Perşembe , 23 Mart 2023

Taner Akçam’ın desteklediği Güçlü’den ”U” dönüşü: ‘Bozkurtların gecesine katılmak hataydı’

Hamburg eyalet seçimleri vesilesiyle MHP’nin yurtdışı örgütü Türk Federasyonu’nun düzenlediği ‘Kültür ve Ülkü Şöleni’ toplantısına parti teşkilatı bilgisi dışında konuşmacı olarak katılan ve daha sonra parti disiplin kuruluna ‘ihraç’ istemiyle sevkedilen Hamburg Türk Toplumu (TGH) başkanı Nebahat Güçlü hakkında Disiplin Kurulu kararını verdi. Avrupa Postası’nın haberiyle görsel ve yazılı (Türkçe ve Almanca) basına genişce yansıyan skandal gelişme, günlerce gündemi işgal etmişti.

Haber Merkezi

SEÇİM SONRASINDA YEŞİLLER PARTİSİ MİLLETVEKİLİNDEN U DÖNÜŞÜ

Dün yapılan ve avukatının da katıldığı parti Disiplin Kurulu toplantısında ifadesi alınan Güçlü’nün Türk Federasyonu’nun toplansına katılmış olmasını ‘hata’ olarak kabul ettiği ve bu tür organizasyonlara karşı mesafeli durduğunu belirttiği ifade edildi.

Yeşiller Partisi basın merkezinden yapılan yazılı açıklamada parti Disiplin Kurulu’nun Güçlü’yü parti üyeliğinden ihraç edemeyeceği yönünde karar verirken, disiplin kurulu tarafından Türk Federasyonu’na konuşmacı olarak katılan Güçlü’yü sert bir şekilde eleştirdiği ifade edildi.

Parti Meclis Grubunun Pazartesi günü ayrıca Güçlü ile biraraya geleceği ve Disiplin Kurulu’nun kararını masaya yatıracağı öğrenildi.

Güçlü 15 Şubat’ta gerçekleştirilen Hamburg eyalet seçimleri öncesinde Türkçe basına gönderdiği mailinde ‘toplantıya gitmiş olmasını’ bu işin arkasındayım şeklinde açıklamada bulunmuştu.

TANER AKÇAM GÜÇLÜ İÇİN ‘MHP RAPORU’ HAZIRLAMIŞTI

Hamburg Türk Toplumu başkanı Nebahat Güçlü’nün 15 Şubat eyalet seçimleri öncesi MHP’nin yurtdışı teşkilatı Türk Federasyonu tarafından düzenlenen “Kültür ve Ülkü Şoleni” toplantısına partisinden izinsiz olarak katılmasının ardından partisinden “Aşırı sağcı ve milliyetçi çevrelerin oyuna ihtiyacımız yok” şeklinde eleştiriler alarak adaylık çekilmesi istenmişti.

Bunun üzerine Güçlü Amerika’da yaşayan Devrimci Yol eski (Dev-Yol) yöneticisi Prof. Taner Akçam ve Hamburg’da sosyolog Yaşar Aydın’dan partiye sunmak üzere MHP konusunda bilirkişi raporu hazırlatmıştı.

Yeşiller Partisi için hazırladığı MHP raporunda Akçam şöyle demişti:

MHP’nin 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren AKP ve CHP gibi sıradan bir parti olduğuna dikkat çeken Akçam, 1990’lı yıllarda şehirlerde Kürt-Türk savaşı çıkmamasını MHP’nin olumlu tavrına bağladı. 2000’li yıllarda MHP’nin kendisini “darbe çağrıları”nın dışında tuttuğunu belirten Akçam, 2014 yılı Ekim ayındaki Kobani olayları sırasında MHP’nin yapıcı tutumu nedeniyle HDP’nin MHP’ye teşekkür ettiğini açıkladı.

Akçam, raporun son bölümünde MHP’ye ilişkin şunları söyledi: “Tekrar etmek isterim ki, eğer Türkiye 1990′lı ve özellikle de 2000′li yıllarda, iç savaşa da yol açabilecek bir şiddet ortamına sürüklenmemiş ise, MHP’nin bu konudaki ısrarlı tutumunun özel bir yeri vardır. Görüşlerini beğenmeyebiliriz, fakat parti sivil demokratik normlara uyan ve saygı gösteren her hangi bir partiden farksızdır. Ve hatta, eğer geçmişi de düşünülürse, Türkiye’de bu özelliği ile diğer partilerden daha da sorumlu davranmaktadır.”

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir