Perşembe , 9 Şubat 2023

Taksim’de Soma eylemi

Soma maden katliamında hayatını kaybeden 301 işçi için Taksim Meydanı’nda yapılmak istenen ancak İstanbul Valiliği tarafından izin verilmeyen basın açıklaması Fransız Konsolosluğu önünde yapıldı.

soma eylem 2

Fotoğraf: Rıfat Doğan

Taksim Meydanı’nı ‘demokrasi nöbeti’ne açan İstanbul Valiliği, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamıyla ilgili basın açıklaması yapılmasına izin vermemiş, Sosyal Haklar Derneği’nin (SHD) yaptığı başvuruyu işleme dahialmamıştı.

‘Demokrasi ve hakimiyet bir kesim içinmiş’

SHD, valilikten izin çıkmaması üzerine basın açıklamasını Fransız Konsolosluğu önünde yaptı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı ve bir TOMA’nın hazır bekletildiği eyleme, direnişteki Avcılar Belediyesi taşeron işçilerinin yanısıra CHP eski İstanbul Milletvekili Melda Onur da destek verdi.

Eyleme katılan yurttaşlar ellerinde ‘Soma 301 FETÖ’nün cinleri değil sosyal cinayet’ ve ‘Soma OHAL’de de bu halde de adalet istiyoruz’pankartları ile ‘FETÖ’nün cinleri değil katliam’,‘Demokrasi bir bütündür bölünemez’ ve‘Soma’nın hesabı sorulacak’ dövizleri taşıdı.

Açıklamayı SHD Genel Başkanı Can Atalay okudu. Valiliğin yasak kararına tepki gösterilen açıklamada, Demokrasi’ ve ‘hakimiyet’ milletin ancak bir kesimi için geçerliymiş. İstanbul Valiliği dilekçemizi önce havale etmesine karşın daha sonra dilekçeyi dahi almayarak yapmış olduğumuz başvuruyu hukuka aykırı bir biçimde işleme koymama yolunu seçmiştir”dendi.

‘Puslu havadan yararlanarak kurtulma niyetindeler’

Soma davasında Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın, 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasını ‘FETÖ’ye bağlama girişimine de değinen Atalay, sorumluların bu şekilde kurtulmayı planladığını belirterek şöyle konuştu: “Soma katliamının son duruşmasında, tutuklu yargılanan sanıkların ve avukatlarının‘Soma Katliamı’nın bir ‘FETÖ’ sabotajı olduğu ve katliam sonrası yapılan soruşturma ve açılan davanın ‘FETÖ’cü polisler, savcılar ve hakimler tarafından yürütüldüğü iddiasını ortaya attıkları düşünüldüğünde; 301 kişinin hayatını kaybettiği bu maden faciasının sorumlularının bu puslu havadan yararlanarak kurtulmayı murat ettikleri anlaşılacaktır.”

soma eylem 3

Eylemde, CHP eski Milletvekili Melda Onur da konuştu. Fotoğraf: Rıfat Doğan

Melda Onur: Keşke Taksim’de, Soma’da adalet için nöbet tutabilseydik

Açıklama sırasında sık sık ‘Soma’nın hesabı sorulacak’, ‘Soma’nın kömürü, patronları yakacak’ sloganları da atıldı.

Açıklamadan sonra söz alan CHP eski İstanbul Milletvekili Melda Onur da 301 işçi için yapılmak istenen basın açıklamasına izin vermeyen valiliği eleştirerek, “Demokrasi herkes içindir. Herkes demokrasiden eşit şekilde eşit şartlarda yararlanmalı” dedi. Onur, sözlerine şöyle devam etti: “Böyle bir ortamda keşke bu hareketi sahiplenselerdi… Keşke Taksim’de, Soma’da adalet için de bir nöbet tutabilseydik.”

Açıklamadan sonra Galatasaray Lisesi’ne yapılan yürüyüş ve burada Atalay’ın Kadıköy’de akşam saat 19.00’da 301 işçi için okunacak basın açıklamasına yaptığı çağrıyla eylem sona erdi.

RIFAT DOĞAN / DİKEN

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.