Çarşamba , 28 Eylül 2022

Yıldırım’ın ‘misliyle karşılık verilecektir’ dediği Hollanda’da şirketleri olduğu ortaya çıktı

Yıldırım ‘misliyle karşılık verilecektir’

Hollanda’da yaşanan referandum toplantılarının iptali ve bakanların uçaklarına iniş izninin verilmemesi gerilime neden olmuştu.

Başbakan Binali Yıldırım ise konuyla ilgili ‘bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir’ ifadesinde bulunduğu Hollanda’da şirketleri olduğu ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 2014 yılında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı, şimdiki Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’ın 30 adet geminin sahibi olduğuna ilişkin iddiaların doğru olup olmadığı sormuştu. Tanrıkulu, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesiyle “17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturmasında Eski Bakan Binali Yıldırım ile birlikte isimleri geçen kişilerin ortaklıklarının olduğu şirketler hangileridir” diye sormuştu. Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Hollanda’ya girişini engellemesinden sonra Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da Rotterdam’daki Başkonsolosluk binasına girmesine izin vermemişti. Binali Yıldırım ise Hollanda’ya tepki gösterdi. Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir” ifadelerini kullandı. Yıldırım’ın ‘misliyle karşılık verilecektir’ dediği Hollanda’da şirketleri olduğu ortaya çıktı.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Hollanda’ya uygulanacak yaptırımları sordu.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin , Hollanda ile yaşanan krizin ardından bu ülkeye ekonomik yaptırım uygulanması konusunda, “Şu anda o noktada değiliz, öyle bir şey söz konusu değil” dediğini hatırlatan Yarkadaş, kimin sözlerini dikkate alacağız diye sordu.
‘ERKAN YILDIRIM’A AİT ŞİRKETLER’
Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’a ait 30 geminin olduğu ve aile şirketlerinin birçoğunun Hollanda’da faaliyet gösterdiği iddialarını gündeme taşıyan CHP’li vekil, bu şirketlerin Hollanda’ya ödediği vergiyi sordu.
CHP’li Yarkadaş şu ifadeleri kullandı: 
Erkan Yıldırım Hollanda merkezli Zealand Shipping. ve Q Shipping adlı şirketlere ortak mıdır? Erkan Yıldırım’a ait aile şirketlerinin Hollanda ile yıllık ticaret hacmi nedir? Hollanda’ya ne kadar vergi ödemiştir? Bunları bilmek istiyoruz. Hollanda’ya uygulanacak yaptırımlar arasında Erkan Yıldırım’ın ticari faaliyetlerin askıya alınması da olacak mıdır çok merak ediyoruz.
Hollanda’ya hangi yaptırımlar uygulanacağını hükümet bir an önce açıklamalıdır. Yaptırımların 16 Nisan’dan yani referandumdan sonra hayata geçeceği ifade ediliyor. Bunun gerekçesi nedir? Neden referandum sonra hayata geçirilecek, hükümetin elini kolunu bağlayan nedir? Bu soruların cevaplarını merak ediyoruz.

17 şirket, 30 gemi

Sözcü’nün 19 Nisan 2016’daki ‘AKP’li bakanın oğlu kumar masasında’ başlıklı haberine göre; Yıldırım ailesinin 17 tane şirketi ve 30 gemisi olduğu iddia ediliyor.

Şirketler şöyle:

ZealandShipping (Hollanda),

Q Shipping (Hollanda),

Castillo Real Estate (Hollanda),

Chart-it (Hollanda),

Sefine Denizcilik (Yalova),

Baychart (İstanbul),

Derin Denizcilik (İstanbul)

Ceren Denizcilik (İstanbul),

North Bulkers Panama,

Brother Navigation Marshal Adaları,

Zeytin Denizcilik (İstanbul),

OGEM Marina,

Metro Gemi Acentalığı,

Eydo Denizcilik,

Çağrı Gıda İnşaat,

Su Bilgi Teknolojileri,

Sekmen Otomotiv.

Kaç tane gemisi olduğu bilinmiyor

Yıldırım Ailesi’nin doğrudan ya da dolaylı olarak kontrol ettiği kaç tane gemisi olduğu bilinmiyor.

Haberde Yıldırım ailesine ait olduğu bilinen gemilerse şöyle listelendi: MV Zealand Alexia (Dalo Z), MV Zealand Almere, MV Zealand Amalia, MV Zealand Amsterdam, MV Zealand Ariane (Sylyani Z), MV Zealand Beatrix, MV Zealand Delilah, MV Zealand Juliana, MV Zealand Maxima, MV Zealand Rotterdam, MV Breadbox Falcon, MV Celtic Explorer, MV Francisca, MV Leah, MV Meridiaan, MV Nekton, MV Samskip Akrafell, MV Samskip Endeavour, MV Samskip Innovator, My Lady Dee, My Latitude, AK Abba, AK Ceren, AK Brother, AK Phoenicia, Pacific Ocean, John F, Golden Bay, Sis, Son 1.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.