Salı , 29 Kasım 2022

YSK Başkanı Sadi Güven Erdoğan’la Zeytin Hasadı Bile Yapmış

16 Nisan’da AKP’nin isteği doğrultusunda mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli olarak sayan YSK’nın başındaki isim Sadi Güven’in Erdoğan’la olan ‘bağları’ yeni değil.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Burhaniye ve Ayvalık İlçelerini Ziyaret Etti. Beraberinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, YSK Başkanı Sadi Güven, AYİM Başkanı Abdullah Arslan, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Serdar Özgüldür, Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek, Ombudsman(Kamu Baş denetçisi) Nihat Ömeroğlu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türk İş Başkanı Ergün Atalay, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, ve bürokratlar ile Burhaniye ve Ayvalık İlçelerine gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve eşi Gülseren Yaman , Balıkesir Milletvekilleri, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Kurum Amirleri, Oda Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş karşıladı.

16 Nisan referandumunda mühürsüz zarf ve pusulaları ve ‘tercih’ yerine ‘evet’ mührü vurulan oyları geçerli sayan YSK başkanı Sadi Güven’in, Erdoğan ile birlikte Pelitköy’de  Zeytin Hasadı yaptıkları ortaya çıktı. 16 Nisan akşamı YSK’nın hukuksuz kararının AKP’nin isteği doğrultusunda alındığı ortaya çıkmıştı.

Ortaya çıkan görüntülerde Erdoğan’la Zeytin Hasadı yapmaya  gidenin yalnızca YSK Başkanı Sadi Güven değil, dönemin Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanları olduğu da görülüyor. Bu tablo, yalnız kararlarıyla değil ilişkileriyle de Erdoğan’ın istediği “uyumlu yargının” bir göstergesi olmuştu. Yargıtay Başkanlığı’na seçilen İsmail Rüştü Cirit, bu uyumun önemli bir simgesi. Zira Cirit, 17 Aralık operasyonu sonrasında savcı Zekeriya Öz’e Erdoğan adına giden “elçiler”den biriydi. İddiaya göre Cirit, Erdoğan’ın operasyonu durdurmasını istediğini iletmişti. 2013’te Danıştay Başkanlığı’na seçilen Zerrin Güngör de o dönem AKP’nin gönlünden geçen isimdi. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilen Zühtü Arslan yine hükümetin istediği isimdi.Erdoğan’la Zeytin Hasadı yapmaya giden donemin Sayıştay Başkanı Recai Akyel, 15 Temmuz’un ardından Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirildi.

Haber Merkezi

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.