Cumartesi , 28 Ocak 2023

„UMUT İNSANDA“…

Güncel Kültür Servisi
GÜNEY Kültür – Sanat – Edebiyat Dergisi, 30 Ekim 2016 tarihinde, saat: 16:00 da Hamburg’un Altona semtinde Amanda Str. 58’deki MUT Tiyatroda ‚Umut İnsanda‘ (Şiir-Söyleşi-Edebiyat-Tiyatro-Müzik) Kültür ve Sanat Etkinliği düzenliyor.
1993-97 tarihleri arasında yurtdışında 14. sayıya kadar yayınlanan Güney Dergisi yayın hayatına bir süre ara verdikten sonra 1997 de: “(…) GÜNEY, bir yandan kültür ve sanat alanında burjuva bakış açışını, uygulamalarını, etkilerini görüp gösterme, hakim sınıfların bu alandaki saldırılarına karşı mücadele etme; diğer yandan özlemini çektiğimiz sosyalist toplumun kültürünün-sanatının temel noktalarını kitlelere götürme, sosyalizmin bu alandaki kazanımlarını savunma, geliştirip güçlendirme ve geleceğe taşıma görevlerini yerine getirmeye çalışacaktır.” mesajıyla tekrar 1. sayıyla yayın hayatına devam eder.
“Dergimizin kapıları; gönderilen yazılar veya eserler ırkçı, milliyetçi, erkek şovenisti, gerici, faşist içeriğe sahip olmama şartıyla herkese açıktır.” (…), diyerek yola çıkan derginin Ekim – 2016 da 78. sayısı yayınlanmıştır.
30 Ekim’de Hamburg’da ilki yapılacak olan GÜNEY Dergisi “Umut İnsanda“ (Şiir – Söyleşi – Edebiyat – Tiyatro – Müzik) Kültür ve Sanat etkinlikleri yaşanan her şeye rağmen umudun biz; insanda olduğunu daha çok hissettirmek ayrıca okuyucuları yazarlarla buluşturmayı amaçlamakta. Ankara’da yaşayan yazar ve şairler; Nevin Koçoğlu, Sema Güler, Hamburg’da yaşayan, dergiye yeni katılan yazar, eğitmen, oyuncu Gülsen Gülbeyaz’la okurlarına, GÜNEY’le yeni tanışacaklara ‘Merhaba’ diyecek.
Program
Katılımcılar:
İlyas Emir: (Güney Dergisi Genel Yayın Yönetmeni)
Güney Dergisi Yazarları:
Gülsen Gülbeyaz (Yazar, Eğitmen, Oyuncu)
Nevin Koçoğlu (Şair, Gazeteci)
Sema Güler (Şair, Yazar)
Tiyatro Oyunu: (Kısa-Tek Kişilik)
“Suzan’ın Sızısı”
Yönetmen: Ferman Karayiğit
Ağıt: Sevgi Polat
Oyuncu: Gülsen Gülbeyaz
Müzik:
Haluk Demir (Gitar)
Enis Arslan (Ney)
Almanya’nın çeşitli kentlerinde devam edecek olan etkinlik, Hamburg’un ardından 13 Kasım’da Wuppertal’de Ressam İsmail Çoban’ın da katılımıyla gerçekleşecek…

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.