Pazartesi , 3 Ekim 2022

TBB ”Irkçılık hepimizin sorunudur”

21 Mart Uluslararası ırkçılıkla mücadele günü ve Burak Bektaş cinayetinin 5. yılı nedeni ile Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB), Burak Bektaş Cinayetini Aydınlatma Girişimi ve Heinrich-Böll Vakfı Berlin Eğitim Kurumu ile birlikte “Irkçılık hepimizin sorunudur! Hatırlıyor musun?” başlıklı bir toplantı düzenledi.

TBB Sözcüsü Ayşe Demir yaptığı konuşmada açık bir mesaj verdi: Irkçılık bir düşünce değil bir cürümdür! Demir bu bağlamda Thilo Sarrazin’in ırkçı söylemlerini ve TBB’nin buna ilişkin olarak Birleşmiş Milletler Irkçılık Mücadele Komisyonuna (CERD) yapmış olduğu şikâyeti anımsattı. Demir konuşmasında NSU cinayetlerine ve TBB’nin bu kapsamdaki ırkçılıkla mücadele istemlerine de değindi.
 
 
 
Ayşe Demir’e göre Sarrazin olayı ırkçılığın ve aşırı sağ ideolojilerin giderek toplumun ortasından çıktığını göstermiştir. Sağ-popülist AfD’ye ürkütücü şekilde artan destek ve bu partinin tarihi gerçekleri saptıran söylemleri bunun kanıtıdır. Bu nedenle bundan böyle kamuoyunda bu tür söylemlere izin verilmemelidir.
Demir konuşmasının sonunda Federal Şansölye Angela Merkel’in NSU-cinayetlerini Almanya için utanç verici olarak nitelemiş olduğunu anımsattı ve bu cinayetlerin arka planın yeterince açıklığa kavuşturulmamış olmasının Almanya için ek bir utanç vesilesi olduğunu belirtti.
Ardından Burak Bektaş Cinayetini Aydınlatma Girişimi adına söz alan Julia Stegman yaptıkları çalışmaları ve Rudower Straße ile Laubsängerweg köşesinde yapılması düşünülen anıt hakkında bilgi verdi.
Ardından „Erinnerst du dich?“ (Hatırlıyor musun?) başlıklı filim gösterildi. Filim, Berlinli gençlerin Bektaş cinayetine yönelik yapmış oldukları araştırmaları gösteriyor. Kendi yazmış oldukları metinler, kendi sahneledikleri görüntüler ve besteledikleri müzik ile gençler araştırtmalarının sonuçlarını kendi yaşam deneyimleri ile birleştiriyorlar. Gençler bu bağlamda toplumsal ve felsefi temel konuları da ele alıyorlar.
Toplantının son bölümünde bir açık oturum geçekleştirildi. TBB Sözcüsü İlker Duyan Burak Bektaş olayının NSU-cinayetlerinin oluşturduğu güvensizlik ortamını arttırmış olduğunu belirtti. Duyan TBB’nin ayrımcılığa karşı faaliyetlerini ve TBB’nin “Berlin Dışlanmaya Karşı Ağ” projesinin anlattı. TBB’nin bu projesi dışlanma mağdurlarına destek vermektedir.
Toplantıya katılanlar ayrıca filmin yapımcıları Vedrana Madzar ve Ebru Özcan ile konuşma ve filimin oluşumu hakkında bilgi alma olanağı buldular.
Güncel / Haber Merkezi

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.