Pazar , 26 Mart 2023

TTIP ile dünya yeni bir sürece girecek

13 Haziran Cumartesi günü ATİF Hamburg derneğinde düzenlenen ve Süleyman Erdoğan tarafından hazırlanan bir toplantıyla, Dünya ticaretinin yüzde 62’ını kapsayacak olan, emperyalizmin bu güne kadar yaptığı tüm anlaşmaların en kapsamlı ve en gerici düzenlemelerini içeren, ABD ve AB arasında görüşmeleri devam eden ”Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması” (TTIP) ile ilgili bilgilendirilmede bulunuldu.

ttıp3

Mustafa Akpolat

ABD ve AB arasındaki gümrük duvarlarını kaldıracak, üretim ve yatırımda yeni standartlar belirleyecek olan TTIP, Dünya ekonomisinin yüzde 62’sini elinden bulunduran Tekellerin, küresel sermayenin, Çin ve Hindistan gibi ciddi bir güç oluşturan ekonomilerine karşı rekabet güçünü arttırmak ve pazar alanlarını garanti altına almak için, A’dan-Z’ye hayatın tüm alanlarını kapsayacak yeni düzenlemeleri içeren bir anlaşma özellği taşımakta.

ttıp2

2013 yılından bu yana devam eden 600’e yakın toplantı ve görüşmenin yapıldığı, binlerce sayfadan oluştuğu belirtilen TTIP anlaşma metninin içeriği hakkındaki bilgiler dünya kamuoyundan gizli tutulmakta.

Tekelleri ve lobilerini temsil edenlerle, Avrupa Birliği Komisyonu arasındaki görüşme tutanaklarının, Halktan gizlendiği gibi, Avrupa Parlamentosu Milletvekilleride anlaşmanın içeriğ ile ilgili bilgilendirilmemekte.

Küresel sermayenin çıkarlarına ve rekabet güçünün yeniden düzenlenmesi anlamına gelen anlaşma, Hizmet sektöründen, gidaya, iletişimden, çalışma yaşamına kadar tüm alanlarına yeni düzenlemeler öngörmekte. Ayrıca, genel mülkiyet hakları ve özel olarak ta son yıllarda öne çıkan bilgiye dayalı düşünce, bilgi mülkiyet hakları, toplumsal üretim ve burdan elde edilen değerlerin bölüşümü, çevre kuralları ve sosyal sistem alanlarında da çok yeni yasal politik düzenlemeleri de öngörüyor.

Her ne kadar yeni iş alanları ve istidam yaratacağı iddia edilsede, kamuoyuna sızan bilgilere göre, soframızdaki tüm yiyecek ve içeceklerin genlerinin değiştirlmesi ile kalmayıp, küçük üreticiyi tümden yok etmeyede neden olacak ve temelinde daha fazla kar hırsı olan sömürüyü dizginsiz devam ettirerek, moderin köleliği, kıtalar arası anlaşmalarla yeniden düzenlenmek isteniyor. Küçük üreticinin küresel sermaye karşısından çaresiz bırakacak olan TTIP, rekabet şansınıda ortadan kaldıracak.

Kısacası, tekeller  dinlediğimiz müzik’ten, içtiğimiz su’a, giydiğimiz gömlek’ten, yediğimiz ekmeğe kadar her şeyin kalitesini, şeklini şemasını, fiyatını ve miktarını kendi kar ve rekabetlerine göre yeniden düzenlemek istiyorlar.

ttip

2 Milyon imza toplandı

Görüşmeleri Bürüksel’de devam eden  TTIP’ye karşı sivil toplum örgütleri, bazı partiler, kültürel çevreler, tüketiciyi koruma kuruluşları ve sendikalar anlaşmaya karşı çıkıyor. TTIP’in kalitenin düşmesine yol açacağı, çevre kirliliğine karşı hassasiyetin azalacağıda belirtilen protestolar ileriki sürectede devam edecek. Ulusal yasaları geçersiz kılacak kararlar alan özel tahkim mahkemelerinin kuralları belirleyecek olması, TTIP’e karşı çıkanların bir başka önemli gerekçesini oluşturuyor. TTIP’nin durdurulması için  başlatılan kampanyaya şimdiye kadar 2 milyon kişi katıldı. ‘Stopp TTIP’ isimli imza kampanyası, Avrupa genelinde toplam 470 sivil toplum kuruluşu tarafından düzenlendi. Politik baskının artırılabilmesi için kampanyanın Ekim ayına kadar devam edeceği bildirildi. ‘Stopp TTIP’ kampanyası, AB’nin ABD ile devam eden TTIP görüşmelerini derhal durdurmasını ve Kanada ile ‘Ceta’ anlaşmasının imzalanmamasını taleb ediyor.

ttıp1

Düzenlenen toplantı, TTIP yanı sıra CETA, TTP ve benzer küresel veya bölgesel çaptaki anlaşmalar ilede ilgili verilen bilgilerden sonra, soru ve cevap sohbet şeklinde devam etti.

İmza kampanyasına  aşağıdaki linkten katılabilirsiniz

https://stop-ttip.org/de/

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir