Pazar , 27 Kasım 2022

Türkiye’de ‘askeri darbe’ girişimi bilançosu, İki bin 839 gözaltı, 265 ölü, bin 440 yaralı

Darbe girişiminin bilançosu, İki bin 839 gözaltı, 265 ölü, bin 440 yaralı

TSK’ya bağlı bir grup asker, yönetime el konulduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sabah 06.30’da bir kez daha Atatürk Havalimanı’nda toplanan kalabalığa seslendi, “Durum normalleşene kadar meydanlardan ayrılmak yok” dedi. Anadolu Ajansı Türkiye genelinde 90 kişinin öldüğünü, 1154 kişinin yaralandığını duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri : ”Ülke yönetimine bütünüyle el koyuldu”

”Türk Silahlı Kuvvetleri; anayasal düzeninin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden hakim kılınması; bozulan asayiş düzeninin tekrar sağlanması; maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur. Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz.”

İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Anadolu’dan Avrupa’ya geçiş yönü jandarma tarafından trafiğe kapatıldı. Ankara’da jetler alçaktan uçuş yaptı. TSK ülke yönetimine el konulduğunu duyururken, AA Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın rehin alındığını yazdı. Milli Savunma Bakanı, TSK’dan gelen açıklamanın korsan olduğunu bildirdi.

Darbe girişimi

21.03 Russia Today, olaylarda 104’ü darbe yanlısı katılımcı olmak üzere toplamda 265 kişinin hayatını kaybettiği iddiasını aktardı.

20.17 Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nde operasyon sona erdi. Operasyonda 67 kişilik grup teslim oldu.

20.15 JANDARMA GENEL KOMUTANI MENDİ KURTARILDI

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi kurtarıldı.

20:01 YUNANİSTAN’A KAÇAN 8 ASKERİN İLK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Dedeağaç Polis Merkezi’ndeki sorgudan çıkarak DHA’nın sorularını yanıtlayan Avukat Lia Marikani, polislerin saat 13.30’dan bu yana helikopterle Yunanistan’a kaçan sekiz Türk askerini sorguladığını söyledi.

Türkiye’den gelen askerlerin, ‘ülkeye kaçak girmek’ ve ‘iki ülke arasında dostluğu tehlikeyle sokmak’ ile suçlandığını söyleyen Marikani, sekiz askeri ifadelerine ilişkin şunları söyledi: “İstanbul’da yaşanan olaylar sırasında 4 helikopter ile yaralıları taşımak için görevlendirilmişler. Yaralıları olay yerinden alıp ambulanslara götürmek istedikleri sırada yerden ateş açılmış. Üç helikopterden inerek 8’i bir helikoptere binmiş. Daha sonra Yunanistan’a yakın ormanlık bir bölgede helikopter ile iniş yapmışlar. Burada ne yapacaklarını aralarına tartışarak Yunanistan’a gelmeye karar vermişler. Bu sırada cep telefonundan aileleri ile görüştüklerinde darbe girişiminden haberleri olmuş. Daha sonra Yunanistan’a geçmişler.”

BAŞKA YERE SEVK EDİLECEKLER

Ailelerinin Türkiye’de olduğunu ve dönmek istediklerini ancak kendilerinin can güvenliği endişesi taşıdıkları ve darbeci olarak suçlandıkları için Yunanistan’a iltica talebinde bulunduklarını anlatan Marinaki, Dedeağaç Polis merkezinde bir ay önce meydana gelen bir yangın nedeniyle nezarethanelerinin yetersiz olması üzerine 8 Türk askerinin geceyi Fere Polis Merkezi’nde geçireceğini de açıkladı.

Darbe girişiminin önlenmesinin ardından tanklara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafları asıldı.
© REUTERS/ BAZ RATNER
Darbe girişiminin önlenmesinin ardından tanklara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafları asıldı.

19.51 3. Ordu Komutanı Erdal Öztürk Bursa-İnegöl’de gözaltına alındı.

19.40 Başbakan Binali Yıldırım, Genel Kurul sonrasında TBMM önündeki kalabalığa hitap etti. Yıldırım, kalabalığın ‘İdam isteriz’ tezahüratını ‘Mesajınızı aldık’ yanıtı verdi.

Başbakan Yıldırım, kalabalığı ‘2. demokrasi nöbeti için’ Kızılay meydanına yürümeye de davet etti.

Türkiye

19.25 MİLLİ SAVUNMA BAKANI IŞIK: DARBE ENGELLENDİ

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Şu anda kontrolümüz dışında hiçbir yer yok, darbe engellendi. Yeni bir deneme olabilir. Darbe tehdidi tamamen geçinceye kadar sokaklarda, caddelerde buluşmaya devam edelim” dedi.

Işık, operasyonların tamamlandığını da açıkladı.

19.15 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Özbakır gözaltına alındı.

19.04 Reuters, uçuşların iptal edildiği Atatürk Havalimanı’nın yeniden faaliyete geçtiğini duyurdu.

19.03 Anayasa Mahkemesi üyesi Alpaslan Altan gözaltına alındı.

18.58 Darbe girişimiyle ilgili Malatya’da gözaltına alınan askerlerin sayısı 157’ye yükseldi.

18.54 SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER’DEN BASIN KURULUŞLARINA DÜZENLENEN BASKINLARA KINAMA

Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü,  darbe girişimi sırasında bazı basın kuruluşlarına düzenlenen baskını ve gazetecilere yönelik saldırıları kınadı. Açıklamada, “Ulusal uyumu güçlendirmenin yolu, medya özgürlüğünü de içine alan temel özgürlüklere saygı göstermeyi gerektirir” ifadesi yer aldı.

Türkiye darbe girişimi

18.40 Yaşanan darbe girişiminin ardındaki isim olduğu iddia edilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk gözaltına alındı.

Öztürk, Ankara Kazan ilçesindeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alınırken, burada bulunan diğer askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları öğrenildi.

18.33 ÇAVUŞOĞLU: YUNANİSTAN 8 HAİNİ EN KISA SÜREDE TÜRKİYE’YE İADE EDECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Telefonda konuştuğum Yunanistan DiB Nikos Koçias Yunanistan’a kaçan 8 hainin en kısa sürede Türkiye’ye iade edileğini söyledi #Kaçamayacaklar” diye yazdı.

18.23 CHP’Lİ YARDAKAŞ’TAN ‘MİLLERVEKİLLERİ İÇİN GÖZALTI KARARI’ İDDİASI

CHP Milletvekili Barış Yardakaş, 15 Temmuz darbe girişiminde tüm milletvekilleri için askeri hakimlikten gözaltı kararı alındığını iddia etti.

18.21 2. Ordu Komutanı Orgeneral Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Angun, gözaltına alındı.

18.16 1. Ordu Harekat Başkanı Tuğgeneral Gürler ile İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Sercan gözaltına alındı.

18.08 BALUKEN: HEDEF 78 MİLYONUN SİYASİ İRADESİDİR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş adına, HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken konuştu. Baluken’in açıklamalarından öne çıkan bölümler şunlar:

* Hedef 78 milyonun siyasi iradesidir.

* Parlamentonun bombalanması, yüzlerce sivil insanın sokak ortasında katledilmesi, havadan yapılan saldırılar, tipik bir darbeyi aşan vahşet, katliam ve kaos içeren bir planlamayı yapan aklın ürünüdür.

* Türkiye’de devleti ele geçirmeye çalışan iktidar kavgaları ve toplumsal kutuplaşmalar ülkeyi uçurumun kenarına sürüklemekteydi.

18.00 BAHÇELİ: DEMOKRASİ UÇURUMDAN DÖNMÜŞTÜR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Genel Kurul’daki konuşmasına saldırıyı kınayarak başladı. Bahçeli’nin açıklamasından öne çıkan bölümler şöyle:

* Dün yaşananlar bir darbe teşebbüsü olduğu kadar kalleşçe bir terör saldırısıdır. Demokrasi uçurumdan dönmüştür.

* Bunların yediğini içtiğini burunlarından getirmek hepimizin namus borcudur.

17.44 KILIÇDAROĞLU: ANAYASA VE HUKUKUN DIŞINA ÇIKANLAR BEDELİNİ ÖDEMELİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasından önce çıkan bölümler şöyle:

* Dün yaşadığımız olay doğrudan bir darbe girişimidir.

* Her darbe girişimi karşısında toplumun ortak tepki vermesi gerekiyor.

* Anayasa ve hukukun dışına çıkanlar kim olursa olsun bunun bedelini ödemeli

17.31 GENELKURMAY BAŞKANI AKAR MECLİS’TE

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu’nu izlemek üzere Meclise geldi.

TBMM'deki olağanüstü toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da katıldı.
© AA/ MURAT KAYNAK
TBMM’deki olağanüstü toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da katıldı.

ya Başbakanı Angela Merkel, darbe girişimi hakkında yaptığı açıklamada, “Tüm Alman hükümeti adına, Türk askeri birliklerin, ülkesinin seçilmiş hükümetini ve seçilmiş cumhurbaşkanını zor kullanarak devirme girişimini en sert bir şekilde kınıyorum” ifadelerini kullandı.

16.56 Darbe girişimi sırasında Atatürk Havalimanı’nın işgal edilmesini komuta eden 66. Mekanizma Birliği’nde görevli Albay Mustafa Kol ile subay ve askerler Bakırköy Adalet Sarayı nezarethanesinde tutuluyor.

