Pazar , 5 Şubat 2023

Yeşiller’den Lampedusa Mültecileri İçin ‘Hamburg’a Yakışır Bir Çözüm’ Girişimi

Hamburg’da Yeşiller Partisi Eyalet Parlamentosu Grubu, bugüne kadar alışıla gelmişin dışında bir ilki gerçekleştirdi. Afrika kökenli Lampedusa Mültecilerini temsilen dört sözcü, Yeşiller Partisi Parlamento Grubu toplantısına davet edildi. Basın mensuplarının huzurunda karşılanan Afikalı Lampedusa Mülteci temsilcileri, sorunlarını, yaşadıkları zorlukları ve olası çözümden beklentilerini bizzat kendileri dile getirdiler. Toplantıda Yeşiller Partisi Grup başkanı Jens Kerstan adına yapılan açıklamada “Hamburg’a yakışır bir çözümden yanayız” sözleri dikkat çekti.


YEŞİLLER PARTİSİNDEN AFRİKALI LAMPEDUSA MÜLTECİLERİNE ÇÖZÜM GİRİŞİMİ

Adil Yiğit / Hamburg

Almanya‘nın Hamburg şehrinde Yeşiller Partisi Meclis Grubu, Afrikalı Mülteciler için çözüm arayışında.  Yeşiller Partisi Parlamento Grubunun davetiyle basın önünde biraraya gelen Afrikalı Lampedusa Mültecileri sözcüleri çözüm için, düne nazaran daha da umutlular.

Aralarında Yeşiller Partisinin Parlamento grubu başkanı Jens Kerstan, Filiz Demirel, Christa Götsch, Katharine Fegebank ve Farid Müller‘in de bulunduğu bir grup eyalet milletvekili, Afrika kökenli Lampedusa Mültecileri sözcüleriyle dün bir araya geldiler. Yeşiller Grubu ile Mülteci temsilciler arasında yapılan görüşme, daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Lampedusa Mültecilerinin sorunlarına çözüm arayışlarına girişen Yeşiller Partisi, Parlamento Grubu Başkanı Jens Kerstan adına yazılı bir açıklamada bulundu. Soruna, ‘Hamburg’a yakışır bir çözüm bulmalıyız’ diyerek başlayan Kerstan ” Mültecileri toplantımıza davet ettik, çünkü onlar üzerine değil, onlarla beraber konuşmak istiyoruz. Soruna çözüm konusunda düşüncelerini ve yaşadıklarını basın yerine, bizzat kendilerinden duymak istiyoruz. Bu konunun çözümü sokakta değil, meclistedir.” açıklamasında bulundu.

YEŞİLLER PARTİSİ : HAMBURG’A YAKIŞAN BİR ÇÖZÜMDEN YANAYIZ

Açıklama şu şekilde devam ediyor ” Yapılan polis kontrolleri ve sınırı aşan eylemlilkler için de aynı şey geçerlidir.  Değişik olasılıklardan mevcut yasalar dahilinde akıllıca yararlanmalıyız. Bunu, liberal ve dünyaya açık bir şehir kimliğiyle tanınan Hamburg mutlaka hayata geçirmelidir. Hamburg’un Avrupa iltica yasasında tek başına değiştireceği çok şey olmasa da, mültecilere karşı insani sorumluluklarımız vardır. Hamburg bu insani sorumluluktan geri duramaz.”

GÖÇMEN KÖKENLİ SPD’Lİ VEKİLLER SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

22 Eylül Almanya Federal seçimleri sonrası Hamburg kamuoyunun gündeminden düşmeyen Lampedusa Mültecilerine yapılan sıkı polisiye kontrollere başta Sol Parti olmak üzere, SPD’li bazı milletvekileri de yaptıkları açıklamalarla tepki göstermişlerdi. Sonraki günlerde ise, SPD’li vekillerin göçmen kökenli olduklarını unutarak “parti disiplini” adına geri adım atarak sessizliğe bürünmeleri, demokratik çevrelerin yoğun tepkisine yol açtı.

NATO İŞGALİ SONRASI LİBYA’YI TERK ETTİLER

300 kişilk Lampedusa Mültecileri NATO’nun Libya’yı açık işgali ve talanı sonrası ülkeyi terketmek zorunda kaldıklarını açıklayarak, önce İtalya’ya daha sonra ise, Hamburg’ a gelmişlerdi. Almanya‘daki 22 Eylül Federal seçimlerinin hemen ardından yapılan polisiye kontroller, demokratik kamuoyunda geniş tepkiyle karşılanarak,  SPD Eyalet Hükümetinin iki yüzlü davrandığı ve Afrikalı mültecilerin renginden dolayı kimlik sorgulamasına maruz kalmaları ” insanlık dışı ve ırkçı” olarak değerlendirilmişti.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.