Cumartesi , 28 Ocak 2023

Teslim Töre ”Deniz’lerin bize bıraktığı mirasa sahip çıkalım”

9 Mayıs günü ”Akıllı Çocukların, Uslanmayan Yürekleri Yaşıyor’ adı altında, Hamburg Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen bir etkinlikle Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 43’üncü yılında anıldılar.

P1040596

Mustafa Akpolat / Güncel
Moderatörlüğünü Yasemin Mercan Dönmez‘in yaptığı etkinliğe konuşmacı olarak davet edilen Teslim Töre ilgi ile dinlendi.
Açılış konuşmasını AKM başkanı Nurali Demir‘in yaptığı etkinlikte Hasan Hüseyin Sarı‘da bir dinleti sundu.
Deniz’lerin yoldaşı, THKO ve TKEP kurucularından Teslim Töre, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ile ilgili anılarını, mücadelesini ve bugünkü koşullarda neler yapılması gerektiği anlatarak görüşlerini ifade etti.

P1040603

Teslim Töre konuşmasında, geçmişten gelen tüm deneyim ve tecrübelere değinerek, Alevilerin her zaman olduğu gibi bugünde zalimlere karşı mazlumun yanından yer alan anlayışının ve tutumun devam etmesi gerektiğini ifade etti.. Politikayı anlamak, bilmek ve yapmak gerektiği gibi, politik olarakta organize olmak gerektiğine vurguda bulundu. Töre konuşmasında, ”Deniz’lerin, Mahir’lerini İbo’ların bize bıraktığı mirasa sahip çıkmak, onları anmak, onların savunduğu değerlere sahip çıkmakla mümkün olabilir” dedi.

Töre, ”Bugünkü mücadele, Deniz’lerin, Mahir’lerin ve İbrahim’lerin yaktığı ateşin bir devamıdır. Mücadelede hiç bir şey, bir birinden kopuk değildir. Ne mücadele tarihi bizimle başladı ne de bizimle bitecek. Deniz’lerden öncede vardı, şimdi de devam ediyor, yarında edecek.”
Teslim Töre, Deniz’lerle tanışma sürecini, Filistinde yaşanılanlar, cezaevi süreci o dönem devrimciler arasındaki dayanışmayı anlattı. ”Devrim mücadelesi bir bütündür, parlamenter mücadele, sokak mücadelesi, silahlı mücadele bir bütündür, aksi halde devrim yapamazsınız. O günün koşullarında bizi sıkıştıran koşullar vardı. O zaman silahlı mücadelenin koşulları geçeriydi bana göre. Zora dayalı mücadele olmadan, ülkede bir şeyin değişmeyeceğine inanıyorduk.” Töre konuşmasında, ODTÜ’ye giderek Deniz’lerle tanıştığı süreçte Üniversitede düzenlenen tüm formlara katıldığını ve çoğunluka Mahir Çayan‘ın konuşmalarını dinlediğini ve o zamanlar Mahir Çayan‘ın teorisini daha çok beğendiğini ifade etti. Töre, ”Mahir’in tezlerini doğru olarak görüyordum, Mahir’in 3 temel  teorik yaklaşımını beğeniyordum ve bu günde geçerli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Mahir’in Kızılderede sosyalizme, devrime kattığı insani değerlere değinirken, Deniz’leri idamdan kurtarmak için canlarını feda etmelerindeki anlayışa değinerek, ”Mahir bir liderdi, bir partinin bir örgütün lideriydi ve ben dünyada onun üstüne bir lider tanımadım, benimde liderimdi, ve halende liderimdir.” dedi. Töre toplantının ilerleyen süresinden sorulara verdiği cevaplarda şu görüşlerine yer verdi;

12 Eylül’ün devrimci örgütlenmelerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte dayanışmasının gerçekleşeceği süreçte yaşandığını ve 12 Eylül’ün Türkiye’nin dokusunu değiştirecek şekilde toplumun tüm dengeleri ile oynadığını belirtti. Töre, “Halen onun acılarını yaşıyoruz, halen onun belasını yaşıyoruz, bunun önünü ne zaman ne nasıl keseceğimiz, Erdoğan‘ın yolunu kesmemize bağlı. Önce şunun önünü keselim, başkanlık sistemine bir çomak sokalım, ondan sonra tekrar kendi aramızda gerekirse hesaplaşabiliriz.” diyerek HDP’ye destek olunması gerektiğini belirtti.

P1040608
PKK’nın bugün silah bırakmasının mümkün olmadığıni belirten Töre, Bir tarafta İŞİD diye kayde kural, vicdan, ahlak tanımayan vahşi bir yapı varken, silahın bırakılmasını beklemek pekte mantıklı değil. Bugün Türkiye’de askerle savaşmanın bir anlamınında olmadığını belirten Töre, Ortadoğuda yaşanılanlardan dolayı PKK’nin bugün silah bırakmasının mümkün olmadığına değindi. Türkiye’nin şu anda en sancılı dönemi yaşadığını vurgulayan Töre, halkların birbirini öldürerek değil, birlikte bir arada yaşama çabası gösterek özgür olacaklarını belirtti. Töre “Din, ırk, milliyet, siyasi görüşler değil, ortak paydamız sadece insanlık olsun ve insanlığa zulüm edenlerle bu perspektiften bakarak mücadele edelim bu bize yetecektir. Bugün Suriye’de Aleviler’e yapılan katliamların, yada Ermeniler’e, Yahudiler’e veya Yunanistan’daki Müslüman azınlığa veya dünyanın başka yerlerinde insanlara yapılan zulümlerin dini veya siyasi pencereden değil insanlık suçu olarak görüp mücadele edilmesi gerekir” dedi.

P1040590

Öldürerek hiçbir halkın yok edilemeyeceğine belirtenTöre, Arafat’ın “bütün Yahudileri denize dökeceğiz” diyerek çıktığı yol ve yanlış tutumunun bugün Filistin halkını içinden çıkılmaz bir savaşa sürüklediğini örnek verdi. Ortadoğudaki çatışmalara değinerek Filistin’liler, İsrail halkını yok edemeyeceği gibi, veya tersininde mümkün olamayacağı gibi, Türkiye’de Ermenileri yok edemediği gibi, bir arada yaşayabilme mücadelesi verermek, özgür ve barış içinde bir arada yaşama mücadelesi vererek bunu gerçekleştirmenin mümkün olduğunu belirtti.
Yoğun katılımın olduğu toplantı, gec saatlere kadar devam etti.

P1040602

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.