Bakırköy Adalet Sarayı’nın nezarethanesinde tutulan 45 kişinin içinde bir albay, bir binbaşı, 4 üsteğmen, 9 uzman çavuş, bir başçavuş, 28 er ve bir askeri öğrenci bulunuyor.

16.55 OBAMA, ULUSAL GÜVENLİK KONSEYİ’Nİ TÜRKİYE İÇİN TOPLAYACAK

Beyaz Saray, ABD Başkanı Obama’nın, Türkiye’deki gelişmelerin ele alınması için önümüzdeki saatlerde Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacağını açıkladı. Obama, toplantıda ulusal güvenlik ve dış politika ekibinden Türkiye’deki son gelişmelerle ilgili bilgilendirilecek.

16.54 İNCİRLİK HAVA ÜSSÜ GİRİŞ-ÇIKIŞA KAPATILDI

CNN International, ABD ordusu tarafından kullanılan İncirlik Hava Üssü’nün Türk yetkililerce giriş-çıkışa kapatıldığını bildirdi. ABD’nin Adana Konsolosluğu’na dayandırılan haberde, üste elektriklerin kesildiği de aktarıldı.

Konsolosluk, ABD vatandaşlarını, ikinci bir bildirime kadar üsten uzak durmaları için uyardı.

16.52 KILIÇDAROĞLU: KEŞKE TÜRKİYE BÖYLE BİR TRAVMAYI YAŞAMASAYDI

Darbe girişiminin ardından bugün 17.00’de gerçekleştirilecek TBMM Genel Kurulu’na katılmak için Ankara’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Keşke Türkiye böyle bir travmayı yaşamasaydı” diyen Kılıçdaroğlu, herkesin son derece üzgün olduğunu belirtti.
Kılıçdaroğlu, “Türkiye büyük bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir cumhuriyettir. Bütün bu sorunları aşabilecek gücümüz, potansiyelimiz vardır. Bütün vatandaşlarımın sükunet içinde gelişmeleri takip etmesini arzu ederim. Zaten biraz sonra Genel Kurulda görüşlerimizi ayrıntılarıyla anlatacağız” diye konuştu.

“Genelkurmay Başkanı ile görüştünüz mü?” sorusuna da Kılıçdaroğlu, ‘Hayır’ karşılığını verdi.

16.41 HAKKINDA GÖZALTI KARARI VERİLEN 11 YARGITAY VE 4 HSYK ÜYESİ GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının darbe teşebbüsüne ilişkin başlattığı soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan 140 Yargıtay üyesinden 11’inin, hakkında gözaltı kararı çıkarılan 5 HSYK üyesinden 4’ünün gözaltına alındığı öğrenildi.

16.36 140 YARGITAY VE 48 DANIŞTAY ÜYESİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının konuya ilişkin soruşturması kapsamında 140 Yargıtay ve 48 Danıştay üyesi hakkında gözaltı kararı alındı.

16.30 İSTANBUL VALİLİĞİ: ÇIKAN OLAYLARDA 59 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Valiliği, darbe girişimi nedeniyle çıkan olaylarda 59 kişinin hayatını kaybettiğini, 952 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

16.24 DÖRT SİYASİ PARTİ UZLAŞTI

Meclis’te bulunan dört parti, darbeye karşı ortak deklarasyon metni için uzlaştı. AK Parti, MHP, CHP ve HDP grup başkan vekillerinin bir saatlik bir toplantının ardından uzlaşmaya varılan metin 17.00’de başlaması planlanan TBMM Genel Kurulu’nda okunacak.

Darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM'de en fazla hasar, başbakanlık makamının da bulunduğu 1.kat ile Şeref Holü'nde yaşandı.
© REUTERS/ STRİNGER
Darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM’de en fazla hasar, başbakanlık makamının da bulunduğu 1.kat ile Şeref Holü’nde yaşandı.

16.20 AB’DEN DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA: TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, ortak yazılı açıklama yaptı.

“Türkiye’deki darbe girişimlerini kınıyor ve Türkiye’nin demokratik kurumlarına olan tam desteğimizi yineliyoruz” ifadesi kullanılan açıklamada, Türk yetkilileri ile irtibat halinde olunduğu ve durumun yakından takip edildiği kaydedildi.

Ölümlerden üzüntü duyulduğu belirtilen açıklamada, daha fazla can kaybının önüne geçilebilmesi için sorumlu davranılması ve şiddet kullanılmasına son verilmesi istenerek,  “AB, Türkiye ve halkıyla dayanışma içinde” ifadesine yer verildi.

16.13 ATİNA’DAN YUNANİSTAN’A KAÇAN ASKERLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Olga Gerovasili, Yunanistan’ın Dedeağaç (Alexandrupoli) kentine giderek iltica tarafında bulunan sekiz kişi hakkında bir açıklama yaptı.

Gerovasili, Yunanistan’a izinsiz iniş yapan helikopterin en kısa süre içinde Türkiye’ye iade edileceğini açıkladı. Tutuklanan sekiz kişiyle ilgili ‘uluslararası hukuk kurallarının inceleneceği’ni kaydeden Gerovasili, “Ancak tutuklananların anayasayı ihlal etme ve demokrasiye karşı darbe girişimindeki suçlamalar göz önünde tutulacaktır” diye ekledi.

15.57 FRANSA: TÜRKİYE’NİN BU DEMOKRASİ SINAVINDAN BAŞARIYLA ÇIKMASINI UMUYORUZ

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, anayasal ve demokratik düzene darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Fransa’nın, bu darbe girişimini en sert şekilde kınadığını kaydeden Ayrault, “Fransa olarak Türkiye’de çok hızlı bir şekilde sükunetin tekrar sağlanmasını diliyor, ülkenin bu demokrasi sınavından başarıyla çıkmasını umut ediyoruz” ifadesini kullandı.

15.52 KERRY: TÜRKİYE, GÜLEN’İN İADESİ İÇİN BAŞVURMADI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye’den kendisine Fethullah Gülen’in iadesi için bir talep gelmediğini açıkladı. Kerry ayrıca, Türkiye’ye darbe soruşturma için destek vermeye hazır olduklarının altını çizdi.

15.45 ABD, TÜRKİYE UÇUŞLARINI İKİ YÖNLÜ DURDURDU

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Amerikan Sivil Havacılık Kurumu, İstanbul ve Ankara’dan gelen ya da bu kentlere giden ABD uçaklarının seferlerini iptal etti. Türkiye’den direkt ya da aktarmalı gelen tüm havayolu şirketlerinin uçaklarının ABD’ye inmesi de yasaklandı.

15.40 RENZİ: DARBE GİRİŞİMİNİN BERTARAF EDİLMESİNDEN DOLAYI RAHATLADIM

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, yaptığı açıklamada, Türkiye’de gece boyunca yaşanan gelişmeleri yakından izlediğini, darbe girişiminin bertaraf edilmesinden dolayı rahatladığını belirtti.

Türkiye’nin NATO’daki İtalya’nın partneri olduğuna işaret eden Renzi, “Türkiye’de yaşanan endişelendirici kontrol dışı durum, bugün yerini, istikrarın ve demokratik kurumların üstünlüğüne bırakıyor. Umuyoruz ki Türk halkı ve Türkiye’de bulunan tüm yabancı vatandaşlar için terslikler ve tehlikeler yaşanmaz. Özgürlük ve demokrasi yolu, her zaman izlenmesi ve savunulması gereken ana yoldur.” ifadelerini kullandı.

15.34 NATO: TÜRK HALKININ DEMOKRASİYE GÖSTERDİĞİ DESTEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, darbe girişimiyle ilgili olarak, “Türk halkı ve siyasi partilerinin demokrasi ve demokratik yollarla seçilmiş hükümete gösterdiği güçlü destekten memnuniyet duyuyorum” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar (sol 2), Adalet Bakanı Bekir Bozdağ (solda), İçişleri Bakanı Efkan Ala (sağ 2), Milli Savunma Bakanı Fikri Işık (sağda), Başbakan'a eşlik etti.

15.25 ERDOĞAN’IN MARMARİS’TE KALDIĞI OTELİN VURULMASIYLA İLGİLİ ÜÇ ASKER HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Anadolu Ajansı, Cumhuriyet Başsavcılığının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelin üç helikopterle vurulmasıyla ilgili bir tuğamiral, bir albay, bir yarbay ve bir üsteğmen hakkında gözaltı kararı verildiğini aktardı. Olaya karışan 23 kişinin de güvenlik güçlerince arandığı belirtildi. Saldırıda Erdoğan’ın koruması Mehmet Çetin’in hayatını kaybettiği belirtildi.

15.20 GÖRMEZ: EZANLARI SUSTURAN DARBELERDEN, DARBELERİ SUSTURAN SALA SESLERİNİ İÇİN ALLAH’A HAMD EDİYORUM

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet TV’de bir açıklama yaptı: “Gün milletçe kenetlenme günüdür, gün yaşadığımız kabusu tarihin mezarlığına gömerek kardeşliğimizi ve istikbalimizi birlikte yeniden inşa etme günüdür. Dün gece, fecrin doğuşuna kadar semalarımızdan sala seslerini eksik etmeyen bütün diyanet camiamıza, bütün din gönüllülerine en kalbi teşekkürlerimi arz ediyorum. Ezanları susturan darbelerden, darbeleri susturan sala seslerini bize lütfettiği için Allah’a hamd ediyorum. Dün gece, milletimizin kalbine yönelmiş tank namlularından, evlerimizin üzerinden geçen F-16 uçaklarının seslerinden rahatsız olmayıp, bağımsızlığımızın simgeleri olan minarelerimizden yükselen o güzel sala seslerinden rahatsız olan bir tek kardeşimin çıkacağını düşünmüyorum.”

