Cumartesi , 25 Haziran 2022

Türküler Susmaz…

Canan Özel

Geldiler kirlettiler gecemizi gündüzümüzü,
kırdılar çiçekli dallarımızı,
kırdılar sazımızı, gitarımızı,
tek tek yoldular tuşlarını piyanomuzun.
İdil’in piyanosu, yıllarca el sürmeye kıyamadığımız..

Kirli elleriyle pis bir öfkeyle düşmanca kırılan parçalanan o saz.. Kimin sazı Grup Yorum `un.. Senin benim bizim türkülerimizin çalındığı, yoksulluğumuzu açlığımızı, öfkemizi, direncimizi ve sevdamızı nota nota sese döken sazdı o. Öyle bir öfke ki besledikleri, geçmiyor hınçları.
Sazı gitarı kırmak, davulu parçalamak işkenceci ruhlarının eseri, haz alıyorlar bundan. Hastalıklı kafaları doymuyor insana yaptıkları zulme. Sevgisiz ve güzelliklerden yoksun büyümenin, bunları tanımamanın zavallılığı bu, sevgi nedir bilmiyorlar…


Çiçekli yemyeşil bir çayırın ortasında oturmuş Cemo, almış eline o sazı çalıyor. Yani başında Mısri Kız, Seher, Küçük Armutlu´dan ablalarının pesine takılıp koşup gelmiş Sevcan zılgıtlar çekiyor halaya durmuşlara. Bizim halayımız o. Düşlediğimiz, heyecanlara girdiğimiz güzel günlerin halayı, kavgamızın coşkumuzun, düğünlerimizin halayı. Söylüyor Cemo yanık yanık ‚‚Su Dersim´in dağları vaay lele le vaay‚‚ o çiçekleri çimenleri eze eze yola yola geliyor çirkin yüzlüler. Güzel ne varsa çamura boyuyorlar.
Kelepçe takılıyorlar Cemo´ya, elindeki sazı alıp kanatıyorlar yere çala çala. Mısri´nin saçından sürüklüyorlar yokuş aşağı, Seher´i uçurumdan atıyorlar bir kez daha. Türkü söylüyorlar diye, o börtü böcek kuş bile kulak veriyor diye onlara. Halaya durmuşlar diye omuz omuza, cayırmış çimenmiş şalvar giymişler diye üstlerine..
Senin yârine yazdığın mektubun sonuna iliştirdiğin dört satirin türküsünü söylüyorlar diye.. ‚‚Açlığın dili olmaz yoksulluğun vatani‚‚ deyip hepimiz kardeşiz dedikleri için. Bizim türkülerimizi susturuyorlar. Genç kızlığımızın delikanlılığımızın, o gözlerimizin toy toy açıllığı zamanlarda bize kaderimizin türkülerini söyleyen o sesi susturmaya çalışıyorlar.
Evet, aynen de bizim türkülerimizden korkuyorlar. Bedrettin´in yiğitliğinden, Seyit Rıza‘nın fedakârlığından, Mahirin cesaretinden korkuyorlar. Tüm ezilmişliğimize rağmen, gözbebeklerimizdeki o pırıltıdan, gülüşlerimizden çekiniyorlar. Onların yüreklerinde bir zerresi dahi bulunmayan ama bizi engin deryalar gibi güçlü kılan inancımızdan korkuyorlar.
Sevmenin, özverinin ne olduğunu dahi bilmiyorlar. Koca bir halkın, o birbirine görünmez bağlarla bağlı oluşundan haberleri dahi yok, anlayamıyorlar.
Türkülerin anlattığı halktan, halkın ses kattığı türkülerin susacağını sanıyorlar. Grup Yorumu halktan koparacaklarını sanıyorlar. Ki Grup Yorum kaç iktidar, kaç hükümet kaç farklı isimli faşizmi gördü, nasiplendi, yasaklamalarından işkencelerinden, hapishanelerinden geçti ama o çatı altından çıkan ses hiç susmadı, susturamadılar. Koca bir halk korosuyla tüm Türkiye semalarında yükseldi türküleri ama susmadı.
Simdi yine o parmaklıklar arkasında Grup Yorum elemanları lakin yeni elemanları dışarıda her mahallede her kentte türküler söylenmeye devam ediyor. Bilmez misiniz ki Grup Yorumu bitirip tüketmesinin imkânı yok. Aksine üç gider beş geri gelirler, beş gider on gelirler çoğalarak geri dönerler. ve iste yine onlarca Grup Yorum olarak Sıyrılıp Geliyor…

About Canan Özel

Check Also

Canan Uzerli’nin İçten gelen sesi’ni dinledik

Canan Uzerli ve müzik grubu 31 ekim pazartesi günü Hamburg “eigenarten” kültür festivalinde kapsamında  ”içten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.