YSK Başkanı Sadi Güven, “Kurul daha önce aynı kararları vermişti” dedi. Verdiği örnekler 2004 ve 1994 yıllarına aitti. Oysa “Mühürsüz oy geçersizdir” hükmü 2010’dan bu yana yasak.

Sibel HÜRTAŞ / ANKARA -YÜKSEK Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada tam bir skandala imza attı. YSK Başkanı Güven, mühürsüz oylara vize konusunda YSK’nın 2004 ve 1994’te de verdiğini söyledi; oysa Seçim Yasası’a mühürsüz oyların geçersiz sayılacağına ilişkin hüküm 2010’da getirilmişti.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, mühürsüz oylara vize verilmesi konusundaki eleştirilere yanıt vermek için kameralar karşısına çıktı. Sadi Güven, YSK sandık kurulu tarafından mühürlenmemiş, oy pusulası ve oy zarflarının geçerli olduğuna ilişkin kararı ilk kez almamıştır. Çok sayıda karardan birkaç tanesini size saymak istiyorum. YSK’nın 3.4.2004 tarihli ve 2.4.1994 vebuna benzer onlarca, bir çok kararında oy zarflarının mühürlenmesi gerekmekteyse de şekil noksanlığından dolayı oyların geçersiz olamayacağına karar verilmiştir” diye konuştu.

Güven’in verdiği tarihler böyle. Zira Seçim Yasası’nda 2010’da yapılan değişiklikle “mühürsüz oy geçersizdir” hükmü getirilmişti. Yasa değişikliği şöyle:

Madde 98 – (Değişik: 8/4/2010-5980/19 md.)

Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık  kurulu mührü bulunmayan, tamamı yırtılmış olan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır. Ancak, zarfın üzerinde, herhangi bir şekilde leke veya çizik olsa bile, bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığının kesin olarak anlaşılamaması halinde, bu zarflar geçerli sayılır. (Artıgerçek)