Pazar , 5 Şubat 2023

TGH, dernek imzalarını kullanarak ‘Soykırım yalan’ yürüyüşüne çağrı yaptı

2 Haziran Perşembe günü (yarın) Alman Meclisi’nde oylamaya sunulacak olan ‘Ermeni Soykırımı yasası’ için TGH kendi üyesi derneklerden habersiz, dernek imzalarını kullanarak “Ermeni Soykırımı yalanını reddediyoruz” başlıklı yürüyüşe çağrı yaptı.

Toplam 25 kuruluşun isimlerinin yer aldığı açıklamada, MHP’nin Avrupa’daki yan kuruluşu olarak tanımlanan Türk Federasyonu, AKP hükümeti destekli Avrupa Türk Demokratlar Derneği (UETD) ve Vatan Partisi gençlik teşkilatı olarak ifade edilen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ile TGH üyesi olan yöresel ve spor derneklerinin isimleri dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili görüşlerini almak için kendilerine ulaştığımız Hamburg Beşiktaşlılar ve Fenerbahçeliler Taraftar Derneği ile Demokrat Çorumlular Derneği Başkan ve yöneticileri adı geçen açıklamdan sözlü yada yazılı olarak kendilerine herhangi bir haber verilmediğini açıkladılar. Dernek yöneticileri, TGH Başkanı Nebahat Güçlü’ye fevri davranışından dolayı sert tepki gösterdiler.

Benzeri sorunun değişik kereler de gündeme geldiğine yer veren yetkililer, ilk yapılacak yönetim kurulu toplantısında istifa da dahil, her şeyi açık-seçik konuşacağız dediler.

OLAYIN PERDE ARKASI BAŞ KONSOLOS İLE GÜÇLÜ GÖRÜŞMESİ Mİ?

Minik kuşların uçurduğu habere göre, olayın perde arkası geçen haftaya dayanıyor. Geçtiğimiz hafta Hamburg Galatasaraylılar Taraftar Derneği tarafından verilen geleneksel Pilav Günü toplantısında Hamburg Başkonsolosu Fatih Ak ile, TGH Başkanı Nebahat Güçlü’nün “arka odada başbaşa görüşmesi” dernekler adına yapılan açıklamanın önceden planlandığına işaret olarak aktarıldı.

Avrupa Postası’na açıklamada bulunan çeşitli uzmanlar ise, son zamanlarda anti-semitizm içerikli etkinliklerle adını kamuoyunda duyurarak yeni imaj kazanmak isteyen Hamburg Türk Toplumu’nun, Ermeni Soykırımı yasa tasarısına karşı bir açıklamaya öncülük ederek, Türk Federasyonu, UEDT ve TGB ile biraraya gelmesini yeni bir proje olarak değerlendirdiler.

Bugün yapılacak Berlin yürüyüşü için bedava otobüs çağrısı yapılmasını da, TGH’nın kuruluş felsefesi olan ırkçılıkla mücadele ile çeliştiğine örnek vererek, Almanya Türk Toplumu (TGD) merkezine ve yetkili merciilere suç duyurusu yapılması çağrısında bulundular.

ALMANYA TÜRK TOPLUMU BAŞKANI SOFUOĞLU: AKLIN YOLU BİRDİR

Almanya Türk Toplumu Eş Başkanı Gökay Sofuoğlu’da sorumuz üzerine yaptığı açıklamada, “Diyalog yollarını tıkayacak ve yeni gerginlik ortamı yaratacak her türden girişim ve etkinliklerden uzak duruyoruz” dedi. Sofuoğlu, “Türkiye ve Almanya iç siyasetine karışmamaya özen gösteriyoruz. Aklın yolu birdir. Yaşananalara yeni zorluklar değil kolaylık şartları yaratılmalıdır. Biz her şeyin barış ve diyalog ortamı içinde çözülmesi gerkektiğine çeşitli kereler yaptığımız açıklamalarla dikkat çektik” dedi.  (Avrupa Postası)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.