değişiklikleri ve yasama süreçleriyle ortadan kaldırılmaktadır. Anayasal temel haklarımız ihlal edildiğinden mahkemelerin siyaset kurumunun bu tavrına göre hareket etmemesi gerekir. Siyasi yapının baskıları söz konusudur.

Biz siyasetçi olarak kendi işimizi yaptığımız için baskı altındayız. Bugünlerde siyaset kurumu kötü günler geçirmektedir. Yargılama süreçlerinin hepsi bu sürecin eseridir. Biz yargılama süreçlerinin siyaset kurumuna zarar verdiğini düşünmekteyiz. Benim görevim bir siyasetçi olarak düşüncelerimi görünür ve bilinir hale getirmektedir. Aykırı sözlerin de söylenmesi siyasetin gereğidir. Eğer gerçekleri söylemezsek toplumun felç olma durumu söz konusu olur.

“Sözümüzü beğenmeyenler siyaseten mücadele etsinler”

Bizler söylediğimiz sözler için şu an yargılanıyoruz. Bu siyasi bir intikamcılıktır. Sözümüzü beğenmeyenler bizimle siyaseten mücadele etmelidirler. Siyasetin kuralları içerisinde müdahale edilmelidir. Bize yöneltilen suçlamalara konu sözleri biz Meclis’te de söylemiştik. Bu sözlerimizi hiçbir zaman inkar etmedik. Siyasi aygıt, karşılıklı bir kutuplaşmadan başka herhangi bir söz söylememekte ve söz hakkı tanımamaktadır. Bizim bir yanlışımız varsa bunu vatandaş değerlendirmelidir.

“O sözleri söylediğimde PYD lideri protokolle ağırlanıyordu”

Yüksekdağ savunmasında Salih Müslim’in Türkiye’de protokolle ağırlandığını hatırlatarak “Ben yargılanıyorsam Cumhurbaşkanı da yargılanmalı” dedi ve şunları söyledi:

Özellikle sözleri söylediğim tarihten öncesinde PYD terör örgütü olarak görülmüyordu. Hatta lideri yarı bir protokolle ağırlanıyordu. Ayrıca Eşme ruhu yaşanmıştı. Biz bu ruhu olumlayan konuşmalar yapmıştık. Bu gerçekler ışığı altında hakkımızda beraat kararı verilmesini talep ediyoruz. Halkımız nezdinde suçlu değiliz.

Ben böyle bir davada hükmü kabul etmiyorum. Benin hakkımda bu iddianameyi hazırlayan savcı bu suçun yüz mislini konuşan kişilere de hazırlayacak mı? Eğer bu suçtan yargılanıyorsam dönemin Başbakanı Davutoğlu, müsteşarlar ve Cumhurbaşkanı ile birlikte yargılanmam lazım. Burada iktidarın tutarsızlığı vardır. Burada alınacak en doğru karar beraattır.

Sendika.Org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir