Pazar , 5 Şubat 2023

Yakın geçmişten 7 yanıt: Polis neden IŞİD’li katilin üzerini aramadı?

IŞİD şüphelisinin karakol içinde bir polisi bıçakla öldürmesi şaşkınlık ve soru işaretleri yarattı. Türkiye bu duruma aslında çok da şaşırmadı. Akla gelen soru yakın geçmişte başka bir dizi “şaşırtıcı” olayla yanıtlanmıştı. Yanıt niteliğindeki 7 olayı Sendika.Org  derledi.

İstanbul’da 2014’te yapılan bir basın açıklamasında IŞİD amblemli giysi giyen bir saldırgan polisin gözü önünde kitleyi tehdit etmiş, polis saldırgana dokunmamıştı.

İstanbul’da intihar eylemi hazırlığında olduğu şüphesiyle gözaltına alınan IŞİD militanı, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildikten sonra yanında bulunan bıçakla bir polis memurunu ağır yaraladı. Saldırgan öldürülürken ağır yaralı halde hastaneye kaldırılan polis memuru da hayatını kaybetti.

Saldırının ardından akıllarda gözaltına alınan militanın bıçağı emniyetin içine nasıl soktuğu, gözaltına alınmadan önce üzerinin yeterince aranıp aranmadığı, milletvekillerinin dahi ters kelepçe ile ellerini bağlayan polisin IŞİD şüphelisine neden bu kadar müsamahalı davrandığına ilişkin soru işaretleri kaldı. Soruların yanıtı aşağıda sıralanan video, görsel ve haberlerde saklı olabilir.

Mevlüt Mert Altıntaş, Rus büyükelçiyi elini kolunu sallayarak nasıl öldürebildiyse o yüzden…

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisinin açılışında silahlı saldırıya uğradı. Silahlı saldırıda büyükelçinin yanı sıra başkaları da yaralanırken, bir süre tekbir getiren, “Halep’i unutma” diye intikam naraları atan ve Kaide neşidi söyleyen polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş, daha sonra operasyonel polis tarafından infaz edildi.

Polis Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ne neden tekbirler eşliğinde saldırdıysa o yüzden…

2014 yılının ekim ayında Kobâne’de Kürt güçleriyle IŞİD arasında şiddetli çatışmalar devam ediyordu. Ekim ayının ilk haftasında Kobâne’ye destek ve hükümeti protesto eylemleri başladı. 9 Ekim 2014 günü Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde de Kobâne’ye destek eylemi vardı. Eyleme “müdahale etmek” için üniversiteye tekbirlerle giren polislerin bir bölümü şehadet parmaklarını kaldırmış bir bölümü de “Rabia” işareti yapıyordu.

Van Başkale’de polis kendi vatandaşına neden “Yaşasın IŞİD” diye bağırdıysa o yüzden…

Van Başkale’de 2014 yılında IŞİD’e karşı düzenlenen eylemde polis eyleme “Yaşasın IŞİD” sloganlarıyla saldırdı.

Özel Harekat Polisleri operasyon sonrası neden cihatçılar gibi tekbir getiriyorsa o yüzden…

Operasyondan dönen Özel Harekat Polisleri tekbir getirerek havaya ateş açtı.

MİT ve Emniyet, Suruç’ta bomba patlatılacağını bildiği halde neden engel olmadıysa o yüzden…

20 Temmuz 2015 Suruç Katliamı’na ilişkin müfettiş raporlarına göre intihar saldırganı IŞİD’li Abdurrahman Alagöz, emniyet istihbaratın takibindeydi. Bir saldırı düzenleyebileceği biliniyordu. Ayrıca MİT, Suruç’taki patlamadan kısa bir süre önce Urfa’daki ünitesini arayıp Suruç’ta bomba patlatılacağı bilgisini verdi.

10 Ekim Katliamı sanığı gibi cihatçılar AKP Gençlik Kolları üyesi gibi tanıdıklar olduğu için…

10 Ekim’de Ankara Garı önünde gerçekleşen bombalı saldırının faillerinden Mehmedin Baraç’ın emniyetteki ifadesi ortaya çıktı. AKP Gençlik Kolları üyesi olduğunu söyleyen Baraç ifadesinde Suriye’deki çatışma bölgelerine kaçak yollarla üç kere geçtiğini ve orada IŞİD, Nusra, Ahraruş Şam, Türkmen Ordusu, Tacik Grubu, Özgür Suriye Ordusu ile görüştüğünü söyledi.

Avrupa’yı vuran cihatçılar neden Türkiye’den ellerini kollarını sallayarak geçebildiyse o yüzden…

Manchester’da IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamın zanlısı Salman Abedi’nin İngiltere’ye Türkiye üzerinden gittiği ortaya çıktı. Ne var ki Abedi örneği ilk değil. AKP’nin IŞİD ve Nusra başta olmak üzere cihatçı gruplarla içli dışlı ilişkisi, Türkiye’yi bir cihatçı üssüne dönüştüren politikaları daha önce de Avrupa’yı kana bulamıştı. 7 Ocak 2015 Charlie Hebdo, 13 Kasım 2015 Paris, 22 Mart 2016 Brüksel, 19 Aralık 2016 Berlin, 3 Nisan 2017 St. Petersburg ve 7 Nisan 2017 Stockholm saldırılarının hemen hepsinde saldırganların yolunun Türkiye’den geçtiği ortaya çıkmıştı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.