Salı , 29 Kasım 2022

Yenikapı mitingini,1933’te ki Nazi Almanyası mitinglerine benzettiler

Yenikapı mitingini 1933’te Nürnberg’de gerçekleştirilen ve bu mitinglerin Nazi Almanyası’nın en büyük propagandalarından biri olarak gösterilen “Nürnberg parti kurultayına” benzetti.

D_D

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Berlin eyaleti Milletvekili Erol Özkaraca, dün gerçekleştirilen Yenikapı mitingini 1933’te Nürnberg’de gerçekleştirilen ve bu mitinglerin Nazi Almanyası’nın en büyük propagandalarından biri olarak gösterilen “Nürnberg parti kurultayına” benzetti.

Almanya’daki liberal parti Hür Demokratlar (FDP) ise darbe girişiminin ardından Türkiye’de başlayan görevden almaları 1930’lu yıllarda Nazilerin yaptıklarına benzetti.

HDP’nin politikada sürekli dışarıda tutulmasını da eleştiren Özkaraca HDP’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından sürekli olarak engellenmeye, izole edilmeye ve PKK ile özdeşleştirilmeye çalışıldığını söyledi.

Almanya’daki Türk toplumunu Türkiye’deki toplumun bir yansıması olarak gördüğünü ifade eden Özkaraca “Sosyal medyada Türklere ya da Türk medyasına baktığınızda Erdoğan’ın seçim kampanyasını sanki Almanya’da özellikle de Berlin’de de yürütüldüğünü görürsünüz. Berlin’deki azınlık toplumu homojen bir toplum değil ve sürekli politik çatışma içindeler. Entegrasyon yaşanılan toplumun dilini öğrenmek değil, aksine o toplumla kimliğin özdeşleşmesidir” dedi.

ERDOĞAN’IN KOLU ALMANYA’YA KADAR UZANIYOR

Özkaraca konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle suna dikkat çekmek istiyorum. Erdoğan“un kolu buraya ne denli uzanıyor? Derneklere, kuruluşlara bakın Türkiye’deki resmi kurumların bir parçası. DİTİB’ten ( Diyanet İşleri Türk İslam Birliği), Milli Görüşe’e kadar sürekli Ankara’nın etkisi içindeler ve buradaki sorumluluk alanları devlet-din ilişkisi bağlamında. DİTİB Başkanı doğrudan Başbakan tarafından atanmakta. Camilerde imamların maaşları Ankara tarafından karşılanmaktadır.”

ALMANYA’DAKİ GÜLEN HAREKETİ AÇIKÇA MASAYA YATIRILMALI

Demokratik olmayan bütün güçlerin hukuk devleti içerisinde yeri olmadığını savunan Özkaraca, Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’in Gülen hareketinin Almanya’daki ideallerinin şeffaf olması gerektiği konusundaki açıklamalarına da katıldığını söyledi.

Özkaraca “Gülen hareketinin faaliyetleri Almanya’da mercek altına alınmalı, incelenmeli. Türkiye istediği için değil, Almanya’nın kendi çıkarı için olmalı. Birçok Alman politikacı Gülen cemaatinin Almanya’da eğitim sektöründe uyuma katkıda bulunduklarını savunmakta. Ancak kritik bir şekilde bu konuya yaklaşılmalı” dedi.

NAZİ BENZETMESİ

Almanya’daki liberal parti Hür Demokratlar (FDP) ise darbe girişiminin ardından Türkiye’de başlayan görevden almaları 1930’lu yıllarda Nazilerin yaptıklarına benzetti.

Nazilerin, 1933’te Alman parlamentosunda (Reichstag) çıkan yangından komünistleri sorumlu tuttuğunu hatırlatan FDP lideri Christian Lindner, yangı gerekçesiyle kişisel hak ve özgürlükleri sınırlayan Adolf Hitler ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında benzerlikler gördüğünü söyledi.

‘ERDOĞAN KENDİSİ İÇİN TASARLANMIŞ BİR REJİM KURUYOR’

Bild am Sonntag’a konuşan Lindner, “Reichstag yangını ardından 1933 yılında gördüğümüz gibi tepeden yapılan bir darbe ile karşı karşıyayız. (Erdoğan) sadece kendisi için tasarlanmış otoriter bir rejim kuruyor. Bireysel hak ve özgürlükleri artık bir rol oynayamadığı için Avrupa için bir ortak olamaz” dedi.

Daha önce Almanya Başbakanı Angela Merkel’in lideri olduğu CDU’nun koalisyon ortaklarından olan FDP, şu anda Alman parlamentosunda temsil edilmiyor. Ancak 2017 sonbaharındaki genel seçimlerde CDU’nun olası müttefikleri arasında bulunuyor.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.