Cuma , 2 Aralık 2022

Tehditler Savuran Süleyman Soylu kimdir?

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisini telefonla aradığını ve bir cinayetten HDP’yi sorumlu tuttuğunu, “Size artık yaşama hakkı yok” dediğini söyledi.

HDP eş genel başkanları tarafından düzenlenen basın toplantısında gelen bir soru üzerine Pervin Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisini arayarak HDP’yi Ağrı’da işlenen bir cinayetten sorumlu tuttuğunu, “Size artık yaşama hakkı yok” dediğini söyledi.

Söz konusu telefon görüşmesine ilişkin haberler daha önce birçok medya organında, bilgilerin aynı kaynaktan gldiğine işaret eden ortak başlıkla yayınlandı. CHP ve HDP’li isimleri sırasıyla hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kaftancıoğlu’na “Şehide de küfretti, polise de, askere de” diyerek çatmıştı.

Soylu, AKP Sarıyer İlçe Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, “Kimlerin bir araya geldiğini görüyorsunuz, Demirtaş’ın oyu 8,5, HDP ‘nin oyu 11,5, 3 puanı CHP ‘nin bir kısım seçmeni getirdi, HDP ‘nin yani PKK’nın siyasi partisinin barajı aşıp Meclis’e girebilmesi için kirli bir oyuna girdi.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, CHP ‘nin HDP ‘ye destek vermesinin unutulmasının istendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bizim bunu unutmamızı istiyorlar. Milletin de bunu unutmasını istiyorlar ve bizim hafızamızla dalga geçiyorlar. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi için CHP ‘nin önüne insanlar gitti. Peki, ‘bir oy HDP ‘ye, bir oy CHP ‘ye’ dendiği zaman kimse CHP ‘nin önüne gitti mi? Gitmedi, bu sorumluluk hepsinindir. Sadece Kılıçdaroğlu’na fatura keserek CHP bundan kurtulamaz. Burada HDP , açık açık desteklenmiş, Doğu ve Güneydoğu’da kaybeden HDP , İstanbul, Ankara, İzmir gibi CHP oylarıyla barajı aşmıştır. Ağrı’da karşı karşıya kaldığımız olay, bizim seçim öncesi söylediğimiz, ‘Sakın bu PKK’yı şımartmayın’ dediğimizin bir benzeridir. Dağın tepesinde 10 evladı olan bir adamı çarmıha geren ve orada infaz eden bir anlayış, elbette ki demokratik meşruiyetten güya kendine ait kudret ve güç bulan bir anlayışın ta kendisidir. Buna karşı sessiz kalmamız, buna karşı gereğini yapmamamız düşünülemez.”

“KAFTANCIOĞLU ŞEHİDE KÜFRETTİ”

Soylu konuşmasında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ‘nu da hedef alarak, “Şehit cenazelerinde ne işleri var? İstanbul İl Başkanlığına getirdikleri hanımefendi, şehide de küfretti, polise de, askere de. Gitmek istiyorlarsa, onun bayraktarlığında tüm şehit cenazelerine gidebilirler. PKK’nın barajı aşmasının temel nedeni, CHP ‘nin ortaya koyduğu sorumsuzluktur. Bundan kaçmaları mümkün değildir, bundan kaçamazlar. Ya bu sorumsuzluğu ortaya koyanları tasfiye edecekler, temizleyecekler bu işi veyahut da bu sorumlulukla beraber yürüyecekler ve bunun maliyetini taşıyacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Süleyman Soylu ile ilgili olarak  2017 yılında  BİA Haber Merkezinde Ekin Karaca’nın haberi

CHP lideri Kılıçdaroğlu için “Bittin sen” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bugüne kadar yaptığı bazı konuşmalarını derledik.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için sarf ettiği “Sen bittin” sözüyle gündeme geldi. Soylu dün Meclis’te CHP’li ve AKP’li vekiller arasında yaşanan tartışmada da başrollerden biriydi.

Kılıçdaroğlu, Soylu hakkında, suç duyurusunda bulunup, 100 bin liralık manevi tazminat davası açarken, akıllara Soylu’nun geçmişteki konuşmaları geldi.

2008-2009 yıllarında Demokrat Parti Genel Başkanlığı yapan, 5 Eylül 2012’de AKP’ye katılan, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP’den Trabzon Milletvekili seçilen Soylu, 24 Kasım 2015’e Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 31 Ağustos 2016’da İçişleri Bakanı oldu.

Bu süre zarfında sert siyasi söylemleriyle dikkat çeken Soylu’nun DP’deyken AKP’ye, AKP’ye geçtikten sonra ise muhalif siyasetçilere yönelik söylemlerinden bazılarını derledik.

“AKP’den bu milleti kurtaracağız”

Soylu, DP Genel Başkanı Başkanı olduğu dönemde Denizli’de yaptığı konuşmada “AKP’ye ve Tayyip Erdoğan’a gününü göstereceğiz” derken, “Bu milleti AKP’den kurtaracağız” ifadelerini kullanıyor.

Soylu, 15 Mart 2014’te AKP Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde ise şunları söyledi:

“Allah şahittir ki şu bütün bedenim kan gölüne dönse de Tayyip Erdoğan’dan ayrılmayacağım. Bu ülke birileri tarafından kuşatılmaya çalışılıyor. Koltuk meselesi değil, beka meselesidir.”

Demirtaş’a: Orayı kafana yıkarız senin

Süleyman Soylu, AKP Teşkilat Başkanı olduğu 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde, 30 Nisan 2015’te HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a şöyle seslenmişti:

“Bir daha bizim teşkilatlarımıza ait el altından bir tehdit duyarsak, söylüyorum sana Demirtaş, buradan Türkiye’ye ilan ediyorum, orayı kafana yıkarız senin. Bu millet senin gibi yalancıları ve dolandırıcıları çok gördü.”

“Şu referandum bitsin, bak neler olacak”

Erzurum’da AKP İl Başkanlığı tarafından 23 Şubat 2017’de düzenlenen toplantıda konuşan Soylu, Kılıçdaroğlu’na şunları söyledi:

“Şu referandum (16 Nisan referandumu) bitsin bak neler olacak.”

Soylu, aynı toplantıda Selahattin Demirtaş için de “Demirtaş denen o adam müsvettesi de milleti birbirine kırdırmak için meydanlara çağrıyor” ifadelerini kullandı.

“Bana ne soruyorsun, Kandil’e sor”

Soylu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nu, Nusaybin’de 14 gün boyunca haber alınamayan Koruköy’de bir vatandaşın işkence gördüğü iddiasını dile getirdiği için “O ev İstanbul’da, Mersin’de, İzmir’de ve milletin canını acıtan patlamalara ev sahipliği yapan planın evidir. O yaşlı dediğiniz adam ise teröre ev sahipliği yapıyor” ifadelerini kullandı.

HDP’nin de konuya ilişkin kendisinin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdiğini hatırlatan Soylu, “Bana ne soruyorsun, git Kandil’e sor, Karayılan’a sor” dedi.

Özkök’e: Nonoşlarla mı olacaksın…

Soylu, Ertuğrul Özkök’ün Hürriyet’te 7 Mart 2017’de yayınlanan yazısının “İyi de bu 600 insana ne diye para ödeyeceğiz” arabaşlıklı bölümüyle ilgili olarak aynı gün Özkök’ü hedef alarak cinsiyetçi söylemlerde bulundu.

Referandum öncesi Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık sistemine ilişkin sözlerini eleştiren Özkök’e cevap veren Soylu, şunları söyledi:

“Sayın Başbakanımıza laf ediyorsun, dilin çok uzamış senin. Kimin sözcülüğünü yapıyorsun Ertuğrul Özkök? Bilmediğin işlere karışma git Amerika’da, Avrupa’da nonoşlarla mı olacaksın, kimlerle birlikte olacaksan onlarla birlikte ol. Edepsiz adam. Sakın ha sakın bir daha sesini çıkarma.Sırça köşklerde viskilerinizi yudumladınız ve bu millete sabahtan akşama kadar hakaret ettiniz. Bu milletin sabrını zorlamayın…”

Ertuğrul Özkök, bugün Hürriyet’teki köşe yazısında CHP lideri Kılıçdaroğlu’na “Sen bittin” diyen Soylu’ya hitaben şunları yazdı:

“Ne ülkenin ana muhalefet partisi başkanına, ne bir işadamına, ne bir siyasetçisine, ne sıradan vatandaşına… Bu ülkede iki kişi ‘Sen bittin’ diyemez. O iki kişi İçişleri Bakanı ile Adalet Bakanı’dır. Biri bu ülkenin her vatandaşının canını, malını korumakla görevli bakan. Öteki bu ülkenin her vatandaşının hakkını hukukunu korumakla görevli bakan. Bu iki bakandan biri, bu ülkenin herhangi bir vatandaşına ‘Sen bittin’ deme cüretini gösterebiliyorsa, bilelim ki biten ana muhalefet partisi başkanı değil, bu ülkenin kendisidir. Yani hepimiz bitmişiz demektir.”

Yüksekdağ’a: Dört duvar verdik, istediğine sırtını dayasın

Soylu, Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda 10 Nisan 2017’de düzenlediği mitingde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ “Biz ona dört tane duvar verdik, şimdi istediği duvara sırtını dayasın” dedi.

Baskın Oran’a: “Alçak”, “Uşak”

Soylu, 23 Haziran 2017’de T24 haber sitesinde “Kürtler üzerine bazı trajikomik deneyler” başlıklı yazı kaleme alan Prof. Dr. Baskın Oran için “Kendisini ilim adamı olarak pazarlamış”, “alçak”, “uşak” gibi ifadeler kullandı.

Soylu, Twitter’dan “Kendisini ilim adamı diye pazarlamış yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak. Baskın Oran hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” yazdı.

“CHP Tanrıkulu’nun ağzının payını vermeli”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Hakkari’de Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile bir sivilin öldürüldüğü, üç sivilin yaralandığı iddiası hakkında 7 Eylül 2017’de konuşan Soylu, “Ana muhalefet partisinin bu milletvekilini acilen çağırıp ağzının payını vermesi lazım” dedi.

“Bir fotoğrafla istifa mı edeceğim?”

Süleyman Soylu’nun, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un Ankara’daki cenazesine 14 Eylül 2017’de düzenlenen saldırının faillerinden biriyle saldırı sonrası çekilen fotoğrafı ortaya çıktı.

Konuya ilişkin 16 Eylül’de Twitter’dan “Alçaksınız” ifadesiyle başlayan bir açıklama yapan Soylu, “Bugün 16 Eylül 2017, iki bakan, Haşan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idam edilişin 56. yıldönümü. Size benzeyen insan müsveddelerinin iftiralarıyla alçakça asıldılar. Yarım asır geçti aşağılık tavrınız değişmedi” dedi. Saldırıyla ilgili gözaltına alınanlardan birinin gözaltından önce kendisiyle fotoğraf çektirdiğini belirten Soylu “Fotoğraf çekilenlerden birinin de gözaltına alınması, fitne gerçeğini değiştirmez” dedi.

Soylu bir sonraki gün, 17 Eylül’de yaptığı açıklamada “Ulan bir fotoğrafla istifa mı edeceğim” dedi.

Demirtaş’a: Kaleminden kan damlıyor

Soylu, 26 Kasım 2017’de Demirtaş’ı “6-7 Ekim’de bu ülkenin çocuklarının katledilmesi talimatını veren kişi” olarak tanımlayan Soylu, Demirtaş’ın cezaevinde kaleme aldığı” Seher” kitabının gelirinin çocukların ve gençlerin eğitimi için kullanılacak olmasını eleştirdi:

“Türkiye Cumhuriyeti güçlüdür. Çocukları eğitmek için onun parasına da puluna da, onun kaleminden kan damlayan kitabına da bizim ihtiyacımız yoktur.”

Demirtaş, 28 Kasım’da Soylu’nun sözleriyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Kılıçdaroğlu’na: Sen bittin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için 10 Aralık günü yaptığı konuşmada “Müfteri”, “Siyasi sahtekar” ifadelerini kullanan Soylu, “Kılıçdaroğlu, sana açık açık söylüyorum sen bittin” dedi.

Son olarak Meclis’te Ataşehir kavgası

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın dün Meclis’te yaptığı konuşma sonrası söz alan İçişleri Bakanı Soylu, CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin görevinden uzaklaştırılması tartışmalarıyla ilgili olarak “Bir arkadaşınız olarak söylüyorum, bu işin arkasında durmayın” dedi.

“Kim hırsızlık yapmışsa, kim rüşvet almışsa, kim kendine çıkar sağlamışsa bunun cezasını vermek bizim sorumluluğumuzdur” diyen Soylu’nun konuşmasının ardından AKP’li ve CHP’li vekiller arasında tartışmalar yaşandı.

Süleyman Soylu hakkında

1969 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu.

1987’de Doğru Yol Partisi (DYP) Gençlik Kolları’nda siyasete başladı.1989′da okul arkadaşlarıyla ortaklaşa kurduğu bir şirketle ticaret hayatına atıldı.

1987 ve 1990 arasında DYP İstanbul İl Teşkilatının Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi. 1995 yılında DYP Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün yönetim kurulu üyeliğine seçildi, Gaziosmanpaşa İlçe Teşkilatı Başkanı oldu.

1999’da DYP İstanbul il başkanı oldu.

Soylu, DYP’deki önemli görevlere getirildiğinde o dönemin parti Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili olan Tansu Çiller’in partili genç gözdelerinden oldu.

DYP’nin 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri öncesinde Anavatan Partisi’yle (ANAP) birleşme çabaları esnasında Demokrat Parti ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altında kalması sonrasında Mehmet Ağar’ın istifasının ardından yapılan olağanüstü genel kurulun üçüncü turunda genel başkanlığa seçildi.

2008 ve 2009 arasında DP Genel Başkanlığı yaptı.

12 Eylül 2010 referandumunda “Evet” çalışmaları yürüttü. Bu faaliyetinin ardından Hüsamettin Cindoruk’un genel başkan olduğu DP’den ihraç edildi.

5 Eylül 2012’de AKP’ye katıldı.

30 Eylül 2012’de AKP MKYK’sına seçildi ve müteakiben AKP Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP’den Trabzon milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirildi. Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine devam etti.

31 Ağustos 2016’da istifa eden Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanlığı’na getirildi.

* Videoların tamamını paylaşarak okuyucuyu yormak istemedik.

(EKN)

Ekin Karaca

2004’te Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden, 2008’de Bilgi Üniversitesi Kültürel Çalışmalar yüksek lisans programından mezun oldu. 2006-2007’de Nokta dergisinde, 2008-2011’de Aktüel dergisinde muhabirlik yaptı. 2011’den beri bianet’te çalışıyor.

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.