15.15 GENELKURMAY’DAN GÖZALTI AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı’nda darbe girişiminde bulunan askerlere yönelik gözaltı operasyonu tamamlandı.

15.13 Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek ile yardımcısı Albay Alican Erkilitlioğlu gözaltına alındı.

15.11 RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE DÜZENLİ UÇUŞLARA GEÇİCİ YASAK GETİRİLDİ

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Rus havayolu şirketlerinin Türkiye’ye düzenli uçuşlarına geçici yasak getirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı’nın emirleri doğrultusunda, Türkiye’yle düzenli hava ulaşımı geçici olarak askıya alındı. Gece Acil Müdahale Karargahı toplantısı sırasında ilgili emirler verildi” denildi.

Halihazırda Türkiye’ye sadece iki Rus havayolu şirketi uçuyor: Aeroflot ve yan şirketi olan Rossiya. Aeroflot, 2 günlüğüne tüm seferleri askıya aldığını ilan etmişti.

15.06 DANIŞTAY’A BASKIN

AA: Danıştay Başkanlığındaki FETÖ mensubu üyeler, kurumda gözaltına alınıyor.

15.01 Kilis’te 4. sınıf emniyet müdürü, Adıyaman’da ise bir komiser yardımcısı gözaltına alındı.

14.45 2745 HAKİM HSYK TARAFINDAN AÇIĞA ALINDI

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, darbe girişiminin ardından 2 bin 745 hakimi açığa aldı.  Hakimlerin 541’i ilk derece idari yargıda, 2 bin 204’ü ilk derece adli yargıda görevli.

Kurul, hakkında gözaltı kararı bulunan 5 üyenin de üyeliğini düşürdü.

14.34 DİYARBAKIR 8. JET ANA ÜS KOMUTANLIĞINDA 100’E YAKIN GÖZALTI

Darbe girişimiyle ilgili, Diyarbakır 8. Jet Ana Üs Komutanlığında görevli aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100’e yakın askeri personel gözaltına alındı.

14.24 MECLİS SAAT 17.00’DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Meclis Genel Kurulu saat 17.00’de olağanüstü toplanacak. Oturumda 3 partinin genel başkanı konuşma yapacak.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti, CHP ve MHP genel başkanlarının oturumda konuşma yapacaklarını söyledi.

Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli ile telefonla görüştüğünü de söyledi.

14.11 BRITISH AIRWAYS’İN İSTANBUL UÇUŞLARINA İPTAL

Guardian, British Airways’in, İstanbul’a gidiş dönüş uçuşlarını iptal ettiğini duyurdu.

14.00 KULELİ ASKERİ LİSESİNE OPERASYON

Darbe girişiminin ardından, Kuleli Askeri Lisesine düzenlenen operasyonda çok sayıda asker ve askeri lise öğrencisi gözaltına alındı.

13.43 GÖKÇEK: RUS UÇAĞINI DÜŞÜREN PİLOT DARBE GİRİŞİMCİLERİNDEN BİRİ

CNN Türk’ün canlı yayınına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 24 Kasım 2015’te Rus uçağını düşüren F16 pilotunun darbecilerden biri olduğunu söyledi. Gökçek ayrıca “Twitter’i kapatacaklardı, ‘Kapatmayın halk birbiriyle haberleşsin’ dedim, kapanmadı Twitter” dedi.

Uçağı düşüren kişinin darbecilerden biri olduğunu belirten Gökçek şunları söyledi:

“Rusya ile aramızı bozan Paralel Yapı’dır. Paralel Yapı’daki pilotlardan bir tanesinin yapmış olduğu olaydır. Yüzde yüz olarak söylüyorum. Bugüne kadar bunu seslendiremiyorduk. İçimize atıyorduk. Ama ben Melih Gökçek olarak diyorum ki Rusya ile aramızı bozanlar da bu alçaklar. Niye? Bizi tamamen dünya politikasında yalnız bırakmak istediler. Dün Rusya’dan gelen bir misafirim vardı; Putin’in danışmanı. O da aynı kanaatte.”

13.36 FİDAN: NOKTA OPERASYONUNA GEÇTİK

MİT Müsteşarı Hakan Fidan: “Sistematik operasyon bitti. Nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter.”

13.29 DARBECİ ASKERLER HELİKOPTERLE YUNANİSTAN’A KAÇTI, TÜRKİYE İADELERİNİ İSTEDİ

Yunanistan’ın Dedeağaç kentine bir Türk askeri helikopterinin indiği bildirildi. Helikopterdeki sekiz kişi, Yunan polisi tarafından gözaltına alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Helikopterle Yunanistan’a kaçan sekiz hain askerin derhal teslim edilmesini istedik” dedi.

12.33 JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI YANGIN

Jandarma Genel Komutanlığı binasında çıkan yangına itfaiye müdahale ediyor.

Jandarma Genel Komutanlığı’nda da çatışmalar yaşandı. Binadan yoğun bir şekilde dumanlar yükseldi.

12.32 TÜRKİYE’NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ: MİLLETİMİZ DARBE GİRİŞİMİNE GEREKEN CEVABI VERDİ

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği, darbe girişimiyle ilgili açıklamada bulunarak, “Milletimiz darbe girişimine gereken cevabı verdi” dedi.

Büyükelçiliğin Facebook sayfasından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Türkiye’de yaşanan seçilmiş bir hükümete yönelik bir darbe girişimidir. Milletimiz birlik ve beraberlik içinde buna karşı koymuştur. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz görev başındadır. Bu Türk Silahlı Kuvvetlerinin tümünün karıştığı bir olay değildir. TSK içindeki bir grubun faaliyetidir ve buna milletimizce gereken cevap verilmiştir.”

12.15 DİN ADAMLARINDAN ORTAK BİLDİRİ

Aralarında Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İstanbul Rum Patriği Bartholomeos ile Türk Musevi Cemaati Hahambaşı İzak Haleva’nın da bulunduğu din adamları ortak bildiri yayınladı.

12.00 MARMARA HAVA SAHASI KAPATILDI

İstanbul’u da kapsayan Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası görerek uçuş yapan tüm sivil hava araçların uçuşlarına kapatıldı.

11.56 TANKLAR YOLA ÇIKTI, İSTANBUL’A GELİYORLAR

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na bağlı 15 tank, polis ekipleri eşliğinde ‘güvenlik önlemi’ olarak İstanbul’a doğru yola çıkarıldı.

Dün geceki askeri darbe girişiminde sokaklara inmeyen Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’ndeki 3’ncü Zırhlı Tugay Komutanlığı tankları bu sabah güvenlik önlemi olarak sokaklara çıkarıldı. Polis ekiplerinin öncülüğünde Çerkezköy’deki birliklerden çıkarılan tanklar güvenlik önlemlerinin alındığı İstanbul’a doğru yola çıktı.

11.13 POLİS GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NA GİRDİ

Genelkurmay’daki 700’e yakın silahsız er-erbaş teslim oldu. Ankara’da vatandaşların Genelkurmay Başkanlığı’na yürüdüğü belirtildi. Polisin Genelkurmay karargahına girdiği öğrenildi. Bu sırada herhangi bir silah sesi duyulmadığı belirtilirken askerlerin teslim olmaya başladığı ileri sürüldü.
Operasyon hazırlığı çerçevesinde Genelkurmay’ın çevresi boşaltıldı. Siviller, gazeteciler bölgeden uzaklaştırıldı. Bölgeye özel harekat ve özel kuvvetlerden askerler getirildi.

11.03 GENELKURMAY BAŞKANVEKİLİ: 1563 ASKER TUTUKLANDI

Genelkurmay Başkanvekili Orgeneral Dündar, “Tarihi bir dayanışma gösteren Türkiye bu girişimi akamete uğratmıştır”dedi. Dündar, 1563 askerin tutuklandığını duyurdu.

“İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde emir komuta zinciri dışında bir askeri hareketlilik başlamıştır” diyen Dündar, şöyle devam etti: “Kısa sürede yapılan değerlendirme sonucunda, bu hareketliliğin, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış olan, çeşitli rütbelerden bir grup asker tarafından başlatılan bir darbe girişimi olduğu anlaşılmıştır. Genelkurmay Karargahında ve diğer görevlerdeki çok sayıda komutan darbe komutasında bulunan kişiler tarafından ele geçirilerek, ilk anda bilinmeyen yerlere götürülmüşlerdir.”

10.57 İSTANBUL EMNİYETİ’NDEN ASKERLERİ İHBAR EDİN ÇAĞRISI

İstanbul Emniyeti’nden yapılan açıklamada “Sokakta üniformalı, eli silahlı kişilerin görülmesi durumunda ihbar edin” dedi.

10.43 GENELKURMAY BAŞKANI HELİKOPTERLE ÇANKAYA KÖŞKÜ’NE İNDİ

Başbakan Binali Yıldırım’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar sağ salim kurtarıldı ve şu anda Çankaya’da kriz merkezinde görevinin başındadır” ifadeleri kullanıldı.

10.36 CUMHURBAŞKANLIĞI: HER AN YENİ BİR HAREKETLENME OLABİLİR

Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter hasabından yapılan açıklamada, “Bu kalkışma hangi aşamaya gelirse gelsin, bu akşam sokaklara sahip çıkmaya devam etmeliyiz. Zira her an yeni bir hareketlenme olabilir” denildi.

 

10.10 BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ’NDE BİR ASKER BAŞI KESİLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

T24’te yer alana habere göre, askerlerin teslim olduğu sırada saldırıya uğrayan askerlerden biri boğazı kesilerek öldürüldü.

09.54 TÜRKİYE GENELİNDE 90 KİŞİ ÖLDÜ

Darbe girişimi nedeniyle çıkan olaylarda Türkiye genelinde, 90 kişinin öldüğü, 1154 kişinin yaralandığı bildirildi. Öte yandan Türkiye genelinde 1563 asker gözaltına alındı.

09.52 ORGENERAL ÖZTÜRK İLE KORGENERAL İYİDİL HAKKINDA VATANA İHANET SUÇUNDAN İŞLEM BAŞLATILDI

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil hakkında, vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı.

09.46 GENELKURMAY’DAN ÇIKAN 200’e YAKIN ASKER TESLİM OLDU

Genelkurmay Başkanlığı’ndan çıkan 200’e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.

09.44 ERDOĞAN, ATATÜRK HAVALİMANI’NDA BASIN TOPLANTISI YAPACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı yapacak.

Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde gerçekleştirilecek basın toplantısına, Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten atanan 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın da katılacağı belirtiliyor.

Basın toplantısı öncesinde gazeteciler Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’ne alındı. Basın toplantısının başlama saati ise henüz bildirilmedi.

09.31 POLİS, GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA OPERASYON DÜZENLEYECEK

Antalya, Niğde ve çeşitli illerden gönderilen özel harekat polisleri, Emniyet Genel Müdürlüğüne sevk edildi. Burada yapılacak planlamanın ardından ekiplerin, darbe girişiminde bulunan FETÖ mensuplarını etkisiz hale getirmek amacıyla Genelkurmay Başkanlığına operasyon düzenleyeceği öğrenildi.

09.26 ERDOĞAN’IN BAŞDANIŞMANI VARANK’IN AĞABEYİ ÖLDÜRÜLDÜ

Darbe girişimi sırasında yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanlarından Mustafa Varank’ın ağabeyinin de olduğu ortaya çıktı.

Varank’ın ağabeyinin öldüğünü Yalçın Akdoğan, Twitter hesabından ”Sevgili dostum Mustafa Varank’ın darbeci alçakların şehit ettiği abisine de yüce Allah’tan rahmet diliyorum” sözleriyle duyurdu.

09.19 MÜEZZİNOĞLU: DARBECİLERE İDAM CEZASI VERİLMESİNİ MASAYA GETİRECEĞİZ

Eski Sağlık Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, darbe girişiminden sonra “Darbecilere idam cezası verilmesini masaya getireceğiz” dedi.

09.00 ATATÜRK HAVALİMANI’NDA UÇUŞLAR NORMALE DÖNDÜ

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki operasyonlarımız normale dönmüş olup, Türk Hava Yolları olarak tüm uçuşlarımızın saat 06.00 itibarıyla icra edilmesi planlanmaktadır” denildi.

Açıklamada, yolcuların mağduriyet yaşamaması için THY’nin internet sitesinden güncel bilgileri takip etmeleri istendi.

HALK VE POLİS, ASKERLERİ ETKİSİZ HALE GETİRDİ

Atatürk Havalimanı’nın giriş ve çıkış noktalarını ele geçiren askerler, polis ve toplanan binlerce kişinin ortak çalışmasıyla etkisiz hale getirildi.

Aralarında 1 rütbelinin bulunduğu ve 55 asker polis tarafından gözaltına alınırken, Hava Trafik Kontrol Kulesi’nde bulunan 6 asker de özel harekat polisinin çalışmasıyla gözaltına alındı.

Havalimanın giriş ve çıkışlarında bulunan askeri tanklar ise halk tarafından ele geçirildi, tankların içinde askerler mahsur kaldı.

08.54 ASKERLER ÜNİFORMALARINI ÇIKARARAK TESLİM OLDU

Beştepe Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki askerler üniformalarını çıkararak teslim oldu.

08.45 KÖPRÜLER TRAFİĞE KAPATILDI

Boğaziçi köprüsü terkedilen tankların çekilmesi için çift yönlü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ise Avrupa yakası istikametine trafiğe kapatıldı.

08.36 JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI ÖZEL HAREKAT POLİSLERİNCE ELE GEÇİRİLDİ

Jandarma Genel Komutanlığı, emniyet özel harekat polislerince ele geçirildi. Karargahtaki Fetullahçı Terör Örgütü’ne mensup askerler etkisiz hale getirildi.

08.25 GENELKURMAY BAŞKANI KURTARILDI

Akıncılar Üssü’ne operasyon düzenlendi, Org. Hulusi Akar kurtarıldı. Akar’ın sağlık durumnun iyi olduğu belirtiliyor.

08.18 LEKESİZ: ASİ ASKERLERİN 16 TANESİ ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz: “Ankara’da Beştepe’deki Jandarma Genel Komutanlığı bu asilerin, isyancıların kontrolüne geçmişti. Buradan Türkiye’deki 81 ilin jandarmasını sevk ve idare edip darbe çabası içindeydiler. Etrafları sarıldı. Akşamdan beri orada çatışma devam ediyor. Hemen hemen sonuçlanmak üzere. Şu ana kadar orada darbe girişiminde bulunan asi askerlerin 16 tanesi ölü ele geçirildi. 250’ye yakını gözaltına alındı. Çatışma devam ediyor, sonuçlanmak üzere.”

08.15 BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ KISMEN TRAFİĞE AÇILDI

Gece boyunca tanklarla kapatılan Boğaziçi Köprüsü, askerlerin teslim olmasının ardından kısmen trafiğe açıldı.

07.59 HARBİYE ORDUEVİ VE TRT BİNASI POLİSİN KONTROLÜNDE

Harbiye Orduevi ve TRT Radyo binası sabah 05.45 sıralarında polisin kontrolüne geçti. Gece saatlerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı Harbiye Ordu evi ve TRT Radyo binasına polis sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda 13 asker gözaltına alındı. Ayrıca radyo binası içinden çok sayıda hücum yeleği ve uzun namlulu silah çıktı.

Cadde üzerinde bulunan birçok bina isabet alırken radyo binası yanında bir otomobil yandı. Gözaltına alınan askerler sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

07.55 REUTERS: GENELKURMAY BAŞKANLIĞI HÜKÜMET YANLISI GÜÇLERDE

Reuters, üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Genelkurmay Başkanlığı’nın hükümet yanlısı güçler tarafından kontrol altına alındığını kaydetti. Haberde, darbeci askerlerden oluşan küçük bir grubun direnmeye devam ettiği belirtildi.

İsyancı güçlerin jetlere ulaşımı kalmadığını aktaran yetkili, helikopterlerin de yakın zamanda indirileceğini ifade etti. Meclis’e ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne saldırıların neredeyse durduğu aktarıldı.

07.50 TUĞGENERAL HASAN POLAT GÖZALTINA ALINDI

Bölücü terör örgütü FETÖ/PDY mensuplarının darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, Hatay’daki 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat gözaltına alındı. Polat’ın yanı sıra 6 askeri personelin de gözaltına alındığı ifade edildi.

07.45 29 ALBAY VE 5 GENERAL GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Anadolu Ajansı, Fethullahçı Terör Örgütü üyesi 29 albay ve 5 generalin, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından görevden uzaklaştırıldığını aktardı.

07.42 GENELKURMAY’DAN ÇIKAN TANK BARİKATA ATEŞ AÇTI

Anadolu Ajansı: Genelkurmay Başkanlığı’ndan dışarıya çıkarılan tank, barikat amacıyla kurulan kamyonların olduğu bölgeye ateş açtı.

07.39 AA: 754 GÜVENLİK MENSUBU GÖZALTINA ALINDI

Anadolu Ajansı, ülke genelinde 754 TSK mensubunun gözaltına alındığını aktardı. Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu’nda da darbe teşebüsüne katılan askerlerin polise teslim edildiği belirtildi.

07.35 KÖPRÜDEKİ ASKERLERE SALDIRI

Reuters, görgü tanıklarının ifadelerine dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemek için sokağa çıkan kişilerin Boğaziçi Köprüsü’ndeki askerlere saldırdığını belirtti.

Bazı kaynaklar, köprüdeki askerler arasında hayatını kaybedenler olduğunu aktarırken, bazı askerlerin köprüden aşağı atıldığı iddia edildi.

07.34 KULELİ ASKERİ LİSESİ’NE OPERASYON DÜZENLENİYOR

CNN Türk, Kuleli Askeri Lisesi’ne operasyon düzenlendiğini aktardı.

07.28 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar’ın, Erzincan’da gözaltına alındığı bildirildi.

07.20 YENİ ŞAFAK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ

Anadolu Ajansı, protesto amacıyla dışarı çıkan Yeni Şafak gazetesi çalışanı Mustafa Cambaz’ın, Çengelköy’de askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiğini ifade etti.

07.23 AFP: GÜLEN’DEN KINAMA

AFP, Fethullah Gülen’in darbe girişimini güçlü şekilde kınadığını aktardı.

