Pazar , 27 Kasım 2022

Tetikçi Reis’in çetesinden mi?

IŞİD’in üstlendiği Reina katliamını yapan tetikçinin Kırgızistan vatandaşı Ağa Maşrapov olduğu ileri sürüldü. Yeni Özgür Politika gazetesi, 20 Aralık’ta “Orta Asya’dan transfer çeteler” başlığıyla yayınladığı haberde Türk devletinin devşirdiği Orta Asyalıların Kürt kentlerinde, Suriye ve Rojava’da savaştırıldığını yazmıştı.

Haberde, ”IŞİD ve El Nusra’nın öncülük ettiği çeteleri besleyip Kürtlerin üzerine salan AKP yönetimindeki Türk devleti, Reina katliamıyla da suç üstü yakalandı. Yoğun güvenlik önlemleri, ön istihbarat ve 10 gündür yapılan açık propagandaya rağmen gerçekleşen katliamla ilgili sırlar dökülmeye başladı. Tetikçi Kırgız Ağa Maşrapov, “Orta Asya’dan transfer çeteler”den. İstanbul-Ankara-Konya-İstanbul seyahatlerini sorunsuz yapmış. Uzun namlulu silahı ve dört şarjörüyle Zeytinburnu’ndan Reina’ya kadar polise görünmez kılınmış. Yaralı kurtulan Reina’nın DJ’i Abdullah Can Saraç’ın anlatımları ile AKP’li yazar Abdulkadir Selvi’nin satır aralarından sızdırdığı bilgi, devletin payını ortaya koyuyor.” görüşlerine yer verildi.

İstanbul Ortaköy’de bulunan Reina eğlence kulübüne yılbaşı gecesi 39 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı düzenleyen kişinin kimliği belli oldu. Türk polisine göre, Kırgızistan nüfusuna kayıtlı saldırganın ismi Ağa Maşrapov (Lakhe Mashrapov). Maşrapov’un eşi dün Konya’da gözaltına alındı. 20 Kasım’da İstanbul’a gelen saldırgan, buradan karayolu ile önce Ankara’ya oradan da ailesi ile 22 Kasım’da Konya’ya geçti. Konya’da emlakçı aracılığıyla aylık bin 100 TL kira ödeyerek stüdyo daire kiralayan saldırgan, 3 aylık kira parasını peşin ödedi. Saldırgan, 29 Aralık’ta saldırı için karayolunu kullanarak İstanbul’a gitti. Konya’da gözaltına alınan eşinin, “Saldırıyı televizyondan öğrendim. Değil IŞİD üyesi eşimin sempatizan bile olduğunu bilmiyordum” dediği öğrenildi.

DJ Can Saraç anlatıyor

Reina’nın DJ’i Abdullah Can Saraç, saldırı anı ve yaşadıkları ile kafasındaki soruları, Hürriyet’ten İsmail Saymaz’a anlattı. İşte uzun anlatıdaki çarpıcı bazı detaylar:

3 kez polis kontrolü

“Önceki günlerde tedirginlik vardı. İhbar alındığı söylenmişti. Personelle aramızda konuşmuştuk. Yanımızda bir kulüp var. İddiaya göre 3 kişi oraya keşfe gitmiş. Bize ‘3 şahıs geldi, polise ihbar ettik’ diye ikaz geldi. Garsonlar arasında böyle bir dedikodu vardı. Ben işe gelirken 3 kez polis kontrolünden geçtim. Gelene kadar 10-15 polis saydım. O kadar sıkı güvenlik vardı ki, şu an aklım duruyor, nasıl gelebildi… Akşam‘ Bize bir şey olmaz, yaklaşamaz, her yerde çevirme var, durdurulur’ demiştik. Taksiler bile çevriliyordu. Çevrede o kadar önlem varken, bir saldırı olmaz diyorduk.

Ben 35 yaşındayım. 15 yaşından beri mesleğin içindeydim. 8 yıldır Reina’da çalışıyorum. Psikolojim tamamen bozuldu, uyuyamıyorum.

Yan taraf karakol, polis geç geldi

Polisler geç geldi. Yan tarafımız karakoldu. Hiçbir şeye anlam veremiyorum. Bu adam nasıl içeriye girdi, nasıl kaçtı? Hiç mi dikkat çekmedi? Bir resmi çıkmış; resim demeye bin şahit lazım. Reina’da, içeride 400 kamera var.”

Selvi: Destek almış

AKP’li medya elemanı Abdulkadir Selvi, dün Hürriye’teki köşesinde satır aralarında bir bilgiyi de paylaştı. Emniyet ve MİT’in kendisine aktardıklarını yazarak, AKP’yi aklamaya çalışan Selvi’nin şu iki cümlesi, Reina katliamında Türk devletinin ilişkisine dair kuşkuları arttırdı: “Güvenlik birimleri saldırıdan önce uzun süre keşif yapıldığı görüşünde. Reina’ya gelirken ve saldırıdan sonra kaçarken destek aldığının üzerinde duruluyor.”

32 kişinin tedavisi sürüyor

Bu arada yaralananlardan 32 kişinin tedavisi çeşitli hastanelerde devam ediyor.  Sağlık durumu iyi olanlar hastanelerden taburcu edilirken, 32 kişinin ise tedavisi sürüyor. Tedavisi devam edenlerden 4’ünün durumu, ciddiyetini koruyor.

Orta Asya’dan transfer çeteler

Gazetemizin 20 Aralık sayısında ve aynı gün ANF’de Gazeteci Seyit Evran’ın “Orta Asya’dan transfer çeteler / Reis’in gizli çetesi” başlığıyla yayınladığımız haberde, ortaya çıkan bazı fotoğrafların Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın Orta Asya ve Kafkaslardaki devşirmelerle yeni bir çete kurduğunu gösterdiğini aktarılıyordu. Haberde “İki yıl önce Cephet El Ekrad daha sonra Devrimciler Ordusu, Halep çevresinde özellikle de Şehba’da Türkistan ve Orta Asya’dan getirilen savaşçıların savaştırıldığını açıklamıştı. Suriye’de savaştırılan bu kişiler daha sonra Sultan Murad çetesi içinde Cerablus’a kaydırıldı. Cerablus Türk ordusu ve çetelerine bırakıldıktan sonra bu kişilerin aileleri de taşınmaya başlandı. Son günlerde bu kişilerden bazılarının fotoğrafları bu kez Türk ordusuna ait komando kıyafetleriyle dolaşmaya başladı. Fotoğrafları Türk ordu kıyafetleriyle dolaşın çok sayıda Orta Asya’dan Türk’ün dağ komando taburlarında yer aldığı ortaya çıktı” deniliyordu. Haber örnek isimler üzerinde devam ederek, bir kişinin hem yıkılan Kürt kentlerinde, hem Muş kırsalında, hem İstanbul’da hem de Bab bölgesinde çektiği fotoğrafları, bağlantılarıyla birlikte paylaşılıyordu.

Pasaporttaki adam konuştu

Türk polisi, Lakhe Mashrapov adına düzenlenmiş bir pasaportu da TRT aracılığıyla paylaştı. Pasaport’taki fotoğraf, Reina saldırganı olduğu iddia edilen kişiye benziyordu. Ancak pasaportun sahibiyle ilgili dün Kırgız basınına ilginç haberler yansadı. Akinews, söz konusun kişinin ifadelerini, pasaportunu ve giriş-çıkış mühürlerini paylaştı. Sözkonusu kişi, Kırgız güvenlik birimleri tarafından Kırgızistan’ın güneyindeki Osh bölgesindeki memleketi Kara Suu’dan alınarak sorgulandı. Pasaporttaki mühürler ile ifadesine göre İstanbul’a gidip gelişi 31 Aralık öncesi. Pasaport ve fotoğrafının nasıl paylaşıldığını bilmediğini, 2011’deni beri Kara Suu’da Turatali adında bir market işlettiğini belirten Mashrapov, 2011’den beri de İstanbul’a gidip geldiğini söyledi. Pasaportundaki mühürleri de göstererek, “28’inde İstanbul’a gittim, 30’unda da Kırgızistan’a döndüm. 31 Aralık’ta Kırgızistan’daydım. Benim herhangi bir saldırıyla ilgim yok” dedi.

Bu linkten,  20 Aralık sayısında  yayınlanan “Orta Asya’dan transfer çeteler” heberine  ulaşabilirsiniz.

http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=64601

Kaynak : Yeni Özgür Politika

2626

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.