Cumartesi , 25 Mart 2023

‘Yücel’e gözaltı gerekçesi olan RedHack’e ilişkin soru sorulmadı’

Avukatı Veysel Ok, Die Welt muhabiri Deniz Yücel’e, gözaltı gerekçesi olan RedHack’in sızdırdığı elektronik postaların değil Doğu ve Güneydoğu’ya ilişkin haberlerinin sorulduğunu belirtti. Ok, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Türkiye’de görev yapan Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ‘terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddialarıyla tutuklandı. Gözaltına alındıktan iki hafta sonra savcılığa çıkarılan ve mahkemeye sevk edilen Yücel, cezaevine gönderildi.

Avukatı Veysel Ok, Sputnik’e yaptığı açıklamada, RedHack tarafından sızdırılan ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’a ait olduğu iddia edilen elektronik postalara ilişkin haberleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Yücel’in Doğu ve Güneydoğu’da yaşananlara ilişkin haberleri nedeniyle tutuklandığını belirtti.

Ok, sızdırılan elektronik postalara ilişkin Yücel’e herhangi bir soru sorulmadığını söyledi: “Deniz Yücel’e yaptığı haberler, haberlerin içeriği, 2015’te ve 2016’nın başında yaptığı haberler soruldu. RedHack’le ilgili, sızdırmayla ilgili bir soru sorulmadı. Gözaltı kararı öyle alınmıştı ama tutuklama gerekçesinde ve savcılık sorgusunda bu tarz sorular sorulmadı.”

‘Terör örgütü propagandası yapmak’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamalarının ceza sınırlarıyla ilgili bilgi veren Ok, “Terör örgütü propagandası 1 yıldan 5 yıla (hapis cezası) ama basın yoluyla olduğu için yarı oranda artırılıyor. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ise 1 yıldan 3 yıla” ifadelerini kullandı.

‘TUTUKLAMA OLABİLMESİ İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR YOK’

Yücel hakkında iddianame hazırlanacağını ve iddianamenin kabul edilmesi durumunda dava açılacağını anımsatan Ok, Türkiye’de bu sürecin hızlı işlemediğine dikkat çekti. Yücel’in tutuklanmasının yasalara aykırı olduğunu ve delil olarak yaptığı haberlerin gösterildiğini belirten avukat Ok, karara itiraz edeceklerini ve olumsuz sonuç alınması durumunda Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını aktardı:

“Bundan sonra bir hafta içerisinde itirazımızı yapacağız tutuklama kararına karşı. İtirazımızın neticesine göre eğer tutuklamaya devam kararı çıkarsa Anayasa Mahkemesi’ne başvurma hakkımız doğacak. Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız eğer olumsuz sonuç çıkarsa itirazımızda. Tutuklama gerekçesi olabilmesi için delillerin toplanmasında güçlük olması lazım. Bu burada söz konusu değil çünkü tüm haberler zaten dosya içerisinde. İkincisi, kaçma şüphesinin olması lazım. Deniz kendisi ifade vermeye gitti. Üç, başkasına baskı yapma, tanıklara baskı yapma olasılığı olabilir. Bu dosyada tanık da yok. Tek delil haber ve gazetecilik. Bu anlamda tutuklamanın hukuksuz olduğunu düşünüyoruz ve itirazlarımızı yapacağız.”  Kaynak: Sputniknews

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir