Perşembe , 9 Şubat 2023

St. Pauli, “Faşistlere futbol yok” formasıyla sahaya çıkacak

Almanya’da taraftarlarıyla birlikte ırkçılık ve faşizme karşı açık tutum alan 2. Lig takımlarından St. Pauli, cuma günü çıkacağı RB Leipzig maçına üzerinde “Faşistlere futbol yok” sloganı olan formayla çıkacak

stpauli_forma_1

Merkezi Hamburg’da bulunan St. Pauli’nin taraftar gruplarınca bir süre değişik bölgelerde gerekleştirilen toplantıların ardından, Auschwitz Toplama Kampı’nın kurtuluş günü olan 27 Ocak anısında takımın ırkçılığa ve faşizme karşı açık bir mesaj vermesi kararlaştırılmıştı. Taraftardan gelen bu talep, kulüp yönetimi ve teknik direktör tarafından kabul edilmişti.

stpauli_forma_2Teknik Direktör Ewald Lienen, bu kararın karşı takımla ilgili olmadığını belirterek anlayış gösterilmesini istedi. Ancak, çarşamba günü yapılan basın toplantısında Lienen’in RB Leipzig’i faşistlerle aynılaştırınca tepki aldı. St. Pauli açıklamadan ötürü kamuoyundan özür diledi. RB Liepzig yöneticileri de St. Pauli’nin eylemine nasıl destek verebileceklerini düşündüklerini söylediler.

Bugün 18.30’da RB Leipzig ile oynayacağı maça üzerinde “Faşistlere futbol yok” yazısıyla çıkma kararı alan St. Pauli’nin sponsoru olan şirket de bir maç için futbolcuların göğsünde söz konusu yazının olacağı formayla çıkmasında sorun görmediğini açıkladı.

Anti-faşist takım ve taraftarlar

St. Pauli, Almanya’nın ikinci ligde dördüncü sırada yer alıyor. Daha önce Bundesliga’da da oynayan takım solcu kimliğiyle tanınıyor. Sezon hazırlıklarını genellikle Küba’da yapan St. Pauli, kendisine destek veren taraftarıyla da bütünleşmiş durumda.

Almanya’da özellikle göçmenlere yönelik ırkçı saldırıların arttığı bir dönemde St. Pauli’nin ırkçılığa karşı verdiği bu mesaj Alman basınında da geniş destek gördü. Maçlarını yaklaşık 30 bin kişilik Millerntor Stadyumu’nda oynayan St. Pauli’nin RB Leipzig ile oynayacağı maçın bütün biletleri satılmış durumda. Barış çağrısı yaptığı için 12 maç ceza alan Amedspor kaptanı Deniz Naki de bir süre St. Pauli’de forma giymişti.

st.pauli

Milli takım yazıyı indirmişti

Stadyumda her zaman asılı bulunan “Faşistlere futbol yok” yazısı 2014’te Alman milli takımın stadyumda antrenman yaptığı sırada kaldırılmıştı. Taraftarların sert tepki göstermesi üzerine futbol federasyonu bir açıklama yaparak, milli takımın oynadığı bütün stadyumlarda siyasi sembollerden uzak, tarafsız kalma kararında olduğu belirtilmişti.

Futbol federasyonu, St. Pauli’nin RB Leipzig maçına “Faşistlere futbol yok” formasıyla çıkma kararı almasına ise itiraz etmedi.

Kaynak: Evrensel

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.