07.17 ‘ÖLÜ SAYISI EN AZ 60’

Reuters’a konuşan üst düzey yetkili ölü sayısının en az 60 olduğunu açıkladı.

07.15 İstanbul’daki Türk Telekom santralindeki askerler teslim oldu.

07.13 ‘YURTTA SULH HAREKATI DEVAM ETMEKTEDİR’

TSK, internet sitesinden darbe girişiminin devam ettiğini duyurdu. TSK açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Yurtta Sulh Harekatı’na kararlı şekilde devam etmektedir. Yurtta Sulh Harekatı’na karşı koyan tüm unsurlara müdahale edilmektedir. Halkımızın emniyet ve can sağlığı gereğince evlerinde kalmaları ve sokağa çıkmamaları önemlidir” denildi.

07.12 ÇERKEZKÖY’DEN İSTANBUL’A 15 TANK SEVK EDİLDİ

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan İstanbul’daki birliklere 15 tank sevk edildi. Tankların darbe girişimini bastırmak üzere kentteki çeşitli birliklere sevk edildiği öğrenildi.

07.10 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 336 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, darbe girişiminde bulunan terör örgütü FETÖ mensubu 336 kişi gözaltına alındı.

07.05 BAŞBAKAN: MUHALEFETE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Başbakan Binali Yıldırım, “Muhalefet liderlerine teşekkür ediyorum, demokrasiye sahip çıkmışlardır, darbe girişimine karşı net bir tavır göstererek, hükümetimizin yanında yer almıştır. İkincisi, vatandaşlarımız sokağı darbecilere bırakmamıştır, vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum ancak vatandaşlarımız asla ayrılmasınlar, evinden kalkan hemen meydana insin, meydanı boş bırakmayalım” dedi.

07.02 Tuğgeneral Semih Terzi’nin öldürüldüğü açıklandı.

06.55 Malatya 2. Ordu Komutanlığı’ndan açılan ateşle bir kişi ağır yaralandı. Çevik kuvvet ekipleri komutanlığın çevresini kuşattı.

06.50 GENELKURMAY’A VEKALETEN ATAMA

Başbakan Binali Yıldırım: “Saatlerdir kendisinden haber alınmayan Hulusi Akar’ın lerine genelkurmay başkanlığına vekalaten 1’inci Ordu Komutanı Ümit Dündar atandı.”

06.47 Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı nizamiyeleri arasındaki yol, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait hafriyat kamyonlarıyla barikat kurularak çift taraflı olarak kapatıldı.

06.45 BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ’NDEKİ ASKERLER TESLİM OLDU

Boğaziçi Köprüsü’nü kesen yaklaşık 50 asker gözaltına alınırken, tankların üzerine çıkan vatandaşlar sevinç gösterisinde bulundu.

İzmir’de 1 albay, 2 yarbayın bulunduğu 10 askeri personel gözaltına alındı.

06.40 BEŞTEPE’YE YÖNELİK SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınlarında bombalamalar devam ediyor.

06.35 TÜRKSAT’I BOMBALAYAN HELİKOPTER DÜŞÜRÜLDÜ

Darbe girişiminde bulunan bölücü terör örgütü FETÖ/PDY mensuplarınca kullanılan ve TÜRKSAT’ı bombalayan askeri helikopter Gölbaşı’nda düşürüldü.

06.30 ERDOĞAN: DURUM NORMALLEŞENE KADAR BURADAN AYRILMAK YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Vur de vuralım, öl de ölelim” sloganları eşliğinde Atatürk Havalimanı’nda konuştu: “Size milletim adına teşekkür ediyorum. Bu olayın paralel işi olduğu dün akşamki eylemleriyle ortaya çıkmıştı. Terör eyleminin tam manasıyla örneğini dün akşam verdiler. Biz kefenimizle bunların karşısında dikildikçe yapamayacağımız hiçbir şey yok. Buradan durum normalleşene kadar ayrılmak yok.”

Erdoğan’ın konuşması esnasında ‘İdam isteriz’ sloganları atıldı. Erdoğan, “Pensilvanya’ya da sesleniyorum. Bu devlete, bu millete yaptığın ihanet yeter. Eğer sıkıysa memleketine gel. Oradan bu ülkeyi karıştırmaya gücün yetmeyecek” dedi.

06.26 YILDIRIM MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Başbakan Binali Yıldırım, bugün öğle saatlerinde bütün milletvekillerini olağanüstü toplantıya çağırdığını bildirdi. Başbakanlık resmi twitter hesabından, Başbakan Binali Yıldırım’a atfen paylaşımlarda bulunuldu. Buna göre, Yıldırım, “Bütün milletvekillerini öğlen saatlerinde olağanüstü toplantıya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

06.23 A HABER: BEŞTEPE YAKINLARINA BOMBA ATILDI

A Haber, Beştepe’ye F-16’lar tarafından iki bomba atıldığını duyurdu.

06.20 Gece saldırıya uğrayan Meclis’teki hasar gün ağarınca ortaya çıktı.

06.15 İLK UÇAK HAVALANDI

Darbe girişiminin ardından Atatürk Havalimanı’ndan ilk uçak havalandı.

06.11 İBB ÖNÜNDE ASKER VE POLİS ARASINDA ÇATIŞMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) kapatan askerler ile polis arasında çatışma yaşandığı bildirildi. Hürriyet’in haberine göre; polis ekiplerinin teslim ol çağrısına askerlerin ateşle karşılık vermesi üzerine özel harekat ekipleri askerlerin olduğu yere yönelerek operasyon başlattı. Askerler tarafından vatandaşların ve polis ekiplerinin üzerine plastik mermi ve gaz bombası sıkıldı. Olay yerinde bulunan çok sayıda yaralı ambulanslarla hastanelere taşınıyor. Polis ve asker arasında ki çatışma ise hala devam ediyor.

06.05 BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ’NDE TANK ATIŞI

İhlas Haber Ajansı, Boğaziçi Köprüsü’nde darbe girişiminde bulunan askerler tarafından tank atışı gerçekleştirildiğini aktardı. Olayda bir TOMA ve bir sivil aracın isabet aldığı, 3 kişinin yaralandığı belirtildi. Köprüdeki çatışmaların yer yer devam ettiği kaydedildi. CNN Türk askerin TOMA’ya ateş açtığını ve çevreye fırlayan şarapneller sebebiyle bir sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

06.00 MARMARİS’TE BİR POLİS HAYATINI KAYBETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayrılmasından sonra Marmaris’te kaldığı otele düzenlenen helikopterli saldırıda 1 polis memurunun hayatını kaybettiği belirtildi.

05.56 REUTERS: MECLİS’E YÖNELİK SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

Reuters’e konuşan üst düzey bir yetkili, Meclis’e yönelik bombardımanın devam ettiğini söyledi.

05.50 İSTANBUL BOĞAZI KAPATILDI

Reuters, taşımacılık şirketi GAC’ye dayandırdığı haberinde, İstanbul Boğazı’nın ‘güvenlik’ sebebiyle gemi trafiğine kapatıldığını aktardı.

05.35 ADANA’DA ASKERİN ÜSTEN ÇIKMASINA İZİN VERİLMEDİ

Adana’da askeri üsten jandarma birliğine gitmek isteyen askerlere polis izin vermedi. AA’nın haberine göre, 10. Hava Tanker Üs Komutanlığı’ndan yaklaşık 30 askerin, transit araçla Jandarma Bölge ve İl Jandarma komutanlıklarının bulunduğu yerleşkeye gitmek için üsten çıkacağı bilgisini alan polis, nizamiye önünde askerleri durdurdu. Askerlerin çıkmasına izin vermeyen polis, nizamiye önünde TOMA ve zırhlı araçlarla önlem aldı. Polislerin, üssün diğer kapısında da önlem aldığı görüldü.

05.28 ‘YURT GENELİNDE 60 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ’

Ankara Gölbaşı Savcılığı, Ankara’daki saldırılarda 42 kişinin öldüğünü açıkladı. Başsavcı Vekili de Türkiye genelinde yaklaşık 60 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

05.22 THY: UÇUŞLAR NORMALE DÖNDÜ

Türk Hava Yollarına (THY) ait tüm uçuşların saat 06.00’dan itibaren yapılmaya başlanacağı bildirildi. THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki operasyonlarımız normale dönmüş olup, Türk Hava Yolları olarak tüm uçuşlarımızın saat 06.00 itibarıyla icra edilmesi planlanmaktadır” denildi. Açıklamada, yolcuların mağduriyet yaşamaması için “www.thy.com.tr” internet sitesinden güncel bilgileri takip etmeleri istendi.

05.19 SEDAT ERGİN: HÜRRİYET’İ BASAMIYORUZ

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, T24’e yaptığı açıklamada, “Şu anda gazeteyi basamıyoruz. Gazetemizi hazırlamak hakkından mahrum durumdayız” dedi.  Ergin şunları söyledi: “Doğan Medya Center önüne helikopter indirilmesinden bir süre sonra, bir yüzbaşı komutasındaki dört silahlı asker Hürriyet binasına girdi. ‘Emir aldık’ dedikten sonra atriumda topladıkları çalışanların önemli bir bölümünü silah zoruyla dışarı çıkarmış durumdalar. Şu anda gazeteyi basamıyoruz. Gazetemizi hazırlamak hakkından mahrum bırakılmış durumdayız.”

