Cumartesi , 28 Ocak 2023

Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Seval Ünlü

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların, hayatın her alanında özgür, eşit bir yaşam sürmeleri için mücadele eden ve bu uğurda hayatını kaybeden tüm kadınları minnetle anıyoruz. Bıraktıkları mücadeleyi büyülterek yaşatacağız, çünkü mücadele yaşatır.

Dünyada ve Türkiye’de her yıl katledilen, şiddete, tacize tecavüze uğrayan kadınların sayıları artarak devam etmekte. Bu artışların sebebi kadınları katleden erkeklerin, erkek adalet ve erkek eğemen sistem tarafindan korunup kollanmasıdır. Hayatta kalmak için öz savunma yapan kadınlar neredeyse ”niye hayatta kaldın” cezasına çarpıtılıyor. Adaletin erkek oluşunu burda net görebiliyoruz, çünkü erkek kadını katletiğinde kravat takip takim elbise giyince salıveriliyor.

Kadınlar olarak bu sisteme karşı mücadeleyi çoğaltarak hayatın her alanında ki eşitlik mücadelesini kadınları bilinçlendirerek devam ettirmeliyiz.

Kadınları, uygulandığında en güzel şekilde koruyan ve kırka yakın ülkenin imzaladığı, ismini İstanbul’dan alan ”İstanbul sözleşmesi” derhal uygulanmalı.

Dünyanın neresinde olursa olsun kadınlara uygulanan her türlü şiddete baskıya karşı birlikte dayanışma göstermeli.

Çünkü biliyoruz ki

Dünya yerinden oynar kadınlar Özgür ve birlikte olsa..

Yaşasin 8 Mart

Seval Ünlü

About Seval Ünlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.