Pazar , 27 Kasım 2022

‘Türkler kendini evinde hissediyor’

Almanya’nın Essen kentindeki Türkiye Çalışmaları ve Uyum Araştırmaları Merkezi’nin yeni araştırmasında elde ettiği sonuçlara Bild am Sonntag gazetesinde yer verildi. Araştırmaya göre, Türklerin büyük bir bölümü Almanya’da kendini evinde hissediyor, Alman arkadaşlarıyla görüşüyor ve kalıcı olarak da Türkiye’de yaşamayı düşünmüyor.  Bild am Sonntag Almanya’da perakende satış yapan Türk iş yerlerinin 40 bin kişiye istihdam sağladığını bunun ekonomiye yıllık 13 milyar Euro gelir getirdiğini yazdı.Almanya’daki Türkler sadece birbirleriyle mi görüşüyor? Türkiye’yi ne kadar özlüyorlar ya da bir gün dönmek istiyorlar mı? Yeni yapılan bir araştırma Türklerle ilgili önyargıları yıkıyor.

Haber Merkezi

Alman Bild am Sonntag gazetesi “Almanya’da yaşayan Türkler hakkında gerçekler” başlığı altındaki 6 sayfalık haberinde Türkleri tanıttı. Haberdeki ayrıntı ise şoke etti: Almanya’da yetişen neredeyse her iki gençten biri Türkiye’ye geri dönmek istiyor.

Bild am Sonntag’ın haberinde Türklere karşı önyargıların başında inançları, namus cinayetleri ve başörtüsünün geldiği bildirildi. Önyargılarla suçlanan Türk toplumu içinde seçkin bir başka toplumun varlığından bahsedildi. Elit Türklerin Almanya’da spor, futbol, tiyatro, sanat, televizyon, sinema ve siyasette başarıyla yer aldığı yazıldı. Almanya’nın ilk Müslüman kökenli Uyum Bakanı SPD’li Aydan Özoğuz, Futbolcu Mesut Özil, Şovmenler Kaya Yanar ile Bülent Ceylan, Berlin Devlet Tiyatrosu Maxim Gorki’nin Yöneticisi Şermin Langhoff, Haber Spikeri Pınar Atalay, Aktör Fahri Yardım, Türbanlı Feminist Kübra Gümüşay, Sunucu Nazan Eckes seçkin Türklere örnek olarak gösterildi. Gazete haberinde, Almanya’da üç milyon Türk’ün nasıl yaşadığı, dinleri ve Almanya -Türkiye hakkında ne düşündükleri sorularına yanıt aradı.
Alman Bild Am Sonntag: 'Türkler hakkındaki gerçekler'i manşetten verdi

AYRIMCILIK AZALDI

Almanya’da yaşayan Türk toplumun eğitimde çıtayı yükselttiği yazılırken yüzde 23’ünün diplomasının olmadığı ancak bunların büyük kısmının 1. nesil Türkler olduğu belirtildi. Almanya’da dünyaya gelen 2. ve 3. neslin ebeveynlerinden daha iyi eğitim aldığı bildirildi. Öte yandan uzun yıllar Almanya’da yaşayan Türklerin yarısının hâlen iyi Almanca konuşamadığına dikkat çekildi. Bild am Sonntag genç Türklerin yüzde 87’sinin meslek eğitimlerini tamamladığını yazarken Türk toplumuna yönelik ayrımcılık ve dışlanmanın azaldığı, başarının giderek yükseldiğine yer verdi. 2010 yılında ayrımcılığa uğrayanların oranının yüzde 81’den yüzde 64’e düştüğü belirtildi.

TÜRKLER EKONOMİYİ GÜÇLENDİRİYOR

Bild am Sonntag Almanya’da perakende satış yapan Türk iş yerlerinin 40 bin kişiye istihdam sağladığını bunun ekonomiye yıllık 13 milyar Euro gelir getirdiğini yazdı. Alman işçilere göre Türk işçilerin daha az para kazanmalarına rağmen yaşamlarından memnun olduğu ifade edildi. Habere göre her 5 Türk’ten biri Almanya’yı memleketi olarak görüyor. Almanya’da yaşayan üç milyon Türk’ün yarısı Alman vatandaşı ve her 5 Türk’ten biri yine Türkiye’ye geri dönmek istiyor. Almanya’da yetişen gençlerden Türkiye’ye geri dönmek isteyenlerin oranı yüzde 43 civarında. Haberde ayrıca Ortadoğu’da yaşanan kriz, Türkiye- Suriye sınırında son gelişmeler de geniş yer buldu.

Araştırma, Kuzey Ren Vestfalya Eyelati yönetiminin talebi üzerine Türkiye Çalışmaları ve Uyum Araştırmaları Merkezi tarafından Almanya’da yaşayan 1000 Türk’le görüşülerek yapıldı. Elde edilen sonuca göre, Türklerin yüzde 78’i kendini Almanya’da evinde hissediyor. Ancak bununla birlikte Türklerin yüzde 73’ü ise kendini Almanlardan ‘çok farklı’ görüyor.

Ankete katılanların beşte biri Almanya’yı vatanı olarak tanımlarken, yüzde 30’u ise hem Almanya’yı hem de Türkiye’yi, yüzde 44’ü de sadece Türkiye’yi vatanı olarak kabul ediyor.

Alman arkadaşları var

Öte yandan ankete katılanların yüzde 75’i Alman arkadaşı olduğunu söylüyor. Bunlardan üçte ikisi Alman arkadaşını evinde misafir etmiş, yine üçte ikisi de Alman arkadaşı tarafından davet edilmiş. Ayrıca ankete katılan Türklerin neredeyse tümünün Almanlarla okulda, işyerinde ya da bir spor merkezinde teması var.

Araştırmada Türklere yöneltilen sorulardan biri de nerede yaşamak istedikleri. Türklerin yüzde 40’ı sürekli olarak Türkiye’de yaşamak istemediğini söylemiş. Yüzde 33’ü ise hem Türkiye hem Almanya’da yaşamak istediğini, ankete katılanların beşte biri ise sadece Almanya’da yaşamaya devam etmeyi planladığı yanıtını vermiş.

‘Uyum, asimilasyon demek değil’

Araştırmayı gazeteye değerlendiren Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Guntram Schneider, “Bugün artık uyumun asimilasyon demek olmadığını biliyoruz” diye konuştu. (DW ve Haber Ajansları)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.