Perşembe , 9 Şubat 2023

”Türkiye seçilmiş diktatörlüğe sürükleniyor”

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden Guardian, 15 Temmuz’da başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin kötü haberleri beraberinde getirdiğini ve Türkiye’nin seçilmiş diktatörlüğe sürüklendiğini yazdı.

Bugün ‘Seçilmiş diktatörlük uyarısı’ başlığıyla yayımlanan başyazıda, yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum kurumlarının şimdi onları tehdit eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı kurtardığı belirtilirken, “Seçilmiş diktatörlük darbeden daha az kötü değil ve Türkiye’nin böyle bir duruma sürüklendiği açık” dendi.

‘Erdoğan’ın insan haklarına uymaması kaygı verici’

kalkisma asker kopru5

Yargı mensuplarının açığa alınmasının tahmin edilmediğini belirten Guardian, “Esas kaygı verici olan, Recep Tayyip Erdoğan’ın insan hakları ve hukuk devletine uymaması” dedi.

Başyazıda hükümetin darbe girişiminin ardından hükümetin başlattığı operasyonlar konusunda da‘kaygı’ mesajı verildi: “Başarısızlığa uğrayan darbeye yönelik vahşi ve ayrım yapmayan tepki, bozguna uğrattığı değerleri tehdit ediyor.”

‘Halk demokrasiyi savunmak için sokakta’

Buradan hareketle darbeyi protesto etmek için sokağa dökülen Erdoğan ve hükümet yanlılarına da değinilirken,“Darbeci güçleri yenmek için sokağa dökülen halkın tamamı Erdoğan’ı savunmuyor. Birçoğu demokrasiyi savunmak için sokakta” dendi.

‘Hükümetten ılımlılaşması talep edilecek’

Yazıda Erdoğan ‘sinir bozucu ve hırslı adam’ diye nitelenirken, hala büyük bir güç konumuna sahip olduğu ve topluma büyük hasar verebileceği ve belirtildi.

Guardian’a göre bundan sonra hükümetten ılımlılaşması ve insan hakları ile hukuk devletine saygı duyması talep edilecek. (Diken)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.