Cumartesi , 25 Mart 2023

Türkiye’de enflasyon Eylül ayında yüzde 24,52’e ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre enflasyon Eylül ayında yüzde 24,52’e ulaştı. Böylece enflasyon son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon oranını açıkladı. Buna göre Eylül ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 6,30 artarak yüzde 24,52’ye ulaştı. Böylece enflasyon son 15 yılın en yüksek oranına ulaşmış oldu. Ekonomistler yüzde 3,6 oranında artış bekliyordu. Enflasyon rakamlarının piyasa beklentilerinin üzerinde olmasıyla dolar ve euroda yükselme gözlendi.
Yıllık bazda en çok fiyat artışı ev eşyasında gözlendi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de 2018 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 6,30 artış kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Albayrak’tan açıklama: Haftaya süreç başlatacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak NTV’de yaptığı açıklamada, enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Enflasyonda eylül itibariyle en kötünün geride kaldığını söyleyen Albayrak, “Ekim çok daha somut neticelerin olacağı bir ay olacak. Haftaya fiyatlama, indirim, sorumluluk alma anlamında taşın altına eline koyma noktasında süreç başlatacağız. Tüm bu davranışlar tüm kesimleri etkiliyor. Hep birlikte mücadele elzem. Fiyatlamayı etkileyen sektörler başta olmak üzere görüşmeleri yapıp haftaya bununla ilgili genel kamuoyu açıklamasıyla bunun topyekün mücadele gerektirdiğini seslendireceğiz ” dedi.

Sokağın gündemi: Zamlar

ABD-Türkiye ilişkileri ABD’li papaz Andrew Brunson’un tutukluluğu nedeniyle bir süredir gergin. ABD Brunson’un serbest bırakılmayarak ev hapsine alınmasının ardından Türkiye’ye yaptırım kararı almıştı. İki ülke arasında yaşanan kriz nedeniyle Türk Lirası’nda büyük değer kaybı yaşanmıştı. Türk lirası bu yılın başından beri dolar karşısında toplam yüzde 40 değer kaybetti.

Türkiye Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 13 Eylül’de politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini 625 baz puan arttırma kararı almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz kararından önce yaptığı açıklamada, faizlerin düşürülmesi gerektiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan büyümeyi yavaşlatacağı ve yatırımları azaltacağı gerekçesiyle faizlerin yükseltilmesine karşı çıkıyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir