Perşembe , 9 Şubat 2023

TL’de değer kaybı sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘yastık altı dövizleri altın ve TL’ye dönüştürün, faizleri düşürün’ çağrısı yaptı. Erdoğan’ın çağrısı sonrası TL ABD Doları karşısında tarihi düşük seviyeye geriledi.

lira

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dolara karşı tarihi düşük seviyelerinde seyreden lirayı desteklemek için yastık altında dövizi olanlara bunu altına ve Türk lirasına dönüştürmeleri çağrısında bulundu, yatırımları ve ekonomik büyümeyi desteklemek için ise faizlerin düşürülmesini istedi.

Cuma günü Ankara’da bir ticaret merkezinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün, gelsin parasını TL’ye dönüştürsün. Türk lirası, altın değer kazansın.”

Cumhurbaşkanı ekonomik büyümenin ve yatırımların önünü açmak için ise faiz indirime gidilmesi gerektiğini tekrar etti. “Faizi düşürmekten başka çare yok diyorum yine aynı şeyi söylüyorum. Biz dünyaya bakalım, Amerika’da faiz yüksek mi, Japonya’da yüksek mi, Avrupa’da yüksek mi? Peki ya onlarda bu kadar düşükse biz niye 14-15-16’larda dolaşıyoruz. Biz düşük faizle yatırımcının önünü açacağız. Yüksek faiz finans sektörünü ihya eder. Bunu aynı zamanda kamu bankaları için de söylüyorum.”

Erdoğan’ın açıklamaları öncesinde 3.50’nin altında olan dolar/TL, açıklama sonrasında yeni tarihi zirve 3.5180’e yükseldi. Dolar/TL daha sonra 3.58’in de üzerine çıktı.

Faiz artışı gerekiyor

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys liranın dolara karşı Cuma günü yaşadığı değer kaybını şöyle değerlendirdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları merkez bankasının en kötü senaryo dahilinde finansal krize dönüşebilecek tam ölçekli bir döviz krizinin yayılmasını önlemek için acil bir şekilde büyük bir faiz artışı yapması gereken bir dönemde, bankanın faiz arttırmak için çok sınırlı bir alanı kaldığına işaret ettiği için Dolar/TL bu sabah çok sert bir şekilde yükseliyor.”

Merkez Bankası geçen ayki para politikası kurulu toplantısında dolara karşı tarihi düşük seviyesinde olan liradaki değer kaybını önlemek için sürpriz bir şekilde politika faizini artırmıştı. Merkez Bankası’nın bundan önceki politika faizi artışı 2014 yılı Ocak ayı olağanüstü PPK toplantısında olmuştu.

Türk lirası son dönemde bölgesel siyasi gerilim, PKK ve IŞİD dahil olmak üzere Türkiye’de artan saldırılar, ABD seçimlerini Donald Trump’ın kazanması sonrasında yaşanan belirsizlikler ve küresel ekonomideki gelişmelerle neredeyse her gün dolara karşı tarihi düşük seviyesini yenileyerek serbest düşüşünü sürdürüyor.

Diğer taraftan Türkiye’nin üçüncü çeyrek ekonomik büyümesinin negatif ya da çok düşük gelmesi bekleniyor. Temmuz ayında yaşanan darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal ve Rusya ile yaşanan kriz sonrası düşen turizm gelirleri neticesinde büyüme olumsuz etkilendi. Ekonomistler hükümetin 2016 yıl sonu hedefi olan yüzde 3.2 büyümenin de beklentilerin altında kalacağını, hatta 2017 için hedeflenen 4.4’ün de risk altında olduğunu söylüyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Seda Sezer Bilen

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.