Salı , 29 Kasım 2022

UETD organizeli geziye katılan Alman heyet OHAL’i görmedi

AKP’nin yurtdışı lobi hareketi Avrupalı Türk Demokrat Birliği (UETD) tarafından Türkiye’ye gezi düzenlendi

uetd

İçlerinde Milli Görüş mensupları, UETD Almanya örgütünden temsilcilerin yanı sıra Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Hamburg eyaletinde Süryani kökenli Milletvekili David Erkalp, Alman Die Zeit gazetesi muhabiri Özlem Topçu’nun da aralarında bulunduğu heyet Ankara, Diyarbakır ve Urfa’ya çıkarma yaptı.

Darbe girişimi sonrası AKP’nin tamamıyla imajını tazelemeye yönelik düzenlenen gezi, yurtdışındaki demokratik kitle dernekleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepki ile karşılandı.

Heyet Başbakan Binali Yıldırım ile de bir araya geldi. Başbakan Yıldırım, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) heyetini kabulünde, AB içinde Türkiye’nin en büyük ticari ortağı olan Almanya ile üst düzeyli diyalogu sürdürmeye önem verdiklerini söyledi.

YILDIRIM HEYETE FETÖ’YÜ ANLATTI

Yıldırım, 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin Türkiye demokrasisini ve hükümetini hedef alan kanlı bir darbe girişimi olduğunu, bu girişimin Fetullah Gülen öncülüğündeki FETÖ tarafından gerçekleştirildiğini aktardı.

Başbakan Yıldırım, FETÖ’nün insanların öldürülmesine sebep olmasına rağmen, Alman yazılı ve görsel medyasında kendine yer bulabildiğinin altını çizdi ve bu durumun Türk milletini ciddi derecede rencide ettiğini vurguladı. 79 milyon Türk milletinin Alman milletiyle müttefik olduğunu belirten Yıldırım, böylesine köklü bir ilişkinin bu terör örgütü sebebiyle zarar görmemesi gerektiğini kaydetti.

Bugüne kadar UETD Alman basınına yönelik açıklamalarında AKP ile olan organik bağlarını ret etmekteydiler. UETD Türkiye’deki seçimler için yurtdışında aktif rol almışlardı.

‘AMAÇ TÜRKİYE HAKKINDA OBJEKTİF BİLGİ AKTARMAK’

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Fatih Zingal, 3 günlük siyasi gezi düzenlediklerini belirterek şöyle dedi:

“Birliğimiz 18 ülkede ve 32 bölgede 250 şubesi olan etkin bir sivil toplum örgütüdür. Tüm Avrupa’da temsil ediliyoruz. Siyasi gezimize çeşitli siyasetçiler, kanaat önderleri, vakıfların sözcüleri ve gazetecileri davet ettik. Gezi ile amacımız heyete Türkiye hakkında daha objektif bilgi aktarmaktır. Bu heyetin burada olması Türkiye’nin dış politikası için çok önemli. Gezinin amacı Avrupa basını ve kanaat öncülerinin Türkiye hakkında objektif haber yapılmasını sağlamaktır. Burada olan hadiselerin bire bir yansıtılmasını istiyoruz.”

Bu arada Avrupa Postası Genel Yayın Yönetmeni- Gazeteci Adil Yiğit UETD’nin Türkiye’ye yönelik gezisini şöyle değerlendirdi:

AKP’nin Almanya’daki arka bahçesi konumundaki UETD’nin davetiyle Urfa, Diyarbakır ve Ankara’ya giden Süryani kökenli Hamburg CDU milletvekili David Erkalp ile aralarında Die Zeit gazetesi muhabiri Özlem Topçu’nun da bulunduğu bir grup Alman gazetecinin bu gezide yer almaları oldukça düşündürücüdür.  OHAL kapsamında 30 binden fazla kişinin tutuklandığı, binlerce öğretmenin işten el çektirildiği, basın mensuplarına pranga vurulduğu bir süreçte, AKP propagandası amaçlı yapılan Türkiye gezisinde muhalif partilere ve basın kuruluşlarına uğranılmaması acaba tesadüf müdür?. Bu gezi Almanya Başbakanı Merkel tarafından Türkiye’deki seçimlerden iki hafta önce Erdoğan’ı destek amaçlı yapılan ziyarete çok benzemektedir.”

CDU Hamburg Eyalet Milletvekili Cansu Özdemir ise, söz konusu geziye sert tepki göstererek CDU Milletvekili David Erkalp’ın bu geziye katılmasının sorgulanması gerektiğini söyledi. Özdemir “Türk kökenli milletvekillerine Türkiye seyahati konusunda uyarılar verilirken, demek ki bu CDU milletvekili için geçerli değilmiş. Bu gezi AKP tarafından mı finanse edildi? Eğer değilse ne kadara mal oldu? Dokümanları var mı? Gezinin amacı neydi? AKP yurtdışı lobi organizasyonu UETD’nin bu gezide funksiyonu nedir? Bu konuda CDU Hamburg parti örgütünü bilgilendirdi mi?” dedi.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.