Cuma , 2 Aralık 2022

TGS: Türkiye’de muhalif sesler devre dışı bırakılmak isteniyor

15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası ilan edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 ay daha uzatılmasını Türkiye’nin yararına bulduğu olağanüstü hâl (OHAL) sürecinde çıkarılan bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 12 televizyon ve 11 radyonun yayını durduruldu. TÜRKSAT uydusundan da çıkarılan kanallar arasında bundan bir buçuk yıl önce yayına başlayan, Türkiye’nin Kürtçe yayın yapan ilk çocuk kanalı olan Zarok TV de bulunuyor.

tgs

Gazeteciler Sendikası: Bunun adı demokrasi değil

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi Başkanı Uğur Güç, önce darbecileri yargılamak bahanesiyle bütün gazetecilere gözdağı verildiği şimdi ise yayın organlarının kapatılmasıyla bütün muhalif seslerin devre dışı bırakılmak istendiği görüşünde.

Uğur Güç, “Tek ses, tek aygıt olarak devletin güdümündeki kanallar olsun istiyorlar. Bunun adı da maalesef demokrasi olmuyor” diyor.

Redhack isimli bir grup bu hafta, bakanlık düzeyinde e-posta yazışmaları olduğunu iddia ettiği bazı belgeleri sızdırmıştı. Belgelerde Doğan Medya Grubu yöneticilerinden Mehmet Ali Yalçındağ’ın, hükümet yetkililerine veya Cumhurbaşkanı danışmanlarına attığı öne sürülen e-postalar basına yansımıştı.

Yalçındağ, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, grubunun siyaseten hükümete angaje olduğu izlenimi veren söz konusu e-postaları kendisinin atmadığını ve bilgisayarının hacklendiğini söylemişti.

‘TGS kapsamlı bir kampanya düzenleyecek’

Uğur Güç ise sendika olarak, uluslararası basın kuruluşları ile birlikte sosyal medyada, tutuklu gazeteciler için kapsamlı bir kampanya düzenleyeceklerini söylüyor. Amaç, tutuklu meslektaşlarına destek vermek ve uluslararası kamuoyunu bilgilendirmek.

Gazeteciler, mesleklerinin gereğini yerine getirmeleri için gerçekleştirdikleri faaliyetlerin hukuk önünde suç veya delil olmaktan çıkartılmasını, gazetecilik faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanan meslektaşlarının derhal serbest bırakılmalarını istiyor.

DİSK Basın-İŞ’in çağrısıyla düzenlenen ve farklı kurumlardan gelen gazetecilerle yapılan bir forumda dile getirdikleri bu taleplerin ardından, hükümete bir de çağrıları var:

“OHAL’in tanıdığı gazete kapatma, yayın durdurma ve her türlü basına yönelik sansür ve engelleme girişiminden vazgeçilsin.”

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.