Pazar , 5 Şubat 2023

TBB: AfD’ye ödün vermeyin

Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu, Federal Almanya genel seçimlerinin ardından yaptığı ilk açıklamada, AfD’nin Federal Meclise girmesini korkutucu bir gelişme olarak değerlendirdi.
24 Eylül pazar günü gerçekleşen  Federal Almanya genel seçimlerinde parlamentoya  giren ırkçı, sağ popülist AfD ile ilgili tepkiler devam ediyor. 
TBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, AfD’nin Federal Meclis’e, hem de büyük bir parti grubu ile girmesinin ürkütücü bir sonuç olduğu belirtildi. TBB Yönetim Kurulu Sözcüsü Ayşe Demir yaptığı açıklamada ‘kısmen ırkçı söylemleriyle tanınan, müslüman, göçmen, mülteci ve kadın hakları düşmanı bir parti olan AfD’nin Federal Meclis’te temsil edilmesi tüm topluma karşı bir meydan okumadır’ şeklinde konuştu. Tüm demokratik partilere de çağrıda bulunan Ayşe Demir, AfD ile işbirliğine kesinlikle girmemelerini ve AfD pozisyonlarına yakınlaşmamalarını istedi.
Ayşe Demir
TBB sözcüsü AfD’ye verilecek cevabın göçmen haklarının kısıtlanması olamayacağını vurguladı. Demir devamla ‘Tam tersine modern bir Göç ve Katılım Yasası çıkarmak üzere çalışmalara başlanması zorunludur. Bu yasa, koşulsuz aile birleşimini, çok vatandaşlığı kabul eden kolaylaştırılmış vatandaşlık edinme hakkını ve üçüncü ülke vatandaşlarının yerel seçim hakkını da içermelidir,’ dedi.
Almanya tarihinde kara bir sayfanın açıldı
Göçmenlere ve Müslümanlara karşı söylemleriyle tepki çeken AfD üyeleriyle, Federal Meclis’teki genel kurul ve komisyon çalışmalarında bir araya gelecek olmak da Türkiye kökenli milletvekilleri arasında rahatsızlık yaratıyor.
Seçim sonuçlarını DW Türkçe’ye değerlendiren Türkiye kökenli milletvekilleri, sağ popülist Almanya için Alternatif’in (AfD) Federal Meclis’e girmesini kaygıyla karşıladıklarını dile getirdiler.
Cansel Kızıltepe
SPD Milletvekili Cansel Kızıltepe, AfD’nin Federal Meclis’e girmesiyle “Almanya tarihinde kara bir sayfanın açıldığını” söyledi. “İkinci Dünya Savaşından sonra Naziler tekrar parlamentoda olacaklar” diyen Kızıltepe, bunu “çok acı verici” olarak nitelendirdi. AfD’nin mecliste temsil edilmesinin Almanya’da yaşayan göçmenleri olumsuz yönde etkileyeceğine işaret eden Kızıltepe, “Alman toplumunun bölüneceğini, demokrat partilerin görevinin de toplumu bir arada tutmak olacağını” belirtti.
Kızıltepe, “seçim kampanyası döneminde AfD’lilerin olumsuz tepkisiyle karşılaştığını” ve bunun “güzel bir his olmadığını” belirtti.
Kızıltepe, AfD’li üyelere yönelik olarak izleyeceği tutumu “Parlamentoda yanyana oturacağız, komisyonlarda üye olacaklar, herhalde hiç bakmadan geçeceğim yanlarından” sözleriyle dile getirdi.
Federal Meclis’e ilk kez seçilen Sol Partili Evrim Sommer ise AfD’nin parlamentoda dışlanmasının çözüm olmayacağı görüşünü savundu. AfD’nin görüşlerine karşı argüman geliştirmenin önemli olduğunu vurgulayan Sommer, “Bu argümanları getirdiğimiz zaman bence onların gerçek yüzünü ortaya koyacağız” dedi.
Evrim Sommer

Alman toplumunun merkezinde ırkçılık ve yabancı düşmanlığının arttığına işaret eden Evrim Sommer, bunun nedenlerini analiz edip, parlamentoda bir strateji geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Sommer, ancak demokratik partiler arasında bu konuda henüz ortak bir fikir oluşmadığına işaret etti.

Yeşiller Milletvekili Ekin Deligöz, Avrupa’da ve dünyada sağ popülizmin yükseldiği göz önünde bulundurulunca, Almanya’da da AfD’nin Federal Meclis’e girmesinin “şaşırtıcı olmadığını” vurguladı.

“Almanya’nın geçmişi ve ülkede demokrasiyi savunmak için yürütülen yüzlerce proje düşünüldüğünde, Almanya’da sağın bu kadar güçlü olması biraz korkutucu” diyen Deligöz, bu durumun “entegrasyon ve birlikte yaşam için gösterilen çabaları geriye götüreceğini” kaydetti.

Deligöz AfD’li üyelerle aynı ortamda çalışacak olmalarına ilişkin olarak “Tabii ki düşmanla karşılaşmak hiç bir zaman kolay değil” şeklinde konuştu. Ama yine de AfD ile aynı masaya oturmak zorunda kalacaklarını söyleyen Ekin Deligöz, ancak daha önceden olduğu gibi çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Ekin Deligöz

Almanya’da 24 Eylül Pazar günü yapılan seçimlerde yarışan 90 civarındaki Türkiye kökenli adaydan 14’ü milletvekili seçildi.

Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) 6 Türkiye kökenli Federal Meclis’e girmeyi başardı. Aydan Özoğuz, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratların oluşturduğu koalisyon hükümetinde Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürütüyordu. Cansel Kızıltepe, Gülistan Yüksel, Mahmut Özdemir ve Metin Hakverdi ikinci kez milletvekili oldu. Elvan Korkmaz ise ilk kez seçilen milletvekilleri arasında yer aldı.

Yeşiller partisinden 5 Türkiye kökenli milletvekili seçildi. Ekin Deligöz’ün yanı sıra Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir yeniden meclise girdi. Danyal Bayaz, Filiz Polat ve Canan  Bayram Yeşillerden ilk kez milletvekili  seçilen isimler oldu.

Sol Parti’den ise 3 Türkiye kökenli aday Federal Meclis’e girmeye hak kazandı. 2005 yılından beri Federal Meclis üyesi olan Sevim Dağdelen’in yanı sıra Evrim Sommer ve Gökay Akbulut milletvekili seçildi.

Geçen dönem Federal Meclis’te yer alan CDU’lu Cemile Giousouf ve Yeşiller partili Özcan Mutlu ise aday olmalarına rağmen seçilemedi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.