Perşembe , 1 Aralık 2022

Tutuklu gazeteci Şık’ın annesi: Ahmet yazdığı kitap nedeniyle tutuklandı

Üç gün önce tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’ın annesi Fatma Şık, oğlunun yılbaşından sonra yayınlanmak üzere bir kitap yazdığı sırada tutuklandığını belirterek, “Ahmet’in tutuklanma sebebinin o kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü iktidarın birçok yanlışı o kitapla gün yüzüne çıkacaktı” dedi.

Fatma Şık. (Fotoğraf: DHA)

Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık, 29 Aralık’ta evinden gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Avukat Efkan Bolaç’ın aktardığına göre Şık’ın tutuklanmasına gerekçe olarak ‘FETÖ, DHKP-C ve PKK propagandası’ gösterilmişti.

‘Mesleğine aşık bir gençti’

Antalya Körfez gazetesinden Müzeyyen Yüce’ye konuşan Ahmet Şık’ın annesi Fatma Şık, oğlunun çocukken sıklıkka “Ya hukuk okuyup mazlumların haklarını savunacağım ya da gazeteci olup mazlumların, haklıların sesini duyuracağım” dediğini söyledi.

İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan oğlunun güzel işler yapacağına hep inandığını ifade eden Şık, “Bir anne olarak, oğlumun haksızlıklar karşısında susmama, mazlumun yanında olma tavrının başına iş açacağından korktum her zaman. Mesleğine âşık bir gençti. Ahmet çok idealist bir kişidir. Zalimin yanında hiç olmadı. Zulüm görenlerin yanında oldu. En büyük amacı da buydu zaten. Çünkü ona haksızlıklar karşısında susmamayı biz öğrettik” diye konuştu.

‘Adalet er ya da geç tecelli edecek’

Ahmet Şık’ın daha önce Gülen Cemaati’nin devletteki yapılanmasını anltan bir kitap yazdığını anlatan Fatma Şık, oğluna yöneltilen suçlamaya değindi: “Oğlum her dönemde gazetecilik yaptığı için yargılanıyor. İktidarın işine gelmeyen yanlışları ortaya çıkarıp halkı bilgilendirdiği için susturulmak isteniyor. 2011 yılında tutuklandığında FETÖ’nün devlet yapılanmasını ortaya çıkaracak olan kitabı yüzünden yargılanmıştı. Şimdi ise FETÖ propagandası yaptı deniyor. Bu ne kadar inandırıcı? Bu süreci beş sene önce de yaşadık. Bizi bu şekilde sindiremezler. Adalet geç de olsa tecelli edecek. Ahmet yine özgür kalacak. Ahmet’in tek suçu muhalif olmak. Ben de muhalifim, sokaktaki çocuklar da iktidara muhalif. Ahmet’in 90 yaşındaki gözleri görmeyen babası da muhalif. Ben çocuğuma helal ekmek yedirdim. Biz işçi ve emekçi bir aileyiz. Çocuğumun hiçbir örgütle alakası yok.”

‘Tutuklanma sebebi kitap’

Fatma Şık, en son Kurban Bayramı’nda ailesiyle kendisini ziyaret eden oğlunun, kendisine “Anne beni FETÖ torbasına koyacaklar, her şeye hazırlıklı olun” dediğini aktardı, Ahmet Şık’ın yılbaşının ardından yayınlanmak üzere bir kitap yazdığından söz etti.

Anne Şık, oğlunun bu kitap nedeniyle tutuklandığını kaydetti: “Ben bir anne olarak Ahmet’in tutuklanma sebebinin o kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü iktidarın birçok yanlışı o kitapla gün yüzüne çıkacaktı. Önceki tutuklanma sebebi de çıkmayan bir kitaptı. Ama bu dünyada aydınlar ölmemiş. O kitap sonrasında basıldı. Ahmet’in kitabı AKP’nin yurtdışına gönderdiği FETÖ raporunun içinde var. Ahmet’in kitabını kaynak olarak gösterildiği bir olayda nasıl FETÖ torbasına koydular anlaşılır gibi değil. Düne kadar FETÖ iktidarın ortağıydı. İktidar kendi çıkarları ve istediği doğrultusunda benim çocuğumu harcadılar. Ahmet’in kızının boynunu bükük koydular.”

‘Ahmet yine oradan başı dik çıkacak’

Kendilerinin ‘daldan inme değil kökten’ CHP’li olduklarını söyleyen anne Şık, “FETÖ torbasından geçtik Ahmet’i terör torbasına koydular. FETÖ ile de bir alakamız hiç olmadı, zaten FETÖ’ye karşı olan bir duruşumuz var” dedi.

Ahmet Şık’ın tutuklanmasının ardından dayanışma göstermediğini söylediği Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni de eleştiren anne Şık, “Zalimin zulmü varsa mazlumun Allah’ı var. Ahmet yine oradan başı dik çıkacak” ifadelerini kullandı.

‘Cumhurbaşkanı anaların sesine kulak versin’

DHA’ya da konuşan anne Fatma Şık, Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi diğer oğlu Bülent Şık’ın ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza atması nedeniyle ihraç edildiğini hatırlatarak, “Anne baba olarak bizim ciğerimiz yanıyor. Cumhurbaşkanı annesine çok düşkün olduğunu söylüyordu, o zaman biraz anaların sesine kulak versin. Çocuğumun yaptıklarıyla gurur duyuyorum. Devlete, millete hayırlı evlat yetiştirdiğimi için de kıvanç duyuyorum” dedi.  (Kaynak: Diken)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.