Perşembe , 9 Şubat 2023

WikiLeaks sızıntılarına göre, ABD Suudi Arabistan ve Katar’ın IŞİD’e destek verdiğini biliyordu

ABD’de Demokratların başkan adayı Hillary Clinton ve kampanya müdürü John Podesta’nın WikiLeaks tarafından sızdırılan e-postaları, Suudi Arabistan ve Katar’ın IŞİD’e verdiği desteğin ABD yönetimi tarafından da bilindiğini ortaya koydu.

h_clinton

WikiLeaks tarafından dün sızdırılan e-postalara göre, Hillary Clinton Suudi Arabistan ve Katar’ın Ortadoğu’da IŞİD ve diğer Sünni radikal örgütlere mali ve lojistik destek verdiğini düşünüyor. Sputniknews’te yer alan habere göre; Clinton Podesta’ya yazdığı 17 Ağustos 2014 tarihli bir e-postada, “Askeri ve paramiliter operasyon ilerlerken diplomatik ve daha geleneksel istihbarat kurumları üzerinden IŞİD’e ve bölgedeki diğer Sünni radikal örgütlere gizli destek veren Katar ve Suudi Arabistan hükümetleri üzerinde baskı kurmalıyız” diyor.

Clinton ayrıca, ABD’nin baskısının Suudi Arabistan ve Katar’ı Sünni dünyasındaki rekabet ve ABD arasında denge kurmak zorunda bırakacağını ifade ediyor. Belgede, Irak’ta IŞİD’le savaşta peşmerge güçlerinin ve Irak ordusu içindeki güvenilir unsurların kullanılması gerektiğine de dikkat çekiliyor. İngiltere Dışişleri Bakanlığı yöneticilerinden Dan Chugg da daha önce, Körfez Arap ülkelerindeki kraliyet ailelerinin aşırılık yanlısı grupları finanse ettiğini belirterek, bunun önlenmesi için bölgedeki yönetimlerin yasal yollara başvurması çağrısı yapmıştı. El Kaide’ye de uzun yıllar finansman sağladığı iddia edilen Suudi Arabistan’ın aynı zamanda Kosova’daki radikal İslamcı örgütlere de destek verdiği belirtiliyor.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.