05.11 REUTERS: ASKERLER ATATÜRK HAVALİMANI KONTROL ALTINA ALDI

Reuters, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, askerlerin Atatürk Havalimanı’nı ele geçirdiğini aktardı. Havalimanı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alana varmasından kısa bir süre sonra ele geçirildiğini kaydeden Reuters, askerlerin hangi tarafta yer aldığını belirtmedi.

05.08 ANKARA’DA BİR GÜÇLÜ PATLAMA DAHA

Sputnik muhabiri, Ankara’da güçlü bir patlamanın daha meydana geldiğini aktardı.

05.07 CUMHURBAŞKANI’NIN KALDIĞI OTELE ATEŞ AÇILDI: 5 YARALI

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’ten ayrılmasının ardından, konakladığı otele ateş açıldığı, ilk belirlemelere göre 5 polis memurunun yaralandığı belirtildi.

04.54 BİNALİ YILDIRIM: BİR GENERAL ÖLDÜRÜLDÜ

Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi içerisinde yer alan bir generalin öldürüldüğü bilgisinin geldiğini ve aralarında albayların da bulunduğu 130 askerin gözaltına alındığını bildirdi. Yıldırım, bugün öğle saatlerinde bütün milletvekillerini olağanüstü toplantıya çağırdığını bildirdi.

04.50 AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN ACİL TÜRKİYE TOPLANTISI

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye başlığında acil bir toplantı düzenliyor.

04.48 DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNAN ASKERLERE GÖZALTI KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminde bulunan FETÖ/PDY ile irtibatı olan Yargıtay, Danıştay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay Daire Başkanı ve üyeleri, HSYK’da görev yapan FETÖ/PDY örgütü mensubu üyeler ile sözde “Yurtta Sulh Komitesi” mensubu general, amiral, subay, astsubay, er ve erbaşlar hakkında gözaltı kararı aldı.

04.40 ASKERİ UÇAKLAR ESKİŞEHİR’DEN HAVALANDI

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara hava sahasında uçan FETÖ/PDY mensuplarınca kullanılan askeri uçakların imhası talimatını verdi. Eskişehir’deki hava üssünden havalanan askeri uçaklar yola çıktı.

04.36 CNNT TÜRK YENİDEN YAYINA GİRDİ

 

04.23 ERDOĞAN:BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEKLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘darbe’ girişimiyle ilgili Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, “Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler. Burada milletin oylarıyla iş başına gelmiş bir hükümeti hazmedeyeişi onlar için bitiş olmuştur. Biz bu yola başımızı koymuşuz. Biz buraya canımızla kefenimizle yola çıkmışızdır. Bu hareket Allah’ın bize büyük bir lütfudur. Birileri ne olacağını çok iyi kestirdiler. O yüzden böyle bir adımı attılar. Atatürk Havalimanı’nı üzerinde F-16’lar uçuyor. Biz bunları düşmana karşı ülkeyi savunsun diye aldık. Ben Marmaris’teydim. Maalesef arkamızdan bombalamışlar orayı” dedi.

04.20 DIGITURK’UN MERKEZİNE GİRİLDİ İDDİASI

04.16 CLINTON’DAN SEÇİLMİŞ HÜKÜMETE DESTEK ÇAĞRISI

ABD başkanlık yarışının Demokrat adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Türkiye’deki seçilmiş hükümete destek çağrısında bulundu.

04.05 GÜRCİSTAN HAVA SINIRINI KAPATTI

Gürcistan Başbakanı Giorgiy Kvirikaşvili, Türkiye’yle olan hava sınırının kapatıldığını, sınırdan geçişlerin de sınırlandırıldığını açıkladı.

04.03 DHA: ALİBEYKÖY BARAJINA BOMBA BIRAKILDI

Doğan Haber Ajansı (DHA), Alibeyköy Barajı’na bir uçağın bomba bıraktığını iddia etti. Ajansa göre, bombayla havalanan bir savaş uçağı bombasını bırakmadan iniş yapamıyor.

03.57 DOĞAN MEDYA BİNASINDA ARBEDE DEVAM EDİYOR

Askerin Doğan Medya binasına girmesinin ardından CNN Türk canlı yayını kesilirken, binada sivillerin bulunduğu belirtildi. Canlı yayında bir el silah sesi duyulurken, binadaki arbede devam ediyor. Canlı yayında ‘Ya Allah bismillah Allahuekber’ ve ‘Asker dışarı’ sesleri yükseliyor.

03.48 AK PARTİLİ REKLAMCI ÖLDÜRÜLDÜ

AK Parti’nin reklam kampanyalarının mimarı olan reklam ajansı sahibi Erol Olçak ve oğlunun, Boğaziçi Köprüsü’nde açılan ateş sonucunda öldürüldüğü belirtildi.

03.47 AP: TAKSİM MEYDANI’NDA POLİSLE ASKER ÇATIŞTI

Associated Press, polis ve askerin Taksim Meydanı’nda çatıştığını aktardı. AP, patlama sesleri geldiğini ifade etti.

03.27 BİR GRUP ASKER DOĞAN MEDYA CENTER’A GİRDİ

CNN Türk canlı yayınında bir grup askerin Doğan Medya Center binasına girdiği ifade edildi. Saat 03.20 sularında binanın bahçesine bir helikopter indiğini aktaran CNN Türk sunucusu, binaya zor kullanarak giren askerlerin stüdyolara doğru ilerlediğini aktardı.

03.27 AA: GENELKURMAY’DA YENİDEN ÇATIŞMA SESLERİ

Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanlığı’ndan yeniden çatışma sesleri gelmeye başladığını aktardı.

03.22 TBMM’DE 12 KİŞİ YARALANDI

TBMM’ye düzenlenen bombalı saldırılarda 12 kişinin yaralandığı ifade edildi.

03.10 ERDOĞAN BİRKAÇ SAAT İÇERİSİNDE AÇIKLAMA YAPACAK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Alçak darbe girişimine karşı milletimiz kenetlenmiş durumda. Ülkenin dört bir yanından milletimiz sokaklarda. Bu darbe girişimine asla ve asla geçit verilmeyecek. Bir grup darbe yaptığını zanneden suçlular eninde sonunda adalet önüne çıkarılacak ve bedelini ödeyecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç saat içinde açıklama yapacağını ifade eden Kalın, “Uçaklarla ilgili gereken tedbirler alınıyor. Bunların elimine edilmeleri ve ortadan kaldırılmaları için gerekenler yapılıyor” diye konuştu.

Türkiye darbe teşebbüsü

02.34 YILDIRIM: ANKARA SEMALARINDA UÇAN HER UÇAK VURULACAK

Başbakan Binali Yıldırım ATV’de bir açıklama yaptı. Yıldırım “Ankara hava sahası izinsiz uçuşa kapatıldı. Ankara semalarında uçan her uçak füzeyle vurulacak” dedi.

02.30 ABD’DEN TÜRK HÜKÜMETİNE DESTEK AÇIKLAMASI

Türkiye’deki tüm tarafları, ABD’deki diplomatik görevlilerin ve vatandaşlığın güvenliğini sağlamak konusunda uyaran ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla konuştum ve Türkiye’nin seçilmiş kurumlarına, sivil hükümetine ve demokratik yapılarına desteğimi sundum” dedi.

02.27 9 ASKER GÖZALTINDA

TRT binasına girerek yayına müdahale eden askerlerden 9’u gözaltına alındı. Askerlerden birinin yüksek rütbeli olduğu belirtildi.

02.24 Fethullah Gülen’le bağı bulunan The Alliance for Shared Values (AfSV), Türkiye’de yaşanan darbe girişimini kınadı. Açıklamada, Türkiye’nin iç siyasetine müdahalede bulunan herhangi bir askeri müdahalenin kınandığı belirtildi.

02.20 ‘HAYATINI KAYBEDEN ASKERLER VAR’

NTV canlı yayınına bağlanan Özel Harekat Komutanı Zekai Aksakallı, hayatını kaybeden askerler olduğunu belirtti. Darbeyi küçük bir grubun desteklediğini ifade eden Aksakallı, “Yakın zamanda kontrolü ele alacağız” dedi.

02.15 TÜRKSAT PERSONELİNDEN HABER ALINAMIYOR

İstanbul ve Ankara’daki darbe girişimi sırasında Ankara Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT Yer İstasyonu Kampüsü’ne yapılan saldırının ardından kampüsteki personel ve lojmanlardaki vatandaşlardan haber alınamıyor.

 

01.57 NTV: F16’LAR DARBE GİRİŞİMİ YAPANLARIN ELİNDEKİ HELİKOPTERİ DÜŞÜRDÜ

01.50 AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini: “Türkiye’de itidal ve demokratik kurumlara saygı gösterilmesi çağrısı yapıyorum.”

01.46 KREMLİN: ENDİŞE DUYUYORUZ

Türkiye’de yaşananlardan endişe duyduklarını ifade eden Kremlin sözcüsü Dimitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelişmelerle ilgili düzenli olarak bilgilendirildiğini aktardı. Gelişmelerin çok hızlı ilerlediğini belirten Peskov, “Neler yaşandığını tam olarak anlamamız mümkün değil” dedi.

Rusya’nın Türkiye’nin istikrar yoluna geri dönmesini umduğunu belirten Peskov, Türkiye’de her kim yönetimdeyse Rus vatandaşlarının güvenliğinden onun sorumlu olduğuna dikkat çekti.

