Pazar , 5 Şubat 2023

Tutuklu yazar Erdoğan’ın suçlamaya konu olan gazete yazılarını, avukatı paylaştı

‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanan Özgür Gündem’in yayın danışma kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan’ın suçlamaya konu olan gazete yazıları avukatı Cihan Duman tarafından paylaşıldı.

asli erdogan

‘Örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt üyeliği’ ve‘halkı kışkırtmak’ suçlamaları yöneltilen Erdoğan’a gazetede yazdığı yazılar da sorulmuştu.

Erdoğan’ın gözaltına alınmasına delil olarak, gazetedeki yazıları ile gazetenin yayın danışma kurulu üyesi olması gösterilirken, sekiz sayfalık ifadenin yer aldığı dosyada gizlilik kararı bulunuyor.

Yazar Aslı Erdoğan’ın tek kişilik müşahade odasında tutulduğu, pazartesi gününe dek kantin kapalı olduğu için ihtiyaçlarını karşılayamadığı öğrenilmişti.

‘Özgür Gündem yazılarımı barış köprüsü olarak gördüm’

“Önyargılarıyla hapsedilen vicdandır”

Erdoğan, avukatları aracılığıyla cezaevinden gönderdiği mesajda şunları söylemişti: “Moralim iyi. Neden burada olduğumu biliyorum. Herkese selamlarımı iletiyorum. Benim yazılarımda sadece düşünce özgürlüğü değil, ‘yargılanan’vicdan oldu. Önyargılarıyla hapsedilen ‘vicdandır.’ Edebiyat, insana bu vicdanı kurabilmek için vardır. 18 yıldır tutarlı bir biçimde şiddet karşıtlığını savundum ve Özgür Gündem yazılarımı bir barış köprüsü olarak gördüm.”

Erdoğan’ın avukatı Cihat Duman, suçlamaya konu olan dört yazıyı, yazarın kişisel internet sitesinde yer alan linkleriyle birlikte Twitter hesabından paylaştı.

.

Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçu iddiasıyla tutuklanıp ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanan Aslı Erdoğan’ın 4 yazısı:

Yazar Aslı Erdoğan’ın suçlamaya konu olan yazılarına Güncel’in  ”Misafir Kalemler” köşesinde yer verdik.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.