Cumartesi , 28 Ocak 2023

TBB’de yeni yönetim seçildi

12 Mart Pazar günü IG Metall’in salonunda gerçekleşen Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB)  Olağan Genel Kurulu’nda bazı  tüzük maddelerinde  yapılan   değişiklikle  birlikte yeni Yönetim Kurulu üyeleride seçildi.
Bünyesinde  değişik alanlarda faaliyet sürdüren 36 derneğin ve 86 bireysel üyenin  bulunduğu TBB  genel kurulu ”Populismus Ächten – Rassismus Bekämpfen” mottosu ile gerçekleşti.

TBB Yönetim Kurulu Sözcüsü Ayşe Demir’in selamlama konuşmasından sonra Berlin Parlamentosu’nda yer alan siyasi parti temsilcileri, Karin Korte (SPD),  Hakan Taş (Die Linke), Antje Kapek (Bündnis 90/Die Grünen) birer konuşma yaptılar.

TBB sözcüsü Ayşe Demir konuşmasında, giderek artan ırkçılığa ve bunun toplumun orta kesimlerine yayılmasına dikkat çekti.
Berlin hükümetini oluşturan parti temsilcilerinin selamlama konuşmalarında, 25’yıllık bir geçmişe sahip olan TBB’nin bir çıkar örgütünden, insan hakları kuruluşuna dönüştüğünü vurgulayarak TBB’nin Berlin Eyalett ne kadar etkin konuma geldiğine örnek olarak koalisyon programında TBB’ nin taleplerinin çoğunun yer almış olmasını gösterdiler.
Ayşe Demir konuşmasında, bu yıl Eylül ayında Almanya‘da yapılacak Federal Seçimlere dikkat çekerek, ”Sağ popülist söylemleri kınamak ve durdurmak gerekiyor. Mülteci, göçmen ve müslümanları hedef alan sağ popilist AfD partisi’nin daha da güçlenmesini engellemek için tüm demokratik kuruluşların çalışmalarını hızlandırması gerekmektedir.
Federal Parlamento‘da güçlü bir AfD‘yi engellemek için seçme hakkı olan herkesin, demokratik partilerin politikalarından memnun olmasalar bile,  seçime gitmesi önemlidir.  Seçime katılma oranı yüksek olursa güçlü bir AfD’yi Federal Parlamentoda engelleriz.”  Demir ayrıca, Başbakan Merkel‘in NSU cinayetlerinde yaşamını kaybeden insanların Ailelerine verdiği sözlere rağmen davada halen bir ilerleme sağlanamadığını ve cinayetlerin hala aydınlatılmadığını ifade ederek, tersine soru işaretlerinin daha da arttığına dikkat çekti. Önemli şahitlerin ani ölümleri, dosyaların imha edilmesi konularına değinerek, federal savcılığın davayı genişletmesi gerektiğini ifade etti.
İki yıllık faaliyetlerin anlatıldığı  ve Safter Çınar`ın yönettiği olağan genel kurulda, Celal Altun, Derya Arayan, Fatma Çelik, Zülfukar Çetin, Ayşe Demir, İlker Duyan ve Remzi Uyguner seçildiler.
Yeni Yönetim Kurulu’nun 13 Mart Pazartesi günü gerçekleşen ilk toplantısında Zülfukar Çetin, Ayşe Demir ve İlker Duyan sözcü, Remzi Uyguner Sayman ve Fatma Çelik Sayman Yardımcısı olarak belirlendi.

Foto : ha-ber.com/Orhan Önaldı

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.