Perşembe , 9 Şubat 2023

Suriye ”Hava Savunma Güçleri Düşman Füzelerin Büyük Çoğunluğunu İmha Etti”

”Hava savunma güçlerimiz bugün erken saatlerde ABD, İngiltere ve Fransa’nın Şam yakınları ve Homs kırsalının farklı bölgelerine bulundukları düşmancı saldırıya başarıyla karşı koydu.  110’dan Fazla Füzenin Büyük Çoğunluğu İmha Edildi”

SANA’nın  haberinde ”Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye bulundukları üçlü saldırıda hava savunma güçlerimizin düşman füzelerin büyük çoğunluğunu hedefe ulaşmadan imha ettiklerini belirtti.

Komutanlık bugün yayınladığı bültende; ABD, Fransa ve İngiltere’nin sabah saat 03:55 sularında Şam ve daha başka bölgelere olmak üzere Suriye’nin faklı bölgelerine 110’dan fazla füzeyle saldırdıklarını belirtti.

Komutanlık hava savunma güçlerimizin düşman saldırıya başarıyla karşı koyduklarını vurgularken, düşman füzelerin büyük çoğunluğunun hedefe ulaşmadan önce imha edildiklerinin altını çizdi. Düşman füzelerin bir kısmının Şam’ın Berze Semtinde araştırma ve öğretim kurumu olan Araştırmalar Merkezine düştüğünü ifade eden komutanlık, burada sadece maddi hasarların meydana geldiğini belirtti.

Komutanlık Homs kırsalında ise savunma güçlerimizin düşman füzeleri hedeften saptırdıklarını kaydederken, füzelerden birinin şarapnel parçaları sonucunda 3 sivil vatandaşın hafif yaralandığını söyledi.

Komutanlık ordu ve silahlı kuvvetlerimizin Suriye ve halkını savunma azim ve kararlılığının bir kez daha altını çizerek, bu gibi düşman saldırıların Suriye ordusu ve destekçi güçleri Suriye’nin tamamını arta kalan teröristler ve dış güçlerden temizleme kararlılığından caydıramayacağının altını çizdi.”

SANA muhabirleri üçlü düşman saldırının Şam’ın Berze Semtinde Bilimsel Araştırmalar Merkezinin yanı sıra Homs kırsalında Suriye ordusunun cephane depolarını hedef aldığını aktardı. Muhabirler hava savunma güçlerimizin düşman saldırıya başarıyla karşı koyarak füzelerin büyük çoğunluğunu imha etmeyi başardıklarına dikkat çekti.

Berze’de Bilimsel Araştırmalar Merkezini hedef alan saldırıda öğretim bölümü ve laboratuarlardan ibaret bir binanın yerle bir olduğunu belirten muhabirler; burada sadece maddi hasar meydana geldiğini söyledi.

Muhabirler Homs kırsalında ise düşman füzelerin hedeften saptırıldığını aktarırken, düşman füzelerin şarapnel parçaları sonucunda 3 vatandaşın hafif yaralandığını sözlerine ekledi.

ABD başkanı Suriye’ye karşı saldırının başladığını ilan ederken, Fransa başkanı ve İngiltere başbakanı ise ülkelerinin bu saldırıya katıldıklarını ilan etti.

Günün ilerleyen saatlerinde ise ABD savunma Bakanı James Mattis saldırının yaklaşık 70 dakika sürmesi ardından ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye saldırılarının sona erdiğini ilan etti. Mattis mevcut süreç içinde Suriye’ye daha fazla saldırıda bulunma amaçlı planların bulunmadığını kaydetti.

Kaynak : SANA

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.