Perşembe , 9 Şubat 2023

”YENİ KADIN” Nuriye Gülmen Ve Semih Özakça ile Dayanışma Eylemleri Gerçekleştirdi.

‘‘YENİ KADIN tüm kitlesini Sokağa, Eyleme Çağırıyor!’’ başlığı altında 14.06.2017 tarihinde eylemler gerçekleştirildi.

Türkiye’de KHK mağduru emekçilerin durumu ve bu durumu, yine KHK maduru olarak 215 gündür direniş sergileyerek kamuoyuna taşımaya çalışan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmayı büyütmeliyiz!  çağrısı ile  Hamburg, Zürih,  Viyana, Tirol ve  Avrupanın değişik şehirlerinde eylemler gerçekleştirildi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, OHAL KHK’larıyla ihraç edildikleri mesleklerine geri dönebilme talebiyle, Ankara Yüksel caddesinde her gün gerçekleştirdikleri oturma eylemini, 120.gün itibarıyla açlık grevine dönüştürdüler. Türkiye’nin her tarafından dayanışma eylemleri yükselmeye başlayınca, durumun Gezi Direnişi’ne dönebileceği korkusunu taşıyan Erdoğan ve AKP’nin verdikleri talimatlar ile, Açlık Grevi’nin 76. Gününün gecesi direnişçiler kaldıkları evde darp edilerek tutuklandılar.

İnsanların yıllarca süren emek ve birikimlerinin OHAL KHK’larıyla bir gecede çöpe atılarak binlerce insanın mağdur duruma düşürülmesini protesto etmek ve Nuriye Gülmen – Semih Özakça’nın taleplerinin yerine getirilmesi için Avrupa’dan destek olmak amacıyla, 14.06.2017 Çarşamba günü değişik alan ve   konsolosluklar önlerinde  yapılan basın açıklamalarıyla,  OHAL’in kaldırlması  KHK’lar ile  işlerinden ihraç edilen   Nuriye ve Semih’in sesi olma, dayanışmada bulunma  kararı ile alanlarda yapılan eylemlilikler gerçekleştirildi.

Hamburg

Hamburg YENİ KADIN örgütlülüğünün çağrısı ile çarşamba günü saat 10:30’da T.C Konsolosluğu önünde  bir araya gelen kitle eylem sloganlarla başladı.  Eyleme Yeni Kadın dışında ATİF taraftarları ile ADHK üyeleri katıldı. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişini sahiplenildi. YENİ KADIN adına Almanca ve Türkçe  yapılan açıklamalarda şu görüşlere yer verdil.

”Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çöken bu hukuksuz uygulamalar nedeniyle, ihraç edilen kamu emekçileri aileleriyle birlikte zor koşullara mahkum edilmiş; bu hukuksuzluğu ve haksızlığı kabullenemeyen, çaresizliğe düşen onlarca insan intihara sürüklenmiştir.120 gün boyunca Ankara Yüksel caddesi’ndeki, İnsan Hakları Anıtı önünde; onlarca gözaltına, işkencelere rağmen sessiz oturma eylemlerini sürdürdüler. Devlet yetkilileri taleplerini duymazdan geldiği için, 120. günde direnişlerini Açlık Grevine dönüştürdüler. Ankara’nın orta yerinde, gözlerindeki umudu ve yüzlerindeki gülümsemeyi bir an olsun kaybetmeden, 75 gün boyunca sürdürdüler direnişi.    Eylem boyunca Nuriye ve Semih adlî kontrol için her gün karakola gidip imza veriyorlar, ayrıca günde iki sefer Yüksel Caddesine giderek basın açıklaması yapıyorlardı. Direniş yaygınlaşıp, her taraftan dayanışma eylemleri yükselmeye başlayınca, Erdoğan ve şürekası AKP’nin “Gezi ve Tekel Direnişleri hortluyor” korkusuyla verdikleri talimat ile, açlık grevinin 75. gününün gecesi, direnişçiler kaldıkları evde yakınları ve avukatları ile birlikte darp edilerek gözaltına   alındılar.Üç gün süren gözaltı sorgulamasından sonra Nuriye ve Semih, “silahlı terör örgütüne üye olma şüphesi“ gerekçesiyle tutuklandılarYeni Kadın olarak; Gülmen ve Özakça’nın direnişini sahiplendiğimizi, “haksız/ hukuksuz ihraç edilen tüm emekçilerin görevlerine iade edilmeleri” taleplerinin, talebimiz olduğunu ilan ediyoruz. Faşist T.C. devletinin emekçilere ve tüm ezilenlere yönelik saldırılarını ve yaptırımlarını lanetlerken, kadınlar başta olmak üzere, tüm ilerici, devrimci ve demokratları, Nuriye ve Semih  özgülünde, Türkiye’deki KHK maduru emekçilerin  Avrupa’daki sesi olmaya çağırıyoruz.” denildi.

Eylemde ayrıca  12 Haziran gecesi Polisler tarafından  katledilen TAYAD üyesi İnanç Özkeskin anılarak, katledilmesi protesto edildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.