Peskov’dan Erdoğan’a Rusya’da sığınma hakkı verme ihtimaline dair, “Bu konuda hipotetik olarak konuşamayız. İlgili talep gelirse değerlendiririz” yorumunda bulundu.

01.40 BAŞBAKAN: BÜTÜN MİLLETİMİZ BU GECE UYUMASIN

Bu akşam yaşananların Silahlı Kuvvetler’in emir komuta silsilesi içinde gerçekleşmediğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, yaşananları ‘terör olayı’ olarak tanımladı. “Tanklardakiler, kurumları basanlar adeta terör örgütünün elemanı, devamı gibidir” diyen Başbakan, yaşananın TSK bayrağı altında görev yapan askerlere yakışmadığını söyledi. Başbakan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın rehin alınıp alınmadığına dair cevap vermeyi reddetti.

Başbakan’ın açıklamalarının öne çıkan bölümleri şöyle:

— Askerimize hakarettir. Türkiye ayaktadır, sokaktadır; bu çapulculara meydan bırakılmayacak.

— Muhalefet partilerine çok teşekkür ediyorum. Milletin yanında olduklarını açık seçik ortaya koydular.

— Kimse endişe etmesin, görevimizin başındayız. Bizi millet getirdi, görevimizin başındayız.

— Ordu Komutanı herkesin kışlalarına dönmesi talimatı verdi. Bir iki elebaşı ele geçirildi. Bazı yerlerde tanklar çekilmeye başlamıştır. İnşallah millet kazanacak, demokrasi kazanacak; darbe girişimine kalkışanlar cezalarını çekeceklerdir. Bütün milletimiz bu gece uyumasın. Herkesi sokağa davet ediyorum.

01.38 KAHRAMAN: YARIN MECLİS’İ TOPLANTIYA ÇAĞIRACAĞIM

Milletvekilleriyle birlikte Meclis’te bulunan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, dayanışma çağrısında bulundu. Parti liderlerine teşekkür eden Kahraman, Meclis’in yarın olağanüstü toplanacağını ifade etti.

01.35 İSTANBUL’DAKİ CAMİLERDEN EZAN SESLERİ

İstanbul’da birçok camiden ezan sesleri geliyor.

01.34 HDP: DEMOKRATİK SİYASET TEK ÇIKIŞ YOLUDUR

HDP’den Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş imzasıyla yapılan açıklamada, “Türkiye’nin içinden geçtiği bu zorlu ve kritik dönemde, gerekçesi ne olursa olsun hiç kimse kendini halkın iradesi yerine koymamalıdır. HDP, her koşulda ve ilkesel olarak her tür darbeye karşıdır. Türkiye’nin acilen çoğulcu ve özgürlükçü bir demokrasiye, iç ve dış barışa, evrensel demokratik değerlere ve sözleşmelere uyum ihtiyacı vardır. Demokratik siyasete sahip çıkmak dışında bir yol yoktur” ifadelerine yer verildi.

01.31 AA: 1 ALBAY VE 2 ASKER GÖZALTINDA

Anadolu Ajansı, İstanbul Vatan Caddesi’nde 1 albay ile 3 askerin, emniyet güçleri tarafından gözaltına alındığını aktardı.

01. 27 POLİS TELSİZİNDEN ANONS: ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN

Antalya’da polis telsizinden yapılan anonsta, “Şu anda görevi başında bulunan tüm meslektaşlarımız, bayrağımıza, milletimize devletimize karşı tehlike arz edecek her türlü hareketlere karşı, gözünü kırpmadan gerekeni yapacaktır. Allah yar ve yardımcınız olsun” ifadelerine yer verildi.

01.22 ‘ÖNÜMÜZDEKİ 24 SAAT SÜREBİLİR AMA KONTROL ALTINDA’

Reuters’a konuşan üst düzey güvenlik yetkilileri, yaşananların 24 saat daha sürebileceğini ancak durumun kontrol altına alındığını ifade etti. Güvenlik güçlerinin hala Ankara ve İstanbul’da ‘bazı sorunlar’ yaşadığını belirten görevli, bazı tankların sokaklarda hakimiyet sağlama çabalarına rağmen durumun kontrol altında olduğunu söyledi.

01.20 ABD’DEN UYARI

Türkiye’deki vatandaşlarına konsolosluk ve büyükelçiliğe gitmemeleri gerektiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı, “Olduğunuz yerde kalmaya devam edin” açıklamasında bulundu.

01.18 ‘KÖPRÜDE SİLAH SESLERİ DUYULDU, 3 YARALI VAR’

CNN Türk muhabiri Burak Özcan, Boğaziçi Köprüsü’nden silah sesleri geldiğini ve 3 yaralının taksiye bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldığını ifade etti. Köprünün Anadolu Yakası girişine insanların ilerlediğini aktaran Özcan, bölgeden tankların da geçtiğini belirtti.

01.16 HÜKÜMETTEN EMİRLERE UYMAYIN ÇAĞRISI

Yaşananlarla ilgili açıklama yapan birçok hükümet yetkilisi, sokaklardaki askerlere kendilerine verilen emirlere uymama ve kışlalarına dönme çağrısında bulundu.

01.13 BM GENEL SEKRETERİ’NDEN SÜKUNET ÇAĞRISI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Türkiye’de yaşananları yakından takip ettiği ve sükunet çağrısında bulunduğu belirtildi.

01.11 AA: EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 2. KEZ SALDIRIYA UĞRADI

Anadolu Ajansı, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün ikinci defa ‘savaş uçağı ve helikopter’ tarafından saldırıya uğradığını ifade etti.

01.07 ERDOĞAN’IN ÇAĞRISINA UYANLAR SOKAKLARA ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine birçok kişinin sokağa çıktığı aktarıldı.

01.05 BİRİNCİ ORDU KOMUTANI: KÜÇÜK BİR GRUBU TEMSİL EDİYORLAR

Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar “(İstanbul ve Ankara’daki askeri kalkışma) Birinci Ordu Komutanlığı içinde küçük bir grubu temsil ediyorlar. Endişe edecek bir durum yok, bunlara katılmayan ve şu anda emir komuta zinciri içinde olan diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz” dedi.

01.01 DAVUTOĞLU: BU GECE ONUR GECESİDİR

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı NTV canlı yayınında yaşananları ‘onur gecesi’ olarak nitelendirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri ve milletin sınavla karşı karşıya olduğunu belirten Davutoğlu, herkesi bu ‘darbeye’ karşı durmaya çağırdı. “Bu gecenin güzel ve aydınlık bir sabaha varacağına inanıyorum. Bugün bir onur gecesidir” diyen Davutoğlu, herkesi ses yükseltmeye ve yaşananlara tepki göstermeye çağırdı.

 00.58 AB BAKANI: ASKER KIŞLASINA DÖNMELİDİR

AB Bakanı Ömer Çelik, askerlerin kışlaya dönmesi gerektiğini söyledi. Sokaklardaki askerlerin kendilerine emir verenleri tutuklaması gerektiğini aktaran bakan, sorumlularla ilgili adli işlemlerin yapacağını ifade etti.

00.54 REUTERS: ANKARA’DA PATLAMALAR DUYULDU

Reuters, Ankara’da patlamalar duyulduğunu ifade ederken; CNN Türk TRT Genel Müdürlük Binası’nda patlama yaşandığını aktardı. Reuters öte yandan görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, Ankara’da askeri helikopterlerden ateş açıldığını kaydetti.

00.45 Askerlerin bulunduğu TRT binasına girişe izin verilmiyor, polisler yolun karşısında bekliyor

00.41 LAVROV: SORUNLAR ANAYASAL ALANDA ÇÖZÜLMELİ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’de darbe girişimiyle ilgili haberleri yorumladı. Lavrov, “Herhangi kanlı çatışmanın önlenmesi gerekir ve tüm sorunlar kesinlikle sadece anayasal alanda çözümlenmeli” dedi.

00.40 HAVA TRAFİĞİNDE AKSAMALAR YAŞANIYOR

Atatürk Havalimanı’nda hava trafiğinde bazı aksamalar yaşanıyor. Havalimanındaki uçakların kalkışları ise gerçekleştirilemiyor. Öte yandan, gelen yolcuların havalimanındaki transfer işlemlerinin ise yapıldığı öğrenildi.

00.38 CUMHURBAŞKANLIĞI: BİLDİRİ KORSANDIR

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınca, İstanbul ve Ankara’daki askeri kalkışmaya ilişkin, TSK adına yapıldığı iddia edilen açıklamanın TSK tarafından yapılmadığı belirtilerek, bunun “korsan” bir bildiri olduğu ve gerekli özenin gösterilmesi istendi.

00.33 BARACK OBAMA BİLGİLENDİRİLDİ

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın konuyla ilgili bilgilendirildiğini söyledi.

00.29 KILIÇDAROĞLU: AYNI SIKINTILARIN YAŞANMASINI İSTEMİYORUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ülke darbelerden cok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyete ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz. Herkes çok iyi bilmeli ki Cumhuriyet Halk Partisi, Parlamenter demokrasimizin vazgeçilmezi olan yurttaşlarımızın özgür iradesine bağlıdır” diye konuştu.

00.25 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MİLLETİMİZİ MEYDANLARA DAVET EDİYORUM

CNN Türk’te canlı yayına bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum, havalimanlarına davet ediyorum ve milletçe meydanlarda, havalimanında toplanalım ve bunların o azınlık grubu, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler ne yapacaklarsa halka orada yapsınlar. Halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım bugüne kadar. Bulanık hava sözkonusu, bu havayı oluşturanlar bedelini çok ağır ödeyecekler. Malum yapıdan bir girişim, bunun da üstesinden geleceğiz” dedi.

00.21 Savunma Bakanı Fikri Işık: TRT’de yayınlanan korsan bir bildiridir.

00.19 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN EVİNİN ÖNÜNDE SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğun Üsküdar Kısıklı Caddesi’nde polis güvenlik önlemleri aldı. Cadde trafiği her iki yönde özel harekat polisleri tarafından kapatıldı.

00.11 YURTTA SULH KONSEYİ: MEŞRUİYETİNİ KAYBETMİŞ SİYASİ İKTİDARA EL ÇEKTİRİLDİ

TRT’de Yurtta Sulh Konseyi imzasıyla darbe anayasası okunuyor: “Temel hak ve hürriyetler zedelenmiştir. Devletimiz ulusal ortamda hak ettiği itirabı yitirmiştir. Korkuya dayalı otokrasiyle yönetilen bir ülke haline getirilmiştir. Terör tırmanarak birçok masum vatandaşımızın ve güvenlik görevlilerimizin hayatına mal olmuştur. Bürokrasideki hırsızlık ve yolsuzluk ciddi boyutlara ulaşmıştır. Yüce Atatürk’ün önderliğinde kurulan TSK; yolsuzluğu engellemek, terörle mücadele yolu açmak, tüm vatandaşlarımız için laik, demokratik sosyal ilke üzerine oturan anayasa düzeni tesis etmek için, daha güçlü bir ilişki maksadıyla yönetime el koymuştur. Devletin yönetimi teşkil edilen Yurtta Sulh Konseyi tarafından deruh edilecektir. Meşruiyetini kaybetmiş siyasi iktidara görevden el çektirilmiştir. Tüm yurtta sıkıyönetim ilan edilmiştir, ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın güvenlikleri için yasağa uymaları önem arz etmektedir. Hava alanları, sınır kapıları ve gümrüklerden yurtdışına çıkışlara yönelik tedbir getirilmiştir. Hiçbir vatandaşımızın zarar görmesine müsaade edilmeyecektir ” denildi.

00.05 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na hareket etti.

00.03 KERRY: TÜRKİYE İÇİN BARIŞ VE DEVAMLILIK DİLİYORUM

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye için barış ve ‘devamlılık’ dilediğini iletti.

00.01 Milli Savunma Bakanı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden gelen açıklamanın korsan olduğunu bildirdi.

23.59 REUTERS: TÜRKİYE’DE FACEBOOK, TWITTER VE YOUTUBE KAPATILDI

Reuters, uluslarası internet gözlem gruplarının Türkiye’de Facebook, Twitter ve YouTube’a ulaşımın engellendiği yorumunu aktardı.

23.56 Adalet Bakanı Bozdağ: “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kalkışmayı yapanlara karşı soruşturma başlatmıştır, adli süreçler de işletilmektedir. Güvenlik güçleri, devletin diğer birimleri de gereken tedbirleri almaktadır. Bu noktada vatandaşlarımızın, hükümetin gereken tedbirleri aldığını, almakta olduğunu bilmesinde fayda görüyorum.”

23.52 ABD, Türkiye’de yaşanan kalkışmayı teyit etti.

23.50 ATATÜRK HAVALİMANI ÖNÜNE TANKLAR GÖNDERİLDİ

Atatürk Havalimanı’na tanklar ve zırhlı personel taşıyıcıları gönderildi. Havalimanı yolu trafiğe kapatıldı. Havalimanı girişinde tank ve zırhlı personel taşıyıcıları bekliyor.

23.45 GENELKURMAY’DA SİLAH SESLERİ

Genelkurmay’da silah sesleri duyuldu. Bir helikopterden de dışarıda bulunanların üzerine ateş açıldı.

23.41 ANKARA GÖLBAŞI’NDA PATLAMA

Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi’nde patlama meydana geldi. Patlamanın ardından alevler yükseldi.

23.40 ORGENERAL HULUSİ AKAR REHİN ALINDI

Anadolu Ajansı (AA) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın rehin alındığını duyurdu.

23.38 Birçok farklı noktada polis ve asker arasında gerginlik yaşandığını aktaran NTV, köprü üzerinden silah sesleri geldiğini bildirdi.

23.34 ÇEVİK KUVVET BİNASININ ETRAFINDA TANKLAR

Bayrampaşa’daki çevik kuvvet binasının girişinde birden fazla tankın konuşlandırıldığı görüldü. Binanın içinde polislerin, askerlerin dışarıda askerlerin bekleyişi sürüyor.

23.28 TSK: YÖNETİME EL KONULDU

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “TSK; anayasal düzeninin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden hakim kılınması; bozulan asayiş düzeninin tekrar sağlanması maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur. Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz” denildi.

23.19 CHP’Lİ AKSÜNGER: ALBAYLAR DARBESİ Mİ, TİYATRO MU?

Sputnik’e konuşan CHP Genel Baskan Yardımcısı Erdal Aksünger, “Başbakan’ın darbe girişimi açıklaması var, ancak burada ilginç, anormal bir durum var. Televizyonlar yayında, ben Kızılay’ın göbeğinde oturuyorum, ortada kimse yok. Yani, çok ilginç bir durum var. Bu nasıl bir hikayedir? Acaba iç güvenlikte bir çatışma mı oluyor, ne olacak bundan sonra? Özel tim devreye girerse çok başka bir şey çıkacak ortaya gibi. Güya, yürütmenin başı bi darbe girişimidir diyor. Albaylar darbesi mi, tiyatro mu onu öğrenmeye çalışıyoruz” dedi.

23.13 TWİTTER VE FACEBOOK’A ERİŞİLEMİYOR

Sosyal medya ağları Twitter ve Facebook’a erişim engellendi. Kullanıcılar sitelere giremediklerini bildiriyor.

23.07 BAŞBAKAN YILDIRIM: DARBE DEMEK DOĞRU OLMAZ, KALKIŞMADIR

Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti milletin iradesini temsil eden hükümet işbaşındadır. İşbaşından gitmesi ancak milletin kararıyla olur. Bu çılgınlığı yapanlar, bu kanunsuz girişimde bulunanlar en ağır şekilde bedelini ödeyecektir. Asla ve asla bu gibi kalkışmalara izin vermeyeceğiz. Bu ve buna benzer çılgınlıklara izin vermeyeceğiz. Bunun adına henüz bir darbe demek doğru olmaz. Bir kalkışma olduğu doğrudur. Belirli bölgelerde sorumsuzca, devletin emanet ettiği araçları silahları alıp, vatandaşyların üzerine giden, onları yere yatırmaya çalışan bir takım gruplar var. Milletimiz rahat olsun, asla ve asla yasa dışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere izin vermeyeceğiz. Güvenlik güçlerimiz harekete geçmiştir, gereği yapılacaktır” diye konuştu.

23.06 CHP’Lİ VEKİLDEN ‘OLAĞANÜSTÜ HAL AÇIKLAMASI’

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal İstanbul ve Ankara’da yaşanan askeri hareketlilikle Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Meclis’in üzerinde uçaklar, alçaktan Ankara’nın üzerinde savaş uçakları uçuyor. Olağanüstü hal var” dedi.

23.04 ANKARA’DA OLAĞANÜSTÜ HAREKETLİLİK

Ankara’da emniyet müdürlüğünün tüm personeli göreve çağırdığı bildirildi.

23.00 YENİ ŞAFAK: PARALEL SUBAYLARDAN İHANET GİRİŞİMİ

Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi, FETÖ üyesi askerlerin Genelkurmay Komuta Kademesi’ni ele geçirmeye kalktığını iddia etti. Emniyet birimlerinin ‘teyakkuzda’ olduğunu aktaran Yeni Şafak, “İhanet girişiminde bulunan askerlerin gözaltına alınması için operasyon başlatıldı” ifadelerine yer verirken, yaşananlara ABD’nin de destek verdiğini savundu.

22.52 Reuters’e konuşan görgü tanıkları, Ankara’nın üzerinde askeri uçak ve helikopterlerin uçtuğunu aktardı. Görgü tanıkları, silah sesleri duyulduğunu ifade etti.

22.46 Ankara’da Genel Kurmay Başkanlığı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Jetler alçaktan uçuyor. Genelkurmay Başkanlığı önündeki güvenlik önlemlerinde çok sayıda ambulans da hazır bulunduruluyor.

22.40 CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI’NIN ÜZERİNDE İHA’LAR UÇUYOR İDDİASI

Sputnik’e bilgi veren CHP Genel Baskan Yardımcısı Erdal Aksünger, TSK’nın üst düzey yöneticilerine ulaşamadıklarını, gelismenin nedenlerine iliskin, iddialar dışında net bir bilgi edinemediklerini kaydetti.

Cumhurbaskanlığı Saray’ı uzerinde İHA’ların uçuş yaptığına dair iddialar olduğunu aktaran Aksünger “Havadan bir terör saldırısı mı söz konusu, baska bir durum mu var netlestirmeye çalışıyoruz” dedi.

22.20 İSTANBUL’DA JANDARMA KÖPRÜ TRAFİĞİNİ DURDURDU

Boğaziçi Köprüsü’nde Anadolu’dan Avrupa’ya istikametinde trafik tamemen durduruldu.

(Sputnik)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.