Pazartesi , 3 Ekim 2022

Yedi HDP’li vekil hakkında ‘zorla getirme’ kararı

HDP’li yedi milletvekili hakkında ‘zorla getirme’kararı verildi.

caglar-demirel-osman-baydemir-besime-konca

HDP’li isimler hakkındaki ‘KCK Ana Davası’soruşturmasındaki yargılamalar, milletvekili seçilmelerinin ardından durdurulmuştu. Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından yargılamanın devam ettiği dava Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davada yargılanan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ile milletvekilleri Osman Baydemir, Dirayet Taşdemir, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü ve Nadir Yıldırım’ın bugün görülen duruşmaya katılmaması üzerine haklarında ‘zorla getirme’ kararı verildi.

‘Zorla getirme’ ibaresi tebligatlardan kaldırılmıştı

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından savcılık tarafından ifadeye çağrılan milletvekillerine gönderilen tebligatlardaki ‘zorla getirme’ tedbirine ilişkin uyarının kaldırıldığıaçıklanmıştı.

Demirtaş ve Yüksekdağ ifadeye çağrılmıştı

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, haklarında açılan soruşturmalar nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ifade vermeye çağrılmıştı.

Geçtiğimiz hafta Ahmet Yıldırım, Burcu Çelik Özkan ve Ayhan Bilgen’in telefonla ifadeye çağrılmasının ardından bu hafta da HDP Ağrı milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Bedran Öztürk savcılıklarca ifadeye çağrılmıştı.

Bunun üzerine Demirtaş, ifade vermeye gitmeyeceklerini açıklamıştı. (Diken)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.