Cumartesi , 25 Haziran 2022

YPG: Bu küstah saldırı bir savaş ilanı!

TSK koruması altında ÖSO çetelerinin Ceraplus’a saldırısını değerlendiren YPG Sözcüsü Halil, bunun “küstahça bir saldırı” olduğunu ve “Rojava özerk yönetimine savaş ilanı” anlamına geldiğini ifade etti.
YPG: Bu küstah saldırı bir savaş ilanı!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ÖSO’ya bağlı gruplarla Suriye’nin Cerablus kasabasına başlattığı operasyona YPG’den ilk tepki geldi.  Reuters’e konuşan YPG Sözcüsü Redur Halil, operasyonu “Suriye’nin içişlerine küstahça bir saldırı” olarak nitelendirdi. Halil, Türkiye’nin Suriye ve destekçisi İran’la anlaşma içinde hareket ettiğini de savundu.

Am Mittwochmorgen hatte es schon intensiven Artilleriebeschuss und...

Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Suriye Demokratik Kuvvetleri (SDF) Fırat’ın doğusuna çekilmeli” demeciyle ilgili olarak “Bu SDF’nin karar vereceği bir şey” diyen Halil, Türk müdahalesinin Rojava’daki özerk yönetime “savaş ilânı” olduğunu belirtti.  Halil, karşılık vermek için tartışacaklarını söylerken, ilkesel olarak bu işgali kabul etmediklerini kaydetti.

Salih Müslim: Türkiye, IŞİD gibi kaybedecektir

Salih Müslim'den Cerablus tepkisi: Türkiye, IŞİD gibi kaybedecektir

PYD lideri Salih Müslim, Türkiye’nin Cerablus’a girmesine tepki gösterdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin Cerablus kentine operasyon başlatmasının ardından gözler Demokratik Birlik Partisi’nde (PYD). PYD’den ilk açıklama, Salih Müslim’den geldi. Müslim Twitter hesabından bir açıklama yaptı. PYD lideri, “Türkiye, Suriye batağında. Daiş gibi o da kaybedecek.” dedi.

Rusya’dan Cerablus operasyonu açıklaması

Rusya'dan Cerablus operasyonu açıklaması!

Bir Rus Dışişleri kaynağı ‘Beşar Esad’la işbirliği’ tavsiyesinde bulunsa da, “Terör karşıtı eylemler hiç olmadığı kadar gerekli, özellikle de Suriye-Türkiye sınırında” dedi

Türkiye’yle ÖSO’ya bağlı cihatçı çetelerin Gaziantep sınırındaki Cerablus’ta operasyonu sürerken, Şam yönetiminin en güçlü müttefiki Rusya’dan da açıklama geldi.

Interfax haber ajansına konuşan bir Rus Dışişleri Bakanlığı kaynağı, ‘Ankara’nın Cerablus’taki eylemlerini Şam ile koordine etmesinin önemli olduğunu‘ belirtti.

ABD’den Cerablus açıklaması

ABD'den Cerablus açıklaması

“Fırat Kalkanı” operasyonunu yakından izleyen BBC, üst düzey bir ABD yetkilisinin demecine yer verdi.

“Fırat Kalkanı” operasyonunu yakından izleyen BBC, üst düzey bir ABD yetkilisinin demecine yer verdi. Operasyon öncesi konuşan yetkili, operasyonun “kısmen bir tampon bölgesi oluşturmayı amaçladığını” söyledi.  BBC İngilizce yayınında Türk ordusunun Cerablus operasyonu için “Geçen yılın Şubat ayında Süleyman Şah türbesini taşımak amacıyla yaptığı kısa operasyondan sonra Suriye içine ilk bilinen kara akını” dedi. Haberde, “Kürtlere karşı tampon bölge mi?” sorusu sorulurken, “Türk operasyonunun başlamasından önce Washington’da BBC News’a konuşan üst düzey bir ABD yetkilisi, hareketin ‘kısmen Kürtlerin ilerlemeleri olasılığı karşısında bir tampon bölge oluşturmayı amaçladığını söyledi” ifadeleri yer aldı.

TSK korumasındaki çeteler arasında çatışma iddiası

ÖSO, TSK operasyonuyla Keklice ve Kıvırcık'ı aldı

TSK korumasında Cerablus’a ilerleyen teröristler arasında çatışma çıktığı iddia ediliyor.  ANHA’nın haberine göre, Türkiye’nin koruması altında Cerablus’a ilerleyen çeteler arasında çatışma çıktığı iddia edildi.   Haberde, “Cerablus’taki güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Türk devleti tarafından Cerablus’a geçirilen çete grupları arasında çatışma çıktı.” denildi. Cerablus’a ilerleyen ÖSO ve Suriye İhvanı’na bağlı çok sayıda terörist grup var.

Der Spiegel: IŞİD bahane, hedef Kürtler

Alman medyasından Cerablus operasyonuna ilk tepki geldi. Der Spiegel, müdahaleyi “işgal” olarak nitelendirdi.

Berlin’in şu saate kadar “manalı” bir suskunlukla karşıladığı Suriye’ye yönelik askeri harekatın “gerçek anlamına” yönelik bir ilk vurgu Der Spiegel’den geldi. Der Spiegel, gelişmeleri “IŞİD bahane, hedef Kürtler” başlığıyla verdi ve geniş bir özet çıkardı.

Der Spiegel yazarına göre, Ankara, bölgede uzun sürecek bir işgalin ilk adımlarını atmış oldu. Analiz, açık bir biçimde gerçek hedefin Kürtler olduğunu belirtirken, üç yıl IŞİD’e göz yuman Ankara’nın şimdi birdenbire harekete geçmesini ardında Ankara’nın köklü Kürt korkusunun yattığı ileri sürdü.

Suriye’den Cerablus açıklaması!

Suriye'den Cerablus açıklaması!

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin ÖSO çeteleri ile beraber yaptığı operasyon kınandı.

TSK’nın ÖSO çeteleri ile beraber Suriye’nin Cerablus kentine başlattığı operasyona dair Suriye Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı. Bakanlık açıklamasında, “Türkiye’nin Suriye topraklarına girişi egemenliğik haklarının ihlalidir.Suriye’deki terörist örganizasyonlarla savaşan Suriye hükümeti ile koordinasyon dahilinde olmalıdır. IŞİD’i kovup yerine diğer terörist örgütlerin yerlelştirilmesi kabul edilemez. Türk tanklarının topraklarımıza girişini kınıyoruz.” denildi.

ÖSO militanları tedavi için Gaziantep’e getirildi

ÖSO militanları tedavi için Gaziantep'e getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin koalisyon güçleri ile birlikte Suriye’nin Cerablus kentine başlattığı askeri harekatta yaralanan 3 Özgür Suriye Ordusu militanı, tedavi için Gaziantep’e getirildi. Askeri harekatta çıkan çatışmalarda yaralanan Özgür Suriye Ordusu’nun 3 militanı, Karkamış Sınır Kapısı’ndan ambulansla alınarak tedavi için Gaziantep’e getirildi. Doktor Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen yaralı askerler, acil serviste tedaviye alındı.  (ABC)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.