Perşembe , 23 Mart 2023

SPD’li Berlin Belediye Başkanı Wowereit’ten Cemaat Olimpiyatlarına Destek

Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen ve Almanya’da her yıl düzenlenen Academy- Türk Kültür Olimpiyatlarının Kuzey Almanya Bölge finalleri Sosyal Demokrat Partili (SPD) Berlin eyalet Belediye Başkanı Klaus Wowereit’in himayesinde gerçekleştirileceği bildirildi.

SPD'li Berlin Belediye Başkanı Wowereit'ten Cemaat Olimpiyatlarına Destek

Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen ve Almanya’da her yıl düzenlenen  Academy- Türk Kültür Olimpiyatlarının Kuzey Almanya Bölge finalleri Sosyal Demokrat Partili (SPD) Berlin eyalet Belediye Başkanı Klaus Wowereit’in himayesinde  gerçekleştirileceği bildirildi.

Türkiye kökenli çocuklarının yanı sıra göçmen kökenli diğer öğrencilerin Almanca, Alman öğrencilerin ise Türkçe şarkı ve şiirleri seslendirdiği olimpiyatların her ne kadar amacı, kültürlerarası diyalogu sağlamak olarak lanse edilse de, asıl amaç Gülen cemaatinin faaliyetlerini Almanya’da tanıtmak ve meşruluk kazandırmak.

15 Mart tarihinde Berlin’de Maritim Otel’de gerçekleştirilecek olimpiyatların danışma kurulunda Deutsche Bank’dan Ergün Akıncı, Metropol FM’den Tamer Yıkıcı, Alman etnolog Prof. Dr. Wolfgang Kaschuba, İtalyan kökenli Alman sanatçı Mario Rispo bulunuyor.

ALMANYA’DA SİYASİ PARTİLER GÜLEN CEMAATİ İLE TEMAS HALİNDE

Bilindiği gibi bir süre önce Almanya’nın Leipzig kentinde Gülen cemaatinin Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) teşkilatına topluca üye olmaları ve kent parti yönetimine sızma girişimi Alman medyasına konu olmuştu.

Almanya’nın bazı eyaletlerinde gerek Türkiye kökenli gerekse Alman siyasetçiler ‘oy uğruna’ Almanya’daki cemaate yakın kuruluş ve derneklerle organik ilişki içerisindeler.

Hatırlanacağı üzre, Alman Devlet Televizyon kanalı ‘ARD Politik Magazin’ ve ‘Spiegel’ dergisinin aldığı istihbarata göre, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi’nin Almanya’da faaliyet gösteren Gülen okullarının antidemokratik olduğu ve Gülen cemaatinin İslamcı bileşenlerle Türk milliyetçiliğini içeren bir hareket olduğu yönünde bir rapor hazırlamıştı. Gülen’in İslam devleti yaratmaya çalışıldığı öne sürülen raporda, Alman Anayasayı Koruma Dairesi Almanya’yı Gülen okulları konusunda uyardığı dile getirilmişti.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir