Perşembe , 23 Mart 2023

Türk Silahlı Kuvvetleri Cerablus’a askeri harekat başlattı

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine askeri harekat başlatıldı.

TSK

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü  IŞİD karşı harekat başlatıldı.

AA Haberde, ”TSK unsurlarınca saat 04.00 sularında icrasına başlanan harekatla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye’nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor.” görüşlerine yer verdi.

BAŞBAKANLIK’TAN AÇIKLAMA

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır.”Cerablus Yerel Konseyi, Özgür Suriye Ordusu'ndan Türkiye sınırı yakınlarındaki kenti IŞİD'den almasını istemişti. .

ÖSO DA KARADAN İLERLİYOR MU? 

Türkiye ve koalisyon güçlerinin harekatıyla eş zamanlı olarak Özgür Suriye Ordusu’nun da harekete geçtiği gelen bilgiler arasında. Resmi olmayan ve teyide muhtaç bilgilere göre, kara harekatının başladığı şeklinde. Özgür Suriye Ordusu unsurlarının Cerablus’a doğru ilerlemeye başladığı belirtiliyor.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir