Perşembe , 1 Aralık 2022

Türkiye toplumu gerilmiştir.

Erhan Erdoğan

Toplumun huzuru yoktur. Birbirine düşman, bölünmüş, birbiriyle barışık  olmayan kamplara bölünmüştür.
Bu bölünmüşlük bilhassa dini, etnik, mezhepsel, ama büyük ölçüde de „iktidar gücünden yararlanalar“ ve „yararlanmayanlar“ anlamında derinleşmiştir.
Türkiye`yi çok ciddi bir ekonomik bunalım beklemektedir.

Türkiye toplumu dincileştirilmiş, milliyetçileştirilmiştir.
Durum 1933-39 Almanya‘yı ciddi şekilde hatırlatan boyutlara gelmiştir. Türkiye özgürlükler değil, baskı ülkesi olmuştur. Türkiye bir diktatörlük tarafindan yönetilmektedir.
Bütün bunların ışığında 24 Haziran seçimlerinin bu gidişata #tamam diyebileceği şartlar oluşmuştur. Bu seçimlerde iki ayrı erk seçilecektir. Birincisi, yetkileri tüm dünyadaki başkanlık sistemlerini arkada bırakan yetkilerle donatılmış Cumhurbaşkanlığı erki, ikincisi de, itibarı bir hayli düşürülmüş olan Millet Meclisi erki.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde, şu ana kadar tartışmasız „Führer-Reis“ olan Recep Tayyip Erdoğan`in salt çoğunluğa ulaşabileceğine inanmıyorum. Tüm iktidar hilelerine ragmen, % 50`yi görmeyecektir, ki seçim araştırmaları bunu açıkca göstermektedir. İnsanların bir „değişim“ istedikleri açık ve nettir. Olay, geçmişe göre biraz daha toparlanmasını bilen muhalefetin oylarının ikinci adaya yönlendirebilmesi becerisinden geçmektedir.

Bütün bunlari bilen Recep Tayyip Erdoğan, işi ilk turda kazanmak istemesine rağmen, bu olası görünmemektedir.
Dolayısıyla muhalefetin kayıtsız şartsız, ikinci büyük oy alan adaya yoğunlaşması elzemdir. Bunun başka bir çıkarı yoktur.

Ancak, birbiriyle fazla anlaşamıyor gibi görünen muhalefet odaklarının bu konuda anlaştıklarından yola çıkmaktayım…
Uluslararası itibarını ve „piyon“ fonksiyonunu önemli ölçüde kaybeden iktidarın, dayanabileceği bir gücü kalmamıştır. Bütün bu noktada, istenmese de, anahtar fonksiyon, daha çok „kürt“ kimliği ile ortaya çıkan,

HDP`nin elindedir.

Her ne kadar sayın Selahattin Demirtaş`ın tüm Türkiye`yi kapsayan söylemlerine rağmen, Türkiye toplumu buna inanmak istememektedir, bu bir süreç meselesidir. Buna rağmen, yapılan haksızlıkları gören Türkiye toplumunun, bilhassa „Batı“ nın HDP`yi barajda bırakmayacağını düşünmekteyim. HDP`nin de buna karşılık Recep Tayyip Erdogan`a karşı ikinci olan adayı destekleyeceginden eminim. Bu ikinci aday Muharrem İnce olursa işler kolaylaşır. Meral Akşener olursa, bu iş çözülemez…

Dolayısıyla, akl-i selim insanların Meclis seçiminde HDP`ye destek vereceklerine, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Muharrem İnce`ye yoğunlaşacaklarına inanıyorum.
Böyle güçlü bir iktidarın sahiplerinin anahtarı bir „seçim“ sonucu teslim edebileceklerine kuşku duysak da, hedefimiz yukarıdaki konstelasyonu başarmaktır.

Gerisine bakacağız…
„Güç“ bir kere sarsılırsa, yani .-ik tur-, gerisinin domino taşı gibi geleceğinden, bugün iktidar yanlısı gibi görünen her alandan insanların pozisyon değiştereceğinden eminim. Olamaz gibi görünen „şeyler“ in bir anda ve kısa sürede gerçekleşebileceğini bizlere tarih öğretmiştir. Korkmayalım, yılmayalım, hedefe odaklanalım…

About Erhan Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.