Perşembe , 1 Aralık 2022

”Yezid” davası başlıyor

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu eski Başkanı ve Avrupada’ki Alevi örgütlenmesininin öncülerinden Turgut Öker hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Maraş olaylarını anma etkinliğinde ‘Yezid’ dediği için açılan dava cuma günü başlıyor.

Turgut Öker

Ankara’da 23. Asliye Ceza Mahkemesi Duruşma Salonunda cuma günü saat 10:00’da görülmeye başlanacak olan dava öncesi Adliye Salonu önünde protesto gösterisi düzenlenecek.

Öte yandan Avrupa Alevi Gençler Birliği şu şekilde yazılı açıklama yaptı.

Avrupa Alevi Gençler Birliği: ”Bu dava tüm Alevilere açılmış bir davadır”

‘Katiller, hırsızlar, mafya babaları, çocuk tecavüzcüleri, ırz düşmanları ellerini kollarını sallayarak gezerken ve devlet protokolünde en ön sırada kendilerine yer bulurken, Erdoğan‘ın sadık savcıları, Maraş ve benzeri etkinlikler sırasında yaptığı konuşma nedeni ile Turgut Öker’e karşı “Cumhurbaşkanı’na hakaret‘ten 3 dava açtı.

İliğine kadar emeği, kimliği, inancı sömürülen insanlık artık hergün ciddi saldırılarla karşı karşıya. Sadece ihtiyacımız olan ekmek, özgürlük, hukuk, adalet, sosyal, siyasal ve demokratik haklarımız değil, insanlığa ve ruhumuza karşı da bir savaş var. Hukuk tanımazlığın zirvesinde, İnsanlığın büyük kayıplar yaşadığı bir dönemdeyiz.

Sorgusuz infazlar, kuralsızlığın tek kurul olduğu devlet anlayışı ve iktidar güçlerinin birikmiş günahlarını hafifletmek için ise, akıllarını ve vicdanlarını hamallık olarak kiraya veren savcılar var artık.

Acılarımızın yıldönümlerinde yaptığımız anma etkinliklerinden dolayı hakımızda davalar açan zihniyetle karşı karşıyayız. Sermayenin ve iktidarın pazarında ruhunu satılığa ve aklını hamallık için kiraya çıkaran iktidar köllerine sesleniyoruz: Dava tüm Alevilere karşı açılmış bir davadır. Bugün Turgut Ökere karşı açılan davalar, onurlu mücadelemizin taçlandırılması olarak algılıyor ve hepimize karşı açılmış davalar olarak kabul ediyoruz. Turgut Öker yalnız değilidir.’

 Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.