Perşembe , 1 Aralık 2022

TARİHİ DAVA ALMANYA’DA BAŞLADI

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü’nün (NSU) sağ kalan tek üyesi olan ‘Beate Zschaepe’nin (38) yargılanmasına bugün Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde başlandı.

SÜHEYLA KAPLAN- MÜNİH

Zchaepe ile dört yardımcısının yargılanacağı mahkeme boyunca olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Duruşmaların yapılacağı Nymphenburg Caddesi üzerindeki mahkeme binasına giden tüm yollar trafiğe kapatıldı. Üç binin üzerinde polisin kentte 24 saat görev yapacağı bildirildi.

TÜRKİYE’DEN İNSAN HAKLARI KOMİSYONU ÜYELERİ DAVAYI TAKİP EDİYOR

Münih Başkonsolosu Hidayet Eriş’in de katıldığı duruşmayı izleyenler arasında TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu’ndan Çağatay Kılıç (AKP), Ayhan Sefer Üstün (AKP), Mustafa Erdem (MHP), Kerim Özkul (AKP), Mahmut Tanal (CHP) ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Osman Can yer aldı.

Davayı Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun yanı sıra mağdur aile yakınları, avukatları da katıldı. Davayı izleyenler arasında iki avukatı ile gelen NSU teröristlerinin ilk kurbanı çiçekçi dükkanının sahibi Enver Şimkek’in kızı Semiya Şimşek, bu davayı senelerce beklediğini söyledi.

NSU DAVASINDA TÜRK PARLAMENTERLERİN KUYRUK SKANDALI

NSU Davasını izlemeye gelen TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyelerinin saatlerce duruşma başlanıncaya kadar sırada beklemeleri tepkiye yol açtı.

Mahkeme önünde bulunan CHP Yurtdışından Sorumlu Koordinatör Ali Kılıç, bunu bir skandal olarak değerlendirerek, ‘’Parlamenterlerin saatlerce kuyrukta beklemesi bir skandal ve ayıptır. Türkiye’de herhangi bir dava olduğu zaman Alman parlamenterler özel bir muamele ile karşılanmaktadır. Parlamenterlerin saatlerce sırada beklemelerini insan hakları çerçevesinde görmek gerekir’ dedi.

CHP’Lİ TANAL, NSU CİNAYETİNİN BİR AN ÖNCE AYDINLANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

CHP istanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, NSU cinayetlerinin bir an önce aydınlatılması gerektiğini bildirerek, ‘’Bu cinayetler Türkler’e yönelik bir perdeleme ve hedef şaşırtmacadır. Eğer gizli güçler olmasa 3 kişinin bu tür seri cinayetleri aynı silahla gerçekleştirmesi imkansız olacaktı. Teknik anlamda her yerin kameralarla donatıldığı Almanya’da bugüne kadar cinayetlerle ilgili herhangi bir iz ya da eserlerin bulunmaması akla bazı soru işaretlerini getiriyor’ dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, mahkemenin bugün tarihi bir fırsat yakaladığını ifade ederek, Alman hükümetinin ırkçılığa karşı yeterince önlem almadığını söyledi.

Üstün, ‘’Alman hükümetinin bugüne kadar mücadelesi bu konuda yetersiz. Almanya’da son yıllarda ırkçılık arttı. Her şeyi ile tıkır tıkır işleyen bir ülkede 10 yıl boyunca cinayetlerin bugüne kadar aydınlatılmaması bazı kuşkuları da beraberinde getiriyor’ dedi.

YEŞİLLER PARTTİLİ KILIÇ: ‘’ADALETE GÜVENİYORUM’’

Mahkeme önünde basına açıklamada bulunan Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Memet Kılıç, adalete güvendiğini belirterek, Almanya’da güvenlik birimlerinin yeniden yapılanması gerektiğini savundu.

Kılıç, ‘’Muhbirlerin ortadan kaldırıması gerek. Güvenlik birimlerinde, Anayasayı Koruma Dairesi teşkilatında ırkçı zihniyetler ortadan kaldırılmadıkça bu tür olaylar da aydınlatılamayacak.Güvenlik birimleri kadar siyasetçilere de büyük görev düşüyor’ dedi.

BAŞBAKAN ADAYI UWE : HUKUK DEVLETİ İFLAS ETMİŞTİR

Münih Kent Belediye Başkanı ve Eylül ayında yapılacak seçimlerde eyaletin Başbakan adayı Christian Uwe, NSU olayı ile Alman hukuk sisteminin iflas ettiğini belirterek, ‘’Bu olayın 1o- 15 yıl önce çözülmemesi Almanya’nın güvenlik zaafiyetini göstermektedir. Münih kentimizde asla Neo-Nazilere yer vermeyeceğiz’ dedi.

MAHKEME ÖNÜNDE SİHAY BALON

Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nden (UETD) bir grup mahkeme önüne siyah çelenk koyarak, havaya da siyah balonlar uçurdular.

MAHKEMEDE ÖNÜNDE GÖSTERİ

Öte yandan dava sürerken sol gruptan olduğu tahmin edilken iki Türk genci mahkeme salonuna girmek istedi. Ellerinde pankartla girmek isteyen gruba çok sayıda polis müdahale etti. Zaman zaman arbadenin yaşandığı gösteride yabancı dostu Münih Kent Belediye Başkanı Uwe’nin araya girip, sabırla onları dinlemesiyle ortalık sakinleşti.

İsmini açıklamak istemeyen Türk gençleri, Almanya’da cezaevlerinde Türkiye kökenli örgüt mensuplarının zor koşullar altında yaşarken, Almanya’da NSU üyesi Beate Zschaepe’ye cezaevinde tanınan ayrıcalıklı tutuma dikkat çektiler.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.