Pazar , 5 Şubat 2023

TBB’den ”Seçme hakkımızı kullanalım” kampanyası

Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB), Almanya’da 24 Eylül tarihinde yapılacak olan Federal Parlamento seçimlerinde Türkiye kökenli Alman vatandaşlarının oy kullanmalarını teşvik etmek amacıyla bir kampanya başlattı.

Geçen sene Berlin Parlamentosu seçimlerinde de Hacivat ve Karagöz figürleri ve seçimlerle ilgi bilgi içeren kartpostalleri seçmenlere dağıtan TBB, Almanya Federal Parlamento seçimleri için de “Hacivat ve Karagöz yine yollarda” adı altında kampanya kartpostalleri dağıtarak, insanlarla birebir seçimlerle ilgili bilgilendirmede bulunarak, seçimlere katılmanın önemini anlattılar.

Kampanya ile ilgili bilgi veren TBB Yönetim Kurulu Sözcüsü Ayşe Demir, “Kampanyayla Parlamentoda AfD gibi göçmen, mülteci ve İslam düşmanlığı yapan partilerin daha az temsil edilmesini sağlamak istiyoruz. Bunun için de Türkiye kökenli Alman vatandaşlarının seçimlere mutlaka katılmaları gerekiyor” dedi. Seçime katılma oranının yüksek olmasının Palamentodu güçlü bir AfD’yi engelleyeceģini vurgulayan Demir, “Şu anda demokratik partilerin politikasından memnun olmasak bile, mutlaka seçimde oy kullanmamız gerekiyor” dedi. İlginin yoğun olduğu etkinlikte, TBB’nın kampanyası seçimlere kadar devam edeceği ve farklı bölgelerde kartpostalları dağıtılarak seçmenin bilgilendirme faaliyetlerinin devam edeceği belirtildi.

Almanya’da genel seçimler 24 Eylül 2017 tarihinde yapılacak. 19. kez yapılacak seçimle, Federal Meclis’in yeni üyeleri belirlenecek. Seçimlerin ardından Federal Meclis’teki tablo doğrultusunda hükümet şekillenecek.

Almanya’da genel seçimlere, siyasi partiler listeler ve doğrudan adaylar yoluyla, şahıslar ise doğrudan aday olarak katılabiliyor. Mevcut yasama döneminde koalisyonun büyük ortağı Hristiyan Birlik partileri (CDU ve CSU) mecliste 310 vekille temsil ediliyor. Meclisteki ikinci büyük grubu 193 milletvekili ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) oluşturuyor. SPD’yi 64 vekille Sol Parti ve 63 vekille Yeşiller Birlik/90 partisi izliyor. 2017 seçimlerinde Hür Demokrat Parti (FDP) ile sağ popülist Almanya İçin Alternatif (Afd) partisinin de meclise girmesi bekleniyor.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.