Cumartesi , 25 Mart 2023

SPD sözünü yine tutmadı

Hamburg Eyaleti Yeşiller Milletvekili Filiz Demirel, opsiyon modelinin kayıtsız şartsız kaldırılması için Hamburg Parlamentosuna verilen öneri ile ilgili olarak bir açıklama yayınladı.

Mustafa Akpolat/Güncel

Bildiğiniz gibi, seçimlerden önce SPD seçmene verdiği sözlerin arasında çifte vatandaşlık ve opsiyon modelinin kaldırılmasıda bulunuyordu. Koalisyon görüşmeleri sürecinde verdiği sözleri tutmayan ve çifte vatandaşlığı programına almayan Hükümet ortağı SPD, Opsiyon modelinin kaldırılmasının Koalisyon sözleşmesine alındığını ve bunun bir kazanım olduğunu propaganda ederken, gelinen aşamada, opsiyon modelinide belli şartlara bağlayarak CDU/SCU’nun istediği şekilde bir düzenleme ile opsiyon modelininin kısmi olarak devam ettirmek istiyor.

Filiz Demirel, Parlamentoya verdiği öneri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ”SPD ´nin seçimler öncesinde çifte vatandaşlıkla ilgili verdiği sözleri tutmamakla kalmayıp, opsiyon modelinin kaldırılması konusunda CDU nun getirdiği yeni kuralları da kabul etmesi bardağı taşıran son damladır. Bugün basında yaptıkları açıklamalarla şöyle demişlerdir: Olaki bu üç eyaletin birlikte oluşturdukları inisiyatif bir şekilde federal meclis toplantısına ulaşırsa, biz bu önerileri reddedeceğiz. Seçimler önce çifte vatandaşlık olmayan koalisyon anlaşmasına imza atmam diyen Gabriel ve SPD, şimdi gündeme gelirse reddederiz diyor. İste SPD’nin gerçek yüzünün ortaya çıktığı zamanlardır bunlar. Hamburg SPD senatosu oylamada çekimser kalacağını açıkladı. Yani biz karışmayız diyor. Sizlere SPD`nin seçim öncesi Hamburgda’ki nutuklarını da hatırlamanızda fayda var” dedi.

Opsiyon modeli; 1 Ocak 2000’de yürürlüğe konulan Vatandaşlık Yasası’nda , Almanya’da doğan ancak ebeveynleri Alman olmayan çocuklarada Alman vatandaşı olma şartı getirildi. Bu şarta göre 1 Ocak 1990’dan itibaren Almanya’da doğan, ebeveynleri süresiz oturum hakkına sahip, kendi geçimlerini sağlayan ailelerin çocuklarına otomatikman Alman vatandaşı olma hakkı tanındı. 23 yaşına kadar hem Alman hem ebeveynlerin sahip olduğu vatandaşlığa sahip olan bu gençlerin bu yaştan itibaren sahip olduğu vatandaşlıklardan birisini tercih etme zorunluluğu getirildi. Uygulamaya bu nedenle “Opsiyon Modeli” deniliyor.

Federal Parlamentodacuma günü yapılacak olan oylamada, 3 Eyalet, Baden -Württemberg, Rheinland – Pfalz ve Schleswig – Holstein opsiyon modelinin koşulsuz kaldırılması destekleyeceğini açıklarken, Hamburg SPD hükümeti ise çekimser oy kullanarak Koalisyonun, Opsiyon modelininin uygulamasınının kaldırılmasını şartlara bağlanmasını desteklemiş oluyor.

Opsiyon Modelinde yapılmak istenen değişiklik ise; Federal Hükümeti oluşturan CDU/SCU ve SPD, Opsiyon modelini ortadan kaldırmak yerine, şartlara bağlamak istiyor, buna göre : an az 12 yıl almanyada yaşamış olması ve Almanya’da bir okulu bitirmiş olma şartı getirilmek isteniyor.

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir