Cuma , 2 Aralık 2022

Yeraltı direnişi 9’uncu gününde: İşçiler maden girişini kapattı

Zonguldak’a bağlı Kilimli’de dört aydır ücretlerini alamadıkları için iş bırakarak açlık grevine başlayan madenciler, maden girişini kapatarak dışarıyla irtibatı kesti.

Direniş 9’uncu gününde

Fotoğraf: Hürriyet

Gelik beldesinde faaliyet gösteren Deka Madencilik A.Ş. ve bu şirkete ait Balçın Madencilik’te çalışan 120 maden işçisi, Ocak ayından itibaren ücret alamadıkları için 4 Nisan’da iş bırakmıştı. Bu tarihten sonra Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ‘FETÖ/PDY’soruşturması kapsamında maden şirketine kayyum  atanması işçilerin durumunu daha da çaresiz bir hale getirmişti.

18 Mayıs’tan bu yana yerin altında haklarını almak için açlık grevi sürdüren işçilerin direnişinde bugün dokuzuncu güne girildi. 85 işçiden 57’sinin sağlık sorunları nedeniyle açlık grevini bırakmak zorunda kaldığı direnişte 28 işçi hala maden ocağındaki eylemlerine devam ediyor.

‘Kendilerini ölüme terk ettiler’

Hürriyet’ten Serkan Ocak’ın haberine göre madende kalan 28 işçi, maden ağzında barikat amacıyla kontrollü bir göçük gerçekleştirdi. Madene giriş çıkış yapılamazken, madencilerden haber alınamıyor.

Madencilerin temsilcisi Ömer Kaplan, yeraltındaki madencilerden dün saat 16:00’dan itibaren haber alamadıklarını, madencilerin kendilerini ölüme terk ettiğini söyledi: “Bugün CHP’li vekillerden sonra arkadaşlar madenin ağzında göçük oluşturdu. Bu konu konuşuluyordu ancak yapılıp yapılamaycağı net değildi. Şu anda madencilerin olduğu yere ulaşamıyorum. Ocaktaki işçiler madenen ağzına barikat kurar gibi, kontrollü bir göçük yaptı. Dışarıdan içeriye girilmiyor. Ama içeriden dışarıya da çıkış yok. Saat 16.00’dan bu yana içeriden haber alamıyoruz. Kendilerini ölüme terk ettiler…”

‘Artık dayanacak güçleri yok’

Fotoğraf: DHA

Madencilerin bugüne kadar bir sonuç alamadıkları için bu yolu tercih ettiğini belirten Kaplan, şöyle devam etti:“İşçilerin ailelerine bu durumu söylemedik. Ancak öğrenecekler. Ortalığı yıkarlar. Ne olacak bilemiyoruz. Artık dayanacakları güçleri de yok. Çünkü içerisi çok soğuk. Açlık var. Oksijen ve yeterince su veriliyor. Ancak şartlar zor. Ateşi yükselen, kusanlar oluyor… Bugüne kadar bir sonuç alınamadığı için bu yolu tercih ettiler. Daha önce Zonguldak İl Emniyet Müdürü de madene geldi. Ancak bir sonuç alınamadı. İçeride bir sıhhiye eğitimi alan kardeşimiz vardı. O da rahatsızlandığı için çıkarıldı. Şu anda bir çalışma yok. Öylece bekliyorlar. Polis sıkı güvenlik önlemi aldı. Kimseyi madenin ağzına yaklaştırmıyor.” (Diken)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.