Cumartesi , 28 Ocak 2023

TGC-TGS: Soruşturmalar hak ihlallerine yol açmamalı

TGC ve TGS ortak bir açıklama yayınlayarak çok sayıda gazetecinin gözaltına alınması kararının yeni hak ihlallerine, basın ve ifade özgürlüğü açısından kırılmaya neden olabileceği uyarısında bulundu.

TGC

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ortak bir açıklamayla darbe girişiminin ardından çok sayıda gazetecinin gözaltına alınması kararının yeni hak ihlallerine neden olabileceği uyarısında bulunarak, soruşturmaların halkın haber alma hakkını engellememesi gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“TGC ve TGS olarak nereden gelirse gelsin darbelere ve devlet içindeki her türlü hukuk dışı yapılanmalara karşı olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz. Parlamenter demokrasiye, iktidara ve halka yönelik darbe girişiminin ardından birçok gazeteci için bugün gözaltı kararı alınmıştır. Bu gözaltılar yeni hak ihlallerine, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından yeni kırılmalara yol açmamalıdır. Doğrudan suça bulaşmamış, tek işi ve işlevi gazetecilik olanlar çağdaş demokrasilerde olduğu gibi herhangi bir hukuksal takibe uğramamalıdır. Soruşturmalar basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hakkını engellenmemelidir.
Gazetecilere yönelik suçlamalarda iddianamelerin en kısa sürede hazırlanması ve şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılması toplumsal adalet duygusunun zedelenmemesi açısından son derece önemlidir. İktidarın, muhalefet partilerinin ve kamuoyunun dikkatine sunarız